REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zioła

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

Najbardziej aromatyczne zioła

Najbardziej aromatyczne zioła, które możemy posadzić w ogrodzie to: Rumianek, Lawenda, Melisa cytrynowa, Mięta, Rozmaryn oraz Tymianek. Zobacz, dlaczego warto uprawiać je w swoim ogrodzie.

Suszenie ziół – poradnik

Suszenie ziół pozwoli nam cieszyć się ich aromatem i smakiem przez cały roku. Latem mamy stały dostęp do świeżych ziół rosnących w ogrodzie. W zimę, mamy dwie opcje – możemy przenieść uprawę ziół z ogrodu do domu, albo ususzyć wcześniej zebrane zioła. Zobacz jakie są sposoby suszenia ziół.

Zioła fotouczulające – po nich nie wychodź na słońce

Zioła fotouczulające to takie rośliny, które powodują nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne lub sztuczne promieniowanie ultrafioletowe. Wśród tej grupy ziół znajdują się m.in. dziurawiec, nagietek, bergamotka oraz arcydzięgiel. Zobacz, jaki wpływ na Twoje zdrowie mają zioła fotouczulające.

REKLAMA

Herbatki ziołowe z własnego ogródka

Samodzielnie zrobione herbatki ziołowe staja się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie można zaobserwować znaczna zainteresowanie uprawą roślin leczniczych w przydomowych ogrodach. Podpowiadamy z jakich roślin z własnego ogrodu można przygotować lecznicze napary i herbatki.

Rzeżucha – uprawa krok po kroku

Rzeżucha to nieodłączny element świąt wielkanocnych. Co roku, zazwyczaj na początki kwietnia zawsze przypominamy sobie o tej roślinie i zabieramy się do jej uprawy. Podpowiadamy, jak w 10 krokach wyhodować rzeżuchę na święta.

Zioła wspomagające pracę nerek – Fasola zwyczajna, Akacja i czarna Porzeczka

Fasola zwyczajna, Akacja (Robinia akacjowa) i czarna Porzeczka to zioła wspomagające pracę nerek. Zalecane są szczególnie przy problemach z filtracją, a także z kamicą nerkową. Zarówno Fasola zwyczajna, jak i Robinia akacjowa wpływają pozytywnie na nerki. Podpowiadamy jak hodować zioła wspomagające pracę nerek we własnym ogrodzie.

Zioła rozgrzewające – Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa

Pokrzywa, Krwawnik i Mięta pieprzowa to zioła polecane szczególnie w zimie. Wszystkie z nich mają właściwości rozgrzewające, dlatego warto pić napary z Pokrzywy, Krwawnika i Mięty pieprzowej zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Podpowiadamy jak hodować zioła rozgrzewające w swoim ogrodzie.

REKLAMA

Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodka pospolita) to zioła, które są polecane przy problemach z wzdęciami. Wszystkie z tych ziół mają właściwości wiatropędne, a także działają rozkurczowo, dlatego nadają się do leczenia wzdęć. Podpowiadamy jak wyhodować Borówkę czernicę, Kminek zwyczajny i Oregano (Lebiodkę pospolitą) we własnym ogrodzie.

Zioła na trzustkę – Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik

Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywa zwyczajna i Rzepik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę trzustki. Ze względu na swoje właściwości żółciopędne, rozkurczowe, uspokajające, a także przeciwbakteryjne świetnie sprawdzają się jako kuracja wspomagająca leczenie zapalenia trzustki. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Pokrzywę zwyczajną i Rzepik pospolity w swoim ogrodzie.

Zioła na stres – Waleriana, Pierwiosnek lekarski i Serdecznik

Waleriana (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity to zioła polecane ludziom narażonym na ciągły stres. Zioła te działają uspokajająco, wyciszająco i łagodząco, dzięki czemu są świetnym suplementem diety dla osób zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Podpowiadamy jak wyhodować Walerianę (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity we własnym ogrodzie.

Zioła na serce – Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik

Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę serca. Ze względu na zawartość alkaloidów, zioła te mogą być wykorzystywane przy kuracji uzupełniającej leki nasercowe. Alkaloidy działają wzmacniająco na mięsień sercowy, pomagają uregulować jego pracę, a także poprawiają przewodzenie bodźców. Podpowiadamy jak wyhodować we własnym ogrodzie zioła na serce.

Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Lipa drobnolistna, Rumianek pospolity i Melisa lekarska to zioła polecane na problemy ze snem. Ze względu na swoje właściwości uspokajające, wyciszające, a także relaksacyjne ułatwiają zasypianie oraz wpływają na spokojniejszy i lepszy sen. Podpowiadamy jak wyhodować Lipę drobnolistną, Rumianek pospolity i Melisę lekarską we własnym ogrodzie.

Zioła na nadmierną potliwość – Szałwia, Dąb i Orzech

Szałwia lekarska, Dąb szypułkowy lub Orzech włoski to rośliny, które polecane są przy problemach z nadmierną potliwością. W zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest problem, zaleca się kąpiele w wodzie z dodatkiem wyciągów z ziół lub picie naparów. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na nadmierną potliwość we własnym ogrodzie.

Zioła na mniejszy apetyt – Borówka, Pokrzywa i Fasola

Borówka czernica, Pokrzywa i Fasola zwyczajna to zioła, które mogą być wykorzystywane przy poskramianiu dużego apetytu. Rośliny te są szczególnie ważne dla osób odchudzających się – zmniejszają łaknienie i tym samym wpływają na utratę wagi. Podpowiadamy jak hodować Borówkę czernicę, Pokrzywę i Fasolę zwyczajną w swoim ogrodzie.

Zioła na lepszą pamięć – Rozmaryn, Kozieradka i Głóg

Rozmaryn lekarski, Kozieradka pospolita i Głóg to rośliny, które są polecane przy problemach z pamięcią. Zawarte w nich składniki, takie jak olejki eteryczne i cholina wpływają na lepszą koncentrację, poprawiają pracę mózgu, a także niwelują zmęczenie psychiczne. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na lepszą pamięć w swoim ogrodzie.

Zioła na grzybicę – Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek i Tymianek

Zioła wykorzystywane w leczeniu grzybicy to: Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity. Zioła te stanowią kurację uzupełniającą ze względu na swoje właściwości grzybobójcze i wpływające na zahamowanie rozwoju zarodników. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity w swoim ogrodzie.

Zioła na depresję – Melisa, Rumianek i Waleriana

Zioła na depresję to między innymi Melisa lekarska, Rumianek pospolity i Waleriana (Kozłek lekarski). Napary z tych ziół mogą stanowić kurację uzupełniającą główne leczenie. Zarówno Melisa lekarska, jak i Rumianek pospolity działają uspokajająco i wyciszająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na depresję we własnym ogrodzie.

Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta

Najlepsze zioła na obniżenie cholesterolu to Czosnek pospolity, Kozieradka pospolita i Mięta pieprzowa. Aby zmniejszyć nieco produkcję cholesterolu, warto uzupełnić swoją dietę naparami z ziół – jest to doskonałe uzupełnienie kuracji lekami. Podpowiadamy jak wyhodować Czosnek pospolity, Kozieradkę pospolitą i Miętę pieprzową w swoim ogrodzie.

Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik

Czosnek pospolity, Rumianek pospolity i Szałwia lekarska to zioła, które są polecane przy różnorodnych problemach skórnych, np. przy trądziku młodzieńczym. Napary do picia lub przemywania twarzy działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na trądzik we własnym ogrodzie.

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska to zioła, które od wielu lat są polecane na problemy z trawieniem. Napary z ziół zwalczają nudności, wzdęcia i niestrawność, a także działają przeciwskurczowo uśmierzając tym samym kolki jelitowe. Podpowiadamy jak hodować zioła na lepsze trawienie w swoim ogrodzie.

Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia

Ziele Serdecznika, kwiat Akacji i kwiat Głogu to rośliny, które polecane są przy problemach z zaparciami. Zarówno ziele Serdecznika, jak i kwiat Akacji mają właściwości rozkurczowe, dlatego mogą być stosowane przy zaparciach. Podpowiadamy jak hodować zioła na zaparcia w swoim ogrodzie.

Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Miętę, Pierwiosnek i Lipę wykorzystuje się do sporządzania herbatek łagodzących między innymi ból głowy. Zarówno Mięta, jak Pierwiosnek i Lipa wpływają uspokajająco na organizm, a także działają kojąco na uporczywe migreny. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na ból głowy w swoim ogrodzie.

Anyż, Babka lancetowata – zioła na kaszel

Biedrzeniec anyż popularnie zwany Anyżkiem, a także Babka lancetowata są ziołami polecanymi przy uporczywym kaszlu. Bardzo często zioła te są wykorzystywane do leczenia angin i przeziębień. Babka lancetowata jest używana również w przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych. Podpowiadamy jak wyhodować zioła pomocne na kaszel w swoim ogrodzie.

Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie

Mięta pieprzowa i Lipa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są do leczenia najpopularniejszych objawów przeziębienia. Wywar z Lipy rozgrzewa, działa napotnie i uspokajająco, zaś Mięta pieprzowa pomaga przy stanach zapalnych gardła – rozrzedza śluz, a także łagodzi ból. Podpowiadamy jak hodować zioła na przeziębienie w swoim ogrodzie.

Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych. Mięta, Szałwia i Pokrzywa zwiększają wydzielanie soków trawiennych, wpływają na lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także łagodzą nudności i zgagi. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergię.

Mięta i Melisa – zioła dla niemowląt

Mięta i Melisa lekarska to zioła, które są szczególnie polecane dla niemowląt i małych dzieci. Te zioła świetnie wpływają na pracę układu pokarmowego, a co za tym idzie, zmniejszają bolesne kolki jelitowe – częstą przyczynę bólu brzucha u niemowląt. Podpowiadamy jak wyhodować Miętę i Melisę w ogrodzie.

Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość

Krwawnik pospolity, Poziomka pospolita i Szałwia lekarska to zioła, które możemy wykorzystywać w leczeniu otyłości. Napary przygotowane z liści tych roślin wspomogą pracę układu trawiennego i tym samym wpłyną na lepszą przemianę materii. Zaś lepsza przemiana materii gwarantuje mniejsze problemy z otyłością. Podpowiadamy jak wyhodować w ogrodzie Krwawnik pospolity, Poziomkę pospolitą i Szałwię lekarską.

Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków

Fasola zwyczajna, kłącza Perzu i Dzikie Indygo to zioła, które wspomagają leczenie cukrzycy. Rośliny te obniżają poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. Z czasem mogą nawet wpłynąć na zmniejszenie dawek leków przeciwcukrzycowych. Podpowiadamy jak hodować Fasolę, Perz i Dzikie Indygo w swoim ogrodzie.

Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, w skład której wchodzą: Rozmaryn, Bazylia, Lebiodka pospolita, Szałwia, Majeranek, Mięta pieprzowa i Cząber ogrodowy. Wszystkie zioła potrzebne do stworzenia popularnej mieszanki możemy wyhodować w swoim ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać zioła prowansalskie.

Najlepsze zioła na alergie

Leczenie alergii możemy wspomagać ziołami. Prostym i sprawdzonym sposobem jest przygotowywanie wywarów z Krwawnika lub Dziurawca. Możemy także stworzyć mieszanki odpowiednio dobranych ziół, które wpłyną pozytywnie na objawy alergii. Do ziół najlepszych na alergię zaliczamy Pokrzywę, Tymianek, Krwawnik i Korzeń pietruszki. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergie.

Zioła na zaparcia

Zioła mogą być stosowane nie tylko na kaszel czy na ból głowy, lecz także na zaparcia. Odpowiednio przygotowane napary z Mięty pieprzowej, liści Jeżyny, kwiatu Rumianku i innych ziół sprawią, że zaparcia przestaną być naszym problemem. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na zaparcia.

Zioła na kaszel

Liść Podbiału, Tymianek, Prawoślaz lekarski – to zioła, które możemy zastosować przy leczeniu objawów kaszlu. Przygotowany napar, syrop lub sok sprawi, że szybko pozbędziemy się uporczywego zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na kaszel we własnym ogrodzie.

Zioła na ból głowy

Zioła możemy wykorzystywać jako środki przeciwbólowe, na przykład na ból głowy. W zależności od tego, na jaki rodzaj bólu głowy cierpimy, wybierzmy odpowiednie zioła, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości. Do najpopularniejszych ziół stosowanych na bóle głowy należą Melisa lekarska i Kozłek lekarski. Podpowiadamy jak hodować te zioła w ogrodzie.

Zioła dla niemowląt

Niemowlęta możemy poić herbatkami ziołowymi, które wspomogą pracę układu trawiennego, wpłyną na apetyt lub pomogą przy przeziębieniach. Ważne jest, żeby przy stosowaniu ziół zachować umiar, gdyż duża ilość najprawdopodobniej zaszkodzi dziecku. Koper włoski, Rumianek i Biedrzeniec anyż podawane raz na jakiś czas, będą miały pozytywny wpływ na organizm naszego malucha. Radzimy jak hodować zioła dla niemowląt.

Zioła dla diabetyków

Zioła wspomagające leczenie cukrzycy możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie. Dla diabetyków istotna jest ściśle określona dieta. Dodatkowo możemy skorzystać z dobroczynnych właściwości wyhodowanych przez siebie ziół. Borówka czernica, Mniszek pospolity i Czosnek to tylko niektóre z roślin przeznaczonych dla diabetyków. Podpowiadamy jak hodować zioła dla diabetyków.

Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru

Stewia (Stevia rebaudiana) to roślina, której możemy używać zamiast cukru. Za największą zaletę Stewii uznaje się fakt, że nie jest ona przyswajana przez nasz organizm. Tym samym po wykorzystaniu Stewii do słodzenia otrzymujemy słodkie, lecz niskokaloryczne produkty. Z tego względu Stewię poleca się osobom na dietach i diabetykom. Radzimy jak wyhodować Stewię w ogrodzie.

Najlepsze zioła na przeziębienie

Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie przeziębień. Jednym z nich jest kuracja ziołami – naparami, herbatkami, inhalacjami. Wiciokrzew, Krwawnik pospolity, Rumianek to rośliny, które wykorzystywane są podczas zwalczania objawów takich jak kaszel, katar i gorączka. Radzimy jak uprawiać zioła najlepsze na przeziębienie.

Najlepsze zioła na otyłość

Otyłość i odchudzanie to tematy pojawiające się w każdej kolorowej gazecie. Aby schudnąć stosujemy diety cud. Nie zapominajmy jednak, że odchudzanie mogą wspomagać także hodowane w ogródku zioła. Mięta pieprzowa, Lubczyk lekarski, Krwawnik pospolity, Poziomka pospolita lub Szałwia lekarska – te rośliny ułatwią nam walkę z nadwagą. Radzimy jak uprawiać zioła na otyłość.

Zioła na lepsze trawienie

Zioła na lepsze trawienie to to, czego wielu z nas poszukuje po świętach i wielkim obżarstwie. Niektóre z ziół, które polepszą nasze samopoczucie i poprawią trawienie, możemy wyhodować w naszym ogrodzie. Należą do nich np. mięta pieprzowa, melisa, a także kminek. To zioła, które możemy stosować na wzdęcia, zgagę, nudności czy zaparcia.

Rośliny lecznicze w ogrodzie

Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie. Pamiętajmy, że oprócz roślin ozdobnych, przyprawowych czy użytkowych istnieją także takie, które mogą zwalczyć nasze dolegliwości zdrowotne.

Uprawa ziół w domu

Uprawa ziół w domu to bardzo dobry pomysł dla wszystkich, którzy chcą mieć pod ręką zawsze świeże przyprawy. Zamiast kupować je w sklepie, możemy sami uprawiać zioła w swoim ogrodzie lub znaleźć miejsce na balkonie lub na parapecie.

Przyprawy rozgrzewające

Przyprawy rozgrzewające pochodzą często z egzotycznych, dalekich regionów. Dzięki temu nadają naszym potrawom niesamowity aromat i urozmaicają ich smak. Intensywność ich zapachu powinniśmy szczególnie docenić w chłodne, zimowe wieczory.

Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Zioła, takie jak lawenda, estragon, tymianek, bazylia, szałwia czy rozmaryn często hodujemy na tarasach i balkonach. Zioła nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są bardzo pożyteczne – możemy używać ich do różnych potraw, deserów czy drinków. Co zrobić z ziołami uprawianymi w donicach na ogrodzie? Czy należy je przenieść do domu na zimę? A może przetrwają mrozy w ogrodzie?

Przyprawy z własnego ogródka

W przydomowym ogrodzie poza kwiatami możemy hodować także zioła oraz rośliny przyprawowe. Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady.

Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium

Zioła, które możemy hodować w naszych domach i przydomowych ogródkach to nie tylko ładne dekoracje, lecz także przydatne produkty. Zioła takie jak rozmaryn, rzeżucha, bazylia czy mięta są przede wszystkim źródłem cennych witamin i minerałów.

Jak uprawiać bazylię?

Bazylia należy do najbardziej aromatycznych ziół, a ich liście wzbogacają smak wielu potraw, sałatek i sosów. Istniej wiele odmian bazylii, które oprócz aromatu mogą mieć też walory ozdobne. Bazylię można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie, tarasie lub balkonie. Zobacz jak wyhodować i dbać o bazylię?

Jak uprawiać miętę?

Wszystkie gatunki mięty mają mocny i świeży aromat, a ponadto ich liście można mrozić i suszyć. Mięta to zioło wykorzystywane do dekoracji potraw, sałatek, przyrządzania sosów i napojów oraz herbat. Mięta może rosnąć w ogrodzie lub w donicy, w każdym miejscu będzie intensywnie i charakterystycznie pachnieć. Czy trudno jest ją uprawiać?

Jak wyhodować zioła w doniczkach?

Zioła to wspaniała ozdoba kuchni i świeża, dostępna moc aromatów i smaku. Jeśli chcesz mieć świeże zioła w domu to najwyższy czas je posadzić. Wystarczy zwykła doniczka i odrobina pielęgnacji. Nasiona ziół można nabyć w sklepach ogrodniczych i zielarskich. Sprzedawane są w torebkach, na których podane są informacje odnośnie terminu wysiewu, ewentualnie pikowania, wzrostu roślin.

Jak stworzyć ogród pełen zapachów?


Na nasze samopoczucie wpływa nie tylko harmonijnie skomponowana zieleń, lecz także atrakcyjny zapach roślin ogrodowych. Możemy tak dobrać krzewy, byliny, czy zioła, aby przebywanie w ogrodzie stało się prawdziwą aromaterapią.

REKLAMA