Mięta i Melisa – zioła dla niemowląt
REKLAMA
REKLAMA
Melisa lekarska – właściwości lecznicze
REKLAMA
Melisę lekarską doceniamy szczególnie ze względu na różnorodne właściwości lecznicze. Herbatki z Melisy podawane niemowlętom i małym dzieciom łagodzą nudności i kolki jelitowe. Zioło to leczy także migreny i wpływa pozytywnie na bóle głowy spowodowane nieprzerwanym stresem. Melisa nadaje się również dla osób cierpiących na zawroty głowy i szumy w uszach.
Zobacz także: Zioła dla niemowląt
Melisa lekarska – uprawa
Zobacz także: Zioła na kaszel
Najlepszym stanowiskiem dla Melisy lekarskiej jest stanowisko ciepłe i w miarę możliwości bezwietrzne. Jeśli chodzi o warunki glebowe, żyzna, umiarkowanie wilgotna gleba z dużą zawartością wapnia będzie odpowiednia do hodowli tej rośliny. Ważne, aby pamiętać o przycinaniu Melisy – przycinamy regularnie 10–15 cm fragmenty pędów. Rozmnażanie Melisy lekarskiej z nasion przeprowadzamy w połowie marca. To odpowiedni moment na wysiew nasion do inspektu. W połowie maja przesadzamy sadzonki do gruntu. Liście Melisy zbieramy wtedy, kiedy roślina zaczyna kwitnąć.
Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze
Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół uznawanych za lecznicze. Herbatki z Mięty pieprzowej mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego u niemowląt i małych dzieci. Łagodzą wzdęcia, nudności, zgagi, a także uciążliwe zaparcia. Mięta powoduje również zwiększone wydzielanie soków trawiennych. Ze względu na te różnorodne właściwości, Mięta w niewielkich ilościach jest zalecana przy problemach żołądkowych maluchów.
Mięta pieprzowa – uprawa
Zobacz także: Najlepsze zioła na alergie
Odpowiednim podłożem dla Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, ze znaczną zawartością wapnia. Mięta to roślina o dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze – z tego względu wymaga regularnego nawożenia. Najlepszymi nawozami dla Mięty pieprzowej będą nawozy organiczne i nawozy mineralne. Pamiętajmy, aby nie dopuścić do przenawożenia, gdyż wówczas roślina będzie słabiej rosnąć. W pielęgnacji Mięty podstawą jest opielanie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której roślina zostanie zagłuszona przez inne rosnące w pobliżu. Miętę pieprzową powinniśmy zebrać po pojawieniu się pierwszych kwiatów. Wówczas roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, pomagających nam w leczeniu różnorodnych dolegliwości.
Zobacz także: Zioła na zaparcia
REKLAMA
REKLAMA