REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fikus benjamina: opadają liście: Dlaczego? Jak zapobiegać: właściwie podlewać, nawozić

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Fikus (figowiec) benjamina – dekoracyjne drzewko w doniczce czyszczące powietrze z toksyn. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie. Dlaczego opadają liście?
Fikus (figowiec) benjamina – dekoracyjne drzewko w doniczce czyszczące powietrze z toksyn. Uprawa, pielęgnacja, podlewanie. Dlaczego opadają liście?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fikusy (figowce), to popularne rośliny doniczkowe. Ale chyba największą popularnością cieszy się fikus benjamina. Jak uprawiać tę roślinę w domu, by dobrze i zdrowo rosła? Jak nie dopuścić do zrzucania liści?
rozwiń >

Figowce (fikusy) - więcej niż 850 gatunków

Figowce (w Polsce przyjęła się też nazwa fikusy za łacińską nazwą „ficus”), to cały rodzaj roślin z rodziny  morwowatych (Moraceae). Fikusów jest ponad 850 gatunków, które w stanie naturalnym rosną w strefie międzyzwrotnikowej na całym niemal świecie – najwięcej w Azji Południowo-Wschodniej. Figowce są uprawiane w gruncie jako rośliny owocowe (w szczególności: figowiec pospolity - ficus carica) ale także jako rośliny dostarczające cennego drewna, kauczuku, czy substancji leczniczych. Wiele figowców jest uprawianych także jako rośliny doniczkowe. Jednym z nich jest fikus benjamina.

REKLAMA

Fikus benjamina - jeden z najpopularniejszych

Fikus benjamina (Ficus benjamina) to jeden z gatunków figowców i jedna z bardziej popularnych roślin doniczkowych, znana również jako fikus płaczący lub beniaminek. Rośnie naturalnie w Azji Południowej i Australii.

W doniczkach rośnie jako niewielkie drzewko lub krzew o drobnych zielonych liściach. Są też odmiany o liściach z białawymi lub żółtawymi nieregularnymi przebarwieniami. Przy dobrej pielęgnacji i odpowiednio zwiększanej doniczce potrafi osiągnąć nawet ponad 2 metry wysokości.

Roślina ta nie kwitnie ani nie owocuje w uprawie doniczkowej w pomieszczeniach. 

fikus benjamina

 

 

Shutterstock

Zdolność oczyszczania powietrza z toksyn

W 1989 roku amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła szeroko zakrojony projekt pod nazwą Clean Air Study, w toku którego zbadano sposoby oczyszczania powietrza w zamkniętych środowiskach, takich jak stacje kosmiczne. Wyniki tych badań potwierdziły, że oprócz pochłaniania dwutlenku węgla i uwalniania tlenu w procesie fotosyntezy, niektóre powszechne rośliny doniczkowe (w tym także fikus benjamina) potrafią w naturalny sposób usuwać z powietrza takie lotne zanieczyszczenia jak formaldehyd, ksylen i toluen. Zdolność usuwania z powietrza formaldehydu przez fikusa benjamina potwierdzono też w innych badaniach.

Uprawa fikusa benjamina w domu

Doniczka

REKLAMA

Kiedy roślina jest młoda wystarczy standardowo głęboka doniczka o średnicy ok. 20 cm. Potem wraz z wzrostem rośliny doniczkę trzeba zwiększać. Przynajmniej co 2-3 lata warto wyjąć roślinę z doniczki w celu wymiany ziemi. Wtedy można sprawdzić, czy korzenie mają jeszcze luz, czy są mocno zbite, ścieśnione i trzeba dać większą doniczkę.

Materiał z jakiego jest wykonana doniczka nie ma większego znaczenia. Ale trzeba wiedzieć, że ceramiczne doniczki "oddychają" – czyli pozwalają na szybsze odparowanie wody niż w doniczkach plastikowych, co może zapobiegać gniciu korzeni jeżeli podlewamy za często lub zbyt obficie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku każdej doniczki trzeba zadbać, by doniczka miała ona otwory w dnie, na tyle duże by woda mogła spływać na podstawkę, a także o warstwę drenażową na spodzie doniczki. Fikus benjamina nie lubi nadmiernie wilgotnej gleby, dlatego też woda powinna móc łatwo opuścić doniczkę i bryłę korzeniową.

fikus benjamina

 

 

Shutterstock

 

Światło i stanowisko

Fikus benjamina lubią jasne ale raczej rozproszone światło, a zatem lepiej nie ustawiać go na południowym parapecie wystawionego bezpośrednio na ostre słońce.

Zdecydowanie gorzej rosną w ciemnych pomieszczeniach – na niedostatek światła reagują zrzucaniem liści. Ten sam skutek (opadające liście) może wywołać zmiana stanowiska tej rośliny (z jaśniejszego na ciemniejsze i odwrotnie), a nawet jej obracanie. Krótkotrwałe (np. na godzinę) przeniesienie rośliny na taras, balkon, czy do wanny w celu jej zroszenia wodą nie powinno skutkować zrzucaniem liści.

Fikusy nie lubią też przeciągów – w takich warunkach również mogą reagować zrzucaniem liści.

fikus benjamina

 

 

Shutterstock

Temperatura

Najlepsza temperatura otoczenia dla fikusa benjamina w domu to od 13 do 17 stopni Celsjusza. Latem może być nieco wyższa. Jeżeli latem temperatura przekracza 23-24 stopnie Celsjusza, to trzeba tym roślinom zapewnić wysoką wilgotność powietrza.

Gleba

Fikusowi benjaminowi trzeba zapewnić przeciętnie żyzną ziemię (dobra jest standardowa ziemia do roślin doniczkowych), ważne by była dobrze przepuszczalna, ze sporą zawartością torfu. Można też dodać domieszkę gleby gliniastej. Na pewno trzeba dosypać do gleby – zwłaszcza na spód doniczki trochę piasku, żwirku lub innych podobnych substancji, by drenaż był skuteczny.

Podlewanie

Warto raz jeszcze powtórzyć, że fikus benjamina nie lubi zbyt częstego podlewania i stale wilgotnej gleby. Reaguje na to żółknięciem i zasychaniem liści. Dlatego te rośliny trzeba podlewać dopiero gdy górna warstwa gleby zauważalnie wyschnie. Unikajmy przelewania, bo wtedy – zwłaszcza przy złym, lub zamulonym drenażu - korzenie fikusa mogą gnić w zbyt mokrej glebie. Zimą trzeba ograniczyć podlewanie – najwyżej raz na 10 dni. Latem można podlewać raz na 5-7 dni.

fikus benjamina - usychające liście

 

 

Shutterstock

Pielęgnacja

Fikusa benjamina warto regularnie zraszać wodą – można to robić nawet codziennie ale taka przyzwoita norma to raz w tygodniu. Zraszanie usuwa też kurz, który blokuje tzw. aparaty szparkowe – części roślin służące do wymiany gazowej między tkankami wewnętrznymi rośliny i atmosferą. 

Trzeba wiedzieć, że rośliny również oddychają. W dzień, gdy zachodzi fotosynteza, rośliny pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla i emitują tlen. Ale rośliny również wykorzystują „wdychają” część tlenu, który same wyprodukowały. W dzień ale głównie w nocy. 

W celu zwiększenia wilgotności otoczenia (co fikusy lubią) warto na podstawce mieć stale nalaną wodę. Trzeba usuwać suche i uszkodzone liście.

fikus benjamina - liście

 

 

Shutterstock

Nawożenie

Podczas aktywnego wzrostu (wiosna-lato) warto nawozić roślinę co 2-4 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych. Zimą nawożenie lepiej ograniczyć (np. podawać nawóz raz na 7-8 tygodni) lub nawet całkowicie go zaniechać.

fikus benjamina - odmiana miniaturowa Green Kinky

 

fikus benjamina - odmiana miniaturowa Green Kinky

Shutterstock

Przesadzanie

Co 2-3 lata warto przesadzić roślinę do nieco większej doniczki – chyba, że wcześniej już wyraźnie widać, że roślina „wyrosła” z doniczki. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna. Jeżeli nie widzimy potrzeby przesadzania (albo po prostu roślina jest zbyt duża, można raz do roku wymienić (ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni) wierzchnią warstwę gleby w doniczce i dosypać świeżej ziemi.

fikus benjamina - liście

 

 

Shutterstock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA