REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się zabezpieczyć przed problemami z lokatorem? 4 sposoby

Jak się zabezpieczyć przed niechcianym lokatorem?
Jak się zabezpieczyć przed niechcianym lokatorem?
www.atakdesign.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem własnego mieszkania może być dobrym sposobem na dodatkowy zysk, niekiedy jednak lokator okazuje się uciążliwy, a przy tym nie chce dobrowolnie opuścić nieruchomości. Istnieją jednak sposoby, które pomagają uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Jakie problemy z lokatorem przy najmie mieszkania?

Kłopoty z uciążliwymi najemcami nie są na rynku najmu rzadkością. Tego rodzaju problemów doświadczyło aż 7 na 10 (69,5%) właścicieli mieszkań na wynajem. Najczęstszym problemem są zaległości w czynszu, zdarzają się jednak także zniszczenia lokalu lub jego wyposażenia, kradzież sprzętu z mieszkania czy odmowa wyprowadzki pomimo zakończenia umowy.

REKLAMA

Kaucja może nie wystarczyć na pokrycie szkód

REKLAMA

W internecie można trafić na wiele historii, zarówno o koszmarnych wynajmujących, jak i najemcach. Jedna z nich przytrafiła się klientce Rendin, która zdecydowała się po raz pierwszy wynająć swoje nowoczesne i pięknie wyposażone mieszkanie. Jej lokatorami była para, ale umowę najmu podpisała partnerka, która została pozytywnie zweryfikowana przez Rendin. Po jakimś czasie para zdecydowała o rozstaniu, a umowa została przepisana na mężczyznę. Lokator okazał się jednak kłopotliwy dla sąsiadów, którzy żalili się na głośną muzykę i imprezy. Z tego powodu właścicielka zdecydowała się na wypowiedzenie umowy. Mężczyzna opłacił jednak czynsz z góry i pozostał w mieszkaniu jeszcze przez jakiś czas. Niestety, w tym czasie zdążył zrujnować mieszkanie: zniszczył łóżko, popsuł telewizor, wypalił plamy w kuchence indukcyjnej i dziury po papierosach w licznych sprzętach. Na dodatek zostawił po sobie stertę brudnych naczyń, na których pojawiła się pleśń i poplamił sufit farbą, a w jednym ze sprzętów wynajmująca znalazła śrut wystrzelony z wiatrówki. Starty, które spowodował kilkukrotnie przekraczały wysokość kaucji, która służy jako zabezpieczenie w przypadku standardowej umowy. Na szczęście, dzięki gwarancji finansowej zapewnionej przez Rendin firma w pełni pokryła koszt wszystkich napraw.

- Decyzja o wynajmie własnego mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nawet wysoka kaucja nie jest w stanie zabezpieczyć interesów właściciela w wystarczającym stopniu. Co zaskakujące, jak wynika z badania zrealizowanego przez nas we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkanicznik aż 74,4% wynajmujących, którzy wzięli udział w badaniu i odpowiedzieli, że doświadczyli problemów z najemcami, nie szukało rozwiązania ich w sądzie. Wielu z nich prawdopodobnie rezygnuje ze ścieżki prawnej ze względu na jej czasochłonność zniechęcającą ich do jej podjęcia. Z tego powodu rekomendujemy wynajmującym, by zadbali o swój interes już na etapie szukania najemcy i rozpoczęcia umowy. Zwracamy także uwagę na weryfikację potencjalnego lokatora, dzięki czemu możemy ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów – tłumaczy Piotr Kula, Manager ds. Rozwoju Rynkowego Rendin Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uchronić się przed kłopotliwym najemcą?

Niektórzy z wynajmujących chcąc się zabezpieczyć decydują się na rozwiązania takie jak kary umowne lub odcinanie dostępu do mediów, które są niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jak jednak zabezpieczyć się przed kłopotliwym najemcą zgodnie z prawem?

  • Umowa – to ona reguluje stosunki pomiędzy wynajmującym a najemcą, dlatego warto zadbać, by odpowiednio chroniła obie strony. Dobrym rozwiązaniem jest umowa najmu okazjonalnego, która upraszcza procedurę eksmisji problematycznego lokatora. Z drugiej strony dobrze chroni ona też interes najemcy w kwestii podnoszenia wysokości miesięcznego czynszu, którego zmiany są możliwe tylko w takim stopniu, na jaki strony precyzyjnie zgodziły się w umowie.
  • Protokół zdawczo-odbiorczy – to ważny załącznik, który powinien znaleźć się w każdej umowie najmu, ponieważ to w nim powinien zostać udokumentowany faktyczny stan mieszkania i jego wyposażenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku sporu dotyczącego pojawienia się w lokalu zniszczeń. Z tego powodu do protokołu warto załączyć także zdjęcia mieszkania i poszczególnych sprzętów.
  • Zabezpieczenie umowy i weryfikacja najemcy – najczęściej spotykanym w Polsce zabezpieczeniem umowy najmu jest wpłacenie przez lokatora kaucji, która ma pokryć potencjalne zaległości w czynszu lub zniszczenia, które pojawią się w mieszkaniu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak problem dotyczący wysokości kaucji, ponieważ zbyt niska niewystarczająco zabezpiecza właściciela, a zbyt wysoka odstrasza potencjalnych najemców. Dobrą alternatywą może być w takim przypadku skorzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanej firmy, która weryfikuje najemcę oraz zabezpiecza umowę finansowo.
  • Poznanie najemcy – ostatnim punktem pomagającym uchronić się przed problemami w trakcie trwania umowy jest osobiste poznanie potencjalnego lokatora. Jest to istotny punkt, ponieważ nieodłącznym elementem relacji pomiędzy najemcą a wynajmującym musi być wzajemne zaufanie. 

Decyzja o wynajmie własnego mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, natomiast zachowując odpowiednie środki ostrożności można je zminimalizować, dzięki czemu stanie się doskonałym źródłem dodatkowego zarobku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA