REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się zabezpieczyć przed problemami z lokatorem? 4 sposoby

Jak się zabezpieczyć przed niechcianym lokatorem?
Jak się zabezpieczyć przed niechcianym lokatorem?
www.atakdesign.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem własnego mieszkania może być dobrym sposobem na dodatkowy zysk, niekiedy jednak lokator okazuje się uciążliwy, a przy tym nie chce dobrowolnie opuścić nieruchomości. Istnieją jednak sposoby, które pomagają uchronić się przed potencjalnymi problemami.

Jakie problemy z lokatorem przy najmie mieszkania?

Kłopoty z uciążliwymi najemcami nie są na rynku najmu rzadkością. Tego rodzaju problemów doświadczyło aż 7 na 10 (69,5%) właścicieli mieszkań na wynajem. Najczęstszym problemem są zaległości w czynszu, zdarzają się jednak także zniszczenia lokalu lub jego wyposażenia, kradzież sprzętu z mieszkania czy odmowa wyprowadzki pomimo zakończenia umowy.

REKLAMA

Kaucja może nie wystarczyć na pokrycie szkód

REKLAMA

W internecie można trafić na wiele historii, zarówno o koszmarnych wynajmujących, jak i najemcach. Jedna z nich przytrafiła się klientce Rendin, która zdecydowała się po raz pierwszy wynająć swoje nowoczesne i pięknie wyposażone mieszkanie. Jej lokatorami była para, ale umowę najmu podpisała partnerka, która została pozytywnie zweryfikowana przez Rendin. Po jakimś czasie para zdecydowała o rozstaniu, a umowa została przepisana na mężczyznę. Lokator okazał się jednak kłopotliwy dla sąsiadów, którzy żalili się na głośną muzykę i imprezy. Z tego powodu właścicielka zdecydowała się na wypowiedzenie umowy. Mężczyzna opłacił jednak czynsz z góry i pozostał w mieszkaniu jeszcze przez jakiś czas. Niestety, w tym czasie zdążył zrujnować mieszkanie: zniszczył łóżko, popsuł telewizor, wypalił plamy w kuchence indukcyjnej i dziury po papierosach w licznych sprzętach. Na dodatek zostawił po sobie stertę brudnych naczyń, na których pojawiła się pleśń i poplamił sufit farbą, a w jednym ze sprzętów wynajmująca znalazła śrut wystrzelony z wiatrówki. Starty, które spowodował kilkukrotnie przekraczały wysokość kaucji, która służy jako zabezpieczenie w przypadku standardowej umowy. Na szczęście, dzięki gwarancji finansowej zapewnionej przez Rendin firma w pełni pokryła koszt wszystkich napraw.

- Decyzja o wynajmie własnego mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ nawet wysoka kaucja nie jest w stanie zabezpieczyć interesów właściciela w wystarczającym stopniu. Co zaskakujące, jak wynika z badania zrealizowanego przez nas we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkanicznik aż 74,4% wynajmujących, którzy wzięli udział w badaniu i odpowiedzieli, że doświadczyli problemów z najemcami, nie szukało rozwiązania ich w sądzie. Wielu z nich prawdopodobnie rezygnuje ze ścieżki prawnej ze względu na jej czasochłonność zniechęcającą ich do jej podjęcia. Z tego powodu rekomendujemy wynajmującym, by zadbali o swój interes już na etapie szukania najemcy i rozpoczęcia umowy. Zwracamy także uwagę na weryfikację potencjalnego lokatora, dzięki czemu możemy ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów – tłumaczy Piotr Kula, Manager ds. Rozwoju Rynkowego Rendin Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uchronić się przed kłopotliwym najemcą?

Niektórzy z wynajmujących chcąc się zabezpieczyć decydują się na rozwiązania takie jak kary umowne lub odcinanie dostępu do mediów, które są niezgodne z obowiązującymi przepisami. Jak jednak zabezpieczyć się przed kłopotliwym najemcą zgodnie z prawem?

  • Umowa – to ona reguluje stosunki pomiędzy wynajmującym a najemcą, dlatego warto zadbać, by odpowiednio chroniła obie strony. Dobrym rozwiązaniem jest umowa najmu okazjonalnego, która upraszcza procedurę eksmisji problematycznego lokatora. Z drugiej strony dobrze chroni ona też interes najemcy w kwestii podnoszenia wysokości miesięcznego czynszu, którego zmiany są możliwe tylko w takim stopniu, na jaki strony precyzyjnie zgodziły się w umowie.
  • Protokół zdawczo-odbiorczy – to ważny załącznik, który powinien znaleźć się w każdej umowie najmu, ponieważ to w nim powinien zostać udokumentowany faktyczny stan mieszkania i jego wyposażenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku sporu dotyczącego pojawienia się w lokalu zniszczeń. Z tego powodu do protokołu warto załączyć także zdjęcia mieszkania i poszczególnych sprzętów.
  • Zabezpieczenie umowy i weryfikacja najemcy – najczęściej spotykanym w Polsce zabezpieczeniem umowy najmu jest wpłacenie przez lokatora kaucji, która ma pokryć potencjalne zaległości w czynszu lub zniszczenia, które pojawią się w mieszkaniu. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak problem dotyczący wysokości kaucji, ponieważ zbyt niska niewystarczająco zabezpiecza właściciela, a zbyt wysoka odstrasza potencjalnych najemców. Dobrą alternatywą może być w takim przypadku skorzystanie ze wsparcia wyspecjalizowanej firmy, która weryfikuje najemcę oraz zabezpiecza umowę finansowo.
  • Poznanie najemcy – ostatnim punktem pomagającym uchronić się przed problemami w trakcie trwania umowy jest osobiste poznanie potencjalnego lokatora. Jest to istotny punkt, ponieważ nieodłącznym elementem relacji pomiędzy najemcą a wynajmującym musi być wzajemne zaufanie. 

Decyzja o wynajmie własnego mieszkania zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, natomiast zachowując odpowiednie środki ostrożności można je zminimalizować, dzięki czemu stanie się doskonałym źródłem dodatkowego zarobku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA