REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budleja Dawida – odmiany, uprawa, rozmnażanie. Posadź ją zamiast hortensji

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Górtowska
Budleja Dawida
Budleja dawida to świetna alternatywa dla hortensji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Budleja dawida przyciąga motyle jak magnes. Stąd jej inna nazwa „motyli krzew”. Cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na długość i obfitość kwitnienia. Również z tych powodów będzie doskonałą alternatywą dla popularnych hortensji.
rozwiń >

Jakie są odmiany budlei dawida?

Istnieje kilka odmian budlei dawida, różniących się między sobą wyglądem, kolorem kwiatów oraz wielkością. Do najczęściej spotykanych odmian należą:

REKLAMA

  • Budleja dawida 'Black Knight' – jest to jedna z najciemniejszych odmian, charakteryzująca się intensywnie fioletowymi kwiatami. To bardzo dekoracyjna roślina, która może osiągnąć wysokość do 3 m. Idealna do dużych ogrodów.
  • Budleja dawida 'Royal Red' – odmiana o ciemnoczerwonych kwiatach. Jest niższa niż 'Black Knight'. Osiągaj maksymalnie 2 m wysokości.
  • Budleja dawida 'Pink Delight' – jak sama nazwa wskazuje, jest to odmiana o różowych kwiatach. Jest to roślina średniej wielkości (do 2 m wysokości), idealna do ogrodów o mniejszej powierzchni.
  • Budleja dawida 'White Profusion' – odmiana o białych kwiatach, która ma delikatniejszy wygląd niż inne odmiany. Rośnie do około 2-2,5 m wysokości, a jej białe kwiaty stanowią świetny kontrast wśród innych roślin.
  • Budleja dawida 'Empire Blue' – charakteryzuje się nieco jaśniejszymi, błękitnymi kwiatami. Kiedy sadzić budleję dawida?
Budleja dawida 'black Knight'

Budleja dawida 'black Knight'

Budleja dawida występuje w wielu kolorach. Na zdjęciu odmiana 'Black Knight'

shutterstock

Kiedy sadzić budleję dawida?

REKLAMA

Budleję dawida najlepiej sadzić wiosną, po ostatnich przymrozkach, kiedy gleba jest już wystarczająco ciepła i wilgotna. Optymalny czas to okres od końca kwietnia do początku maja. Jeśli sadzimy roślinę jesienią, warto zrobić to wczesną jesienią, aby miała czas na ukorzenienie się przed zimą. Jednak należy pamiętać, że jesienne sadzenie może wiązać się z ryzykiem przemarznięcia młodych roślin, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach.

Budleja dawida najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, gdzie gleba jest żyzna, dobrze przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Rośliny sadzimy w dołkach o głębokości i szerokości odpowiadającej wielkości korzeni, z zachowaniem odpowiedniej odległości między roślinami – zwykle około 1,5 m.

żółta odmiana budlei dawida

żółta odmiana budlei dawida

Budleja dawida najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych

Shutterstock

Gdzie najlepiej sadzić budleję dawida?

Budleja dawida najlepiej rośnie w słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru miejscach, ponieważ jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na mrozy. Preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby, choć poradzi sobie także na mniej urodzajnym podłożu, pod warunkiem, że nie będzie ono zbyt ciężkie i podmokłe. Idealnym stanowiskiem dla budlei dawida jest miejsce w ogrodzie, przy murze, płocie lub na rabacie, gdzie ma wystarczająco dużo przestrzeni do rozrastania się. Warto również pamiętać, że roślina ta przyciąga motyle, dlatego dobrze jest sadzić ją w pobliżu tarasów, ścieżek ogrodowych lub altan, aby móc podziwiać jej piękne kwiaty oraz owady, które do niej przylatują.

Jak pielęgnować budleję dawida?

Budleja dawida nie jest szczególnie wymagającą rośliną, jednak aby mogła dobrze rosnąć i kwitnąć, warto zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Oto najważniejsze aspekty, o których należy pamiętać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Podlewanie – budleja nie wymaga częstego podlewania. Ważne jest, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni.
  2. Nawożenie – roślina nie jest bardzo wymagająca pod względem nawożenia, ale warto co roku na wiosnę dostarczyć jej nawóz o wysokiej zawartości azotu, aby wspomóc wzrost. Od połowy lata lepiej stosować nawozy potasowe, które powodują krzewienie i przygotowanie do zimy.
  3. Ochrona przed chorobami i szkodnikami – budleja jest rośliną, która przyciąga motyle, ale może także przyciągać inne owady, takie jak mszyce. Regularne kontrolowanie rośliny pozwala na szybkie wykrycie problemów i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Jaki nawóz do budlei dawida?

Aby zapewnić budlei dawida odpowiedni rozwój, warto używać nawozów o zrównoważonym składzie. Najlepsze będą nawozy organiczne, takie jak kompost lub obornik, które wzbogacają glebę w niezbędne składniki odżywcze. Można także stosować nawozy mineralne, szczególnie te, które zawierają azot, fosfor i potas, w proporcjach odpowiednich dla roślin kwitnących. Warto pamiętać, aby nawozić roślinę wczesną wiosną, kiedy zaczyna ruszać wegetacja, oraz latem, aby wspierać jej kwitnienie.

Kiedy kwitnie budleja dawida?

Budleja dawida zaczyna kwitnąć w czerwcu i kwitnie aż do października. Kwitnienie zależy od warunków pogodowych oraz regionu, w którym roślina jest uprawiana. Długie, wonne kwiatostany przyciągają liczne motyle. Budleja dawida jest rośliną, która często kwitnie na nowych pędach, więc regularne przycinanie może wpływać na obfitość kwitnienia.

budleja dawida to inaczej motyli krzew

budleja dawida to inaczej motyli krzew

Budleja dawida przyciąga motyle jak magnes, stąd jej inna nazwa "motyli krzew"

Shutterstock

Kiedy przycinać budleję dawida?

Budleję dawida przycina się zazwyczaj na wiosnę, kiedy ryzyko przymrozków minie. Przycinanie jest istotne, aby roślina była zdrowa i dobrze się rozwijała. Należy przyciąć wszystkie uschnięte, zmarznięte lub uszkodzone pędy, a także skrócić starsze pędy, aby pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych, silniejszych. Zwykle skracamy ją o około 1/3 lub połowę długości pędów, w zależności od wielkości rośliny.

Jak rozmnażać budleję dawida?

Budleję dawida można rozmnażać na kilka sposobów:

  1. Przez sadzonki pędów półzdrewniałych – w drugiej połowie lata możemy pobrać sadzonki z wierzchołków pędów, które jeszcze nie zdążyły całkowicie zdrewnieć. Sadzonki sadzimy w wilgotnym podłożu, najlepiej w pojemnikach, aby ułatwić im ukorzenienie się.
  2. Przez sadzonki pędów niezdrewniałych – w maju możemy pobrać sadzonki z pędów niezdrewniałych. Ukorzenianie się w takiej formie może zająć trochę więcej czasu, ale także jest skuteczne.
  3. Przez sadzonki pędów zdrewniałych – te pobieramy od połowy jesieni do wczesnej wiosny.
  4. Przez nasiona – nasiona budlei dawida można zbierać od listopada do lutego. Potrzebują one stratyfikacji (zimnego okresu) przez 4 tygodnie przed wysianiem.

Budleja dawida zamiast hortensji

Budleja dawida to roślina, która może być ciekawą alternatywą dla hortensji. Podobnie jak hortensje, budleja kwitnie latem, jednak jej kwiaty są bardziej intensywne i przyciągają wiele owadów. Jest to roślina bardziej tolerancyjna na suche i ubogie gleby, podczas gdy hortensje wymagają bardziej wilgotnego i żyznego podłoża. Budleja dawida może być także bardziej odporna na choroby, choć wymaga regularnego przycinania.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

REKLAMA

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

REKLAMA

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

REKLAMA