REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hortensja krzewiasta – uprawa, odmiany, przycinanie

Hydrangea arborescens - hortensja krzewiasta - odmiana Annabelle
Hortensja krzewiasta – uprawa, odmiany, przycinanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Hortensja krzewiasta, to ozdobna, wieloletnia roślina lubiąca cień i półcień. Kwitnie efektownymi, dużymi kwiatami od lipca do końca sierpnia. Jak uprawiać hortensję krzewiastą? Kiedy i jak przycinać?

Hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta, inaczej hortensja drzewiasta, znana również pod łacińską nazwą Hydrangea arborescens, to gatunek rośliny z rodziny hortensjowatych. Pochodzi z północnej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest to krzew dorastający do około 1-3 metrów wysokości.

Hortensja krzewiasta charakteryzuje się dużymi, kulistymi kwiatostanami (nawet do ok, 30 cm średnicy), które składają się z wielu małych, białych kwiatów. Białe lub różowe (w zależności od odmiany) kwiaty pojawiają się na końcach pędów w lipcu, kwitną do końca sierpnia a potem zmieniają kolor najpierw na zielony a następnie schną i bez większej zmiany swego „pomponowego” kształtu pozostają na roślinach nawet do przyszłego roku. Kwiaty niemal nie pachną.

Liście są ciemnozielone, jajowate, ostro zakończone, ząbkowane na brzegach dość duże – do 15 cm długości.

REKLAMA

Jak uprawiać hortensję krzewiastą? 

Hortensja krzewiasta jest stosunkowo łatwa w uprawie i lubi rosnąć w półcieniu a rośnie także w cieniu. Poradzi też sobie na stanowiskach słonecznych jeżeli zapewni im się odpowiednią ilość wody.

Gleba

Mimo, że nie jest szczególnie wymagająca pod względem gleby, to oczywiście im bardziej żyzna gleba, bogata w organiczne materiały, przepuszczalna, tym można liczyć na większe i pełniejsze kwiaty. Preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 5.5 - 6.5). Gorzej rośnie na ciężkich, gliniastych glebach. Jeśli Twoja gleba jest ciężka lub gliniasta, trzeba dodać kompostu lub torfu, aby poprawić jej strukturę.

Hortensja krzewiasta potrzebuje glebę stale wilgotnej, ale bez przelewania i zastoisk wody.  

Nawożenie

Zazwyczaj hortensje powinny być nawożone raz lub dwa razy w roku, na początku wiosny i w połowie lata. Dobrym nawozem jest kompost albo nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących. 

Warto pamiętać, że hortensję lubią glebę lekko kwaśną, więc standardowy nawóz do hortensji lub nawet do rododendronów i azalii jest dobrym wyborem. Nie powinno się stosować nawozów z azotem po lipcu, bo nowe pędy pobudzone do wzrostu tym pierwiastkiem mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, a wtedy najprawdopodobniej przemarzną.

Przycinanie

REKLAMA

 Hortensja krzewiasta kwitnie na nowych pędach, dlatego można ją przycinać na wiosnę (na wysokości 10-15 cm nad ziemią), aby stymulować wzrost nowych pędów i promować obfite kwitnienie. Nie jest to jednak konieczne - jeśli preferujesz naturalny, bujny wygląd, możesz zrezygnować z przycinania – ale wtedy łodygi z kwiatami będą wymagać podwiązywania do palików, czy innych podpór, bo mogą być wyłamywane przez wiatr lub (zwłaszcza po deszczu) pokładać się pod ciężarem kwiatów nasączonych wodą aż do ziemi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hortensja krzewiasta jest mrozoodporna i nie wymaga specjalnej ochrony. W północno-wschodnich rejonach Polski nie zaszkodzi nałożyć warstwę ściółki (lub kopczyk kompostu) wokół podstawy rośliny, aby zapewnić dodatkową ochronę korzeni przed mrozem.

Odmiany hortensji krzewiastej

Annabelle – to zdecydowanie najbardziej popularna odmiana hortensji krzewiastej, jej duże, kuliste, intensywnie białe kwiatostany mogą osiągać do 25-30 cm średnicy. W trakcie przekwitania kolor kwiatów zmienia się na zielonkawy. 

Krzew tej odmiany dorasta do ok. 140 cm wysokości i mniej więcej takiej samej szerokości. Niezawodnie kwitnie co roku na pędach tegorocznych jest odporna na choroby i szkodniki.

Hydrangea arborescens - hortensja krzewiasta - odmiana Annabelle

 

 

Shutterstock

Invincibelle Spirit (zwana też Pink Anabelle) – ta odmiana ma duże kuliste różowe kwiaty, które w czasie kwitnienia przechodzą od ciemnego do jasnego różu. Krzewy dorastają do ok. 1,3 m wysokości. Kwitną od końca czerwca do końca sierpnia. Wymaga silnego przycinania na przedwiośniu na wysokość 10-15 cm nad ziemią.

Hydrangea arborescens - hortensja krzewiasta - odmiana Pink Annabelle

 

 

Shutterstock

REKLAMA

Incrediball (zwana też Strong Anabelle) - ta odmiana jest podobna do Annabelle, ale tworzy jeszcze większe białe kwiatostany, które mogą osiągać do 30-33 cm średnicy. Charakteryzuje się sztywnymi łodygami dorastającymi do ok. 120 cm, które bez problemu utrzymują stosunkowo ciężkie kwiaty, bez pokładania się na boki.

Hortensja drzewiasta Ruby Annabelle to nowa, nieduża (krzewy dorastają do ok. 70cm wysokości i podobnej szerokości) odmiana hortensji z grupy Annabelle. Kwiaty mają kolor rubinowy (ciemno-czerwony) – kwitną w lipcu i sierpniu. Ta odmiana dobrze się sprawdza sadzona w dużych donicach na balkonach lub tarasach.

Hydrangea arborescens - hortensja krzewiasta - odmiana Ruby Anabelle

 

 

Shutterstock

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA