REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hortensja bukietowa – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Diamant Rouge
Hortensja bukietowa – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie. Co trzeba wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto posadzić hortensję bukietową w swoim ogrodzie? Jak ją uprawiać, jak ciąć? Jakie odmiany tego gatunku hortensji są najbardziej efektowne? Sprawdź!

Hortensja bukietowa to roślina, która zasługuje na miejsce w każdym przydomowym ogrodzie. Nie jest trudna w uprawie a jej piękne, bardzo duże kwiaty (przebarwiające się w wielu odmianach od bieli do różu a nawet czerwieni) przyciągają wzrok i dodają ogrodowi uroku. 

REKLAMA

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa, znana również pod nazwą łacińską Hydrangea paniculata, to gatunek rośliny należący do rodziny hortensjowatych. Pochodzi z Azji Wschodniej, gdzie rośnie dziko w Japonii i Chinach. Jest to roślina wieloletnia, która wyróżnia się pięknymi, bukietowymi kwiatostanami. Jest jednym z najbardziej mrozoodpornych gatunków hortensji, co czyni ją idealnym wyborem dla ogrodników w Polsce. Może przetrwać temperatury spadające nawet do -30 stopni Celsjusza, choć młode rośliny mogą wymagać dodatkowej ochrony przed mrozem w pierwszych latach po posadzeniu.

Hortensja bukietowa zaczyna kwitnąć w Polsce zazwyczaj w lipcu i kwitnienie może trwać aż do października, w zależności od warunków pogodowych i konkretnej odmiany. Odmiany takie jak 'Grandiflora' czy 'Limelight' zaczynają kwitnąć wcześnie, już na początku lipca, podczas gdy inne, jak 'Diamant Rouge', mogą zacząć kwitnąć nieco później i kontynuować kwitnienie aż do późnej jesieni.

Czym hortensja bukietowa różni się od innych gatunków hortensji?

Hortensja bukietowa, w przeciwieństwie do innych gatunków hortensji, charakteryzuje się stożkowatymi, bukietowymi kwiatostanami. Wielkość kwiatostanów może się różnić w zależności od odmiany, ale zazwyczaj osiągają one od 15 do 30 cm długości. Kwiaty są na początku zazwyczaj białe lub kremowe, ale w czasie kwitnienia przebarwiają się na odcienie różu i czerwieni.

Istotną różnicą jest to, że hortensja bukietowa kwitnie na pędach z bieżącego roku, podczas gdy większość innych gatunków hortensji kwitnie na zeszłorocznych pędach. Oznacza to, że hortensja bukietowa może być przycinana na wiosnę bez obawy o utratę kwiatów w danym sezonie.

Hortensja bukietowa - w jakiej glebie i na jakim stanowisku rośnie najlepiej

Hortensja bukietowa jest rośliną dość elastyczną pod względem wymagań glebowych i świetlnych. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub słonecznych, ale z ochroną przed najgorętszym południowym słońcem. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie kwasowym do lekko kwasowego (pH 5-6). Hortensje bukietowe dobrze rosną również na glebach gliniastych, pod warunkiem, że są one dobrze zdrenowane.

Warto pamiętać, że hortensje bukietowe nie lubią gleb o odczynie zasadowym. Jeśli gleba w ogrodzie jest zasadowa, można ją zakwasić dodając kwaśnego torfu lub nawozów ze związkami siarki. Ziemi pod hortensjami nie powinno się wapnować.

Jaki i kiedy można sadzić hortensję bukietową?

Hortensje bukietowe można sadzić zarówno na wiosnę, jak i jesienią. Wiosenne sadzenie daje roślinie więcej czasu na ukorzenienie się przed zimą, ale jesienne sadzenie jest również dopuszczalne, jeśli roślina jest odpowiednio nawadniana po posadzeniu i zabezpieczona przed mrozem.

Przy sadzeniu warto pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego odstępu między roślinami - zaleca się pozostawienie co najmniej 1-1,5 metra przestrzeni, aby rośliny miały miejsce do rozwoju. Gleba powinna być dobrze przygotowana, najlepiej poprzez dodanie kompostu lub obornika, który pomoże wzbogacić glebę w składniki odżywcze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uprawiać hortensję bukietową? Jakie i kiedy nawozy stosować? 

Uprawa hortensji bukietowej nie jest skomplikowana, ale wymaga regularnej pielęgnacji. W okresie wegetacyjnym, od wiosny do późnego lata, roślinę należy regularnie podlewać, zwłaszcza w czasie suszy. Hortensje bukietowe dobrze reagują na nawozy bogate w potas i fosfor, które pomagają w rozwoju kwiatów. Nawożenie powinno odbywać się dwa razy w roku, na wiosnę i wczesnym latem.

Zabiegi pielęgnacyjne obejmują przede wszystkim przycinanie, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia i piękna rośliny. Ponadto, warto regularnie sprawdzać roślinę pod kątem obecności szkodników i chorób. W przypadku wystąpienia szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, można zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. 
Zazwyczaj hortensje nie są podatne na choroby (zwłaszcza grzybowe) i szkodniki jeżeli zapewni im się kwaśny odczyn gleby.

Przycinanie hortensji bukietowej - jak i kiedy 

Przycinanie hortensji bukietowej powinno odbywać się na wiosnę, zazwyczaj w marcu lub kwietniu, przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego. Przycina się wszystkie pędy, pozostawiając około 3-5 pąków na każdym. Dzięki temu roślina zachowa ładny, zwarty kształt i będzie obficie kwitnąć. Bardziej wiotkie pędy można wyciąć zupełnie, pozostawiając te grubsze.

Przycinanie jest również ważne dla zapobiegania chorobom, ponieważ poprawia cyrkulację powietrza wśród pędów i pomaga utrzymać roślinę zdrową. Pamiętaj, aby używać ostrego i czystego narzędzia do przycinania, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Zobaczcie jak tnie hortensję bukietową doświadczony ogrodnik p. Grzegorz Majda

Najbardziej popularne w Polsce i najbardziej efektowne odmiany hortensji bukietowej

Hortensja bukietowa – odmiana Grandiflora (Hydrangea paniculata 'Grandiflora') - ta odmiana charakteryzuje się dużymi, białymi kwiatostanami, które z czasem stają się różowawe. Kwitnie od końca lipca do września. Krzewy dorastają do 1,8- 2 m i ok. 1,5 metra szerokości.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Grandiflora

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Grandiflora

Shutterstock

Hortensja bukietowa – odmiana Limelight (Hydrangea paniculata 'Limelight) - posiada duże, limonkowo-zielone kwiatostany, które z czasem zmieniają kolor na różowo-czerwony. Kwitnie od lipca do października. Krzak tej odmiany dorasta nawet do 3 m wysokości (zwykle ok. 2 m) i 1,5-2 m szerokości.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Limelight

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Limelight

Shutterstock

Hortensja bukietowa – odmiana Diamant Rouge  (Hydrangea paniculata Diamant Rouge) - ta odmiana wyróżnia się bardzo dużymi białymi kwiatostanami, które w trakcie kwitnienia przebarwiają się najpierw na różowo a potem na intensywny kolor czerwono-fioletowy. Kwitnie od lipca do początku października. Krzak tej odmiany dorasta do ok. 1,3-1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Na jesieni na piękny pomarańczowy kolor przebarwiają się również liście.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Diamant Rouge

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Diamant Rouge

Shutterstock

Hortensja bukietowa – odmiana Vanille Fraise (Hydrangea paniculata 'Vanille Fraise') - charakteryzuje się kwiatostanami, które na początku są białe, a z czasem stają się intensywnie różowe. Kwitnie od lipca do września. Krzew tej odmiany osiąga przeciętnie wysokość od 1,5 do 2 metrów i podobną szerokość.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Vanille Fraise

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Vanille Fraise

Shutterstock

Hortensja bukietowa – odmiana Phantom (Hydrangea paniculata 'Phantom') - ta odmiana posiada bardzo duże, białe kwiatostany, które z czasem stają się różowawe. Kwitnie od lipca do września a nawet października. Krzew tej odmiany osiąga przeciętnie wysokość od 1,5 do 2 metrów i podobną szerokość.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Phantom

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Phantom

Shutterstock

REKLAMA

Hortensja bukietowa – odmiana Silver Dollar (Hydrangea paniculata 'Silver Dollar') - charakteryzuje się kremowo-białymi kwiatostanami, które z czasem stają się lekko różowe. Kwitnie od lipca do października. Krzew tej odmiany osiąga przeciętnie wysokość od 1,5 do 1,7 m i ok. 1,2 m szerokości.

Hortensja bukietowa – odmiana Pink Diamond (Hydrangea paniculata 'Pink Diamond') - na początku kwitnienia kwiaty tej odmiany mają kolor biały, jednak w miarę upływu czasu zmieniają się na delikatny róż. Kwitnie od lipca do końca września. Krzew tej odmiany osiąga ok. 1,2- 1,8 m wysokości i ok. 1,5 m szerokości.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Pink Diamond

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Pink Diamond

Shutterstock

Hortensja bukietowa Pinky Winky (Hydrangea paniculata 'Pinky Winky”) – rośnie wolniej od większości innych odmian hortensji bukietowej, bardzo duże kwiaty – najpierw białe a potem przebarwiające się na różowo, dorasta do 1,5 m wysokości i ok. 1 m szerokości, ma wyjątkowo sztywne pędy, które nie uginają się pod ciężkimi kwiatostanami.

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Pinky Winky

 

Hydrangea paniculata - hortensja bukietowa - odmiana Pinky Winky

Shutterstock

Dlaczego warto posadzić w ogrodzie ten gatunek hortensji?

Hortensja bukietowa jest gatunkiem, który ma wiele zalet, czyniąc go doskonałym wyborem dla wielu - nawet nie zaawansowanych - ogrodników. 

  1. jest jednym z najbardziej mrozoodpornych gatunków hortensji, co czyni ją idealnym wyborem dla ogrodników w Polsce, gdzie temperatury mogą spadać poniżej zera,
  2. ma piękne, duże, długo kwitnące kwiaty, które kwitną na tegorocznych pędach - nie trzeba (tak jak przy hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) szukać do cięcia dwuletnich pędów,
  3. ma przeciętne wymagania glebowe (ale ziemia musi mieć odczyn kwaśny) i świetlne, może rosnąć zarówno na pełnym słońcu, jak i w półcieniu, co czyni ją łatwą do zintegrowania z innymi roślinami w ogrodzie,
  4. jest  stosunkowo łatwa w uprawie i pielęgnacji, co czyni ją dobrym wyborem dla początkujących ogrodników, 

Kwiaty hortensji w suchych bukietach. Czy po zasuszeniu jej kolor znika?

Kwiaty hortensji bukietowej są doskonałe do suszenia i często są używane w suchych bukietach lub aranżacjach kwiatowych. Mają zdolność do utrzymania swojego kształtu i częściowo koloru nawet po zasuszeniu, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla dekoracji wnętrz.

Proces suszenia kwiatów hortensji jest dość prosty. Najlepiej jest zbierać kwiaty późnym latem lub na początku jesieni, kiedy są w pełni rozwinięte, ale jeszcze nie zaczęły więdnąć. Po zebraniu kwiatów, powinny one być powieszone do góry nogami w suchym, ciemnym i dobrze wentylowanym miejscu, aby wyschły.

Suszone kwiaty hortensji zazwyczaj blakną, ale nie tracą całkowicie swojego koloru. Kolor zasuszonych kwiatów zależy od odmiany hortensji i koloru, jaki miały podczas zbierania. Na przykład, kwiaty odmiany 'Limelight' mogą zachować swoje jasnozielone odcienie, podczas gdy kwiaty odmiany 'Vanille Fraise' mogą stać się bardziej pastelowe.

oprac. Paweł J. Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA