REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
cena mieszkania jak negocjować poradnik 2025
Cena mieszkania - jak skutecznie wynegocjować niższą cenę? Poradnik 2025
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.

rozwiń >

Negocjacja ceny mieszkania od dewelopera

Jednym z ważniejszych elementów w procesie zakupu nieruchomości są negocjacje z deweloperem, w wyniku których można zaoszczędzić sporą sumę lub zyskać inne korzyści. Takie pertraktacje okazują się szczególnie skuteczne w czasie, gdy oferta na rynku jest szeroka, a popyt utrzymuje się na niższym poziomie. Oto 5 praktycznych porad, które pomogą w efektywnych rozmowach na tym polu.

REKLAMA

W 2025 r. kupujący mieszkanie może negocjować cenę

REKLAMA

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości daje pewną przewagę nabywcom. Po zawirowaniach spowodowanych „Bezpiecznym kredytem 2%”, oferta mieszkań stopniowo się odbudowuje. Aktualnie kupujący mają spore pole manewru, jeśli chodzi o poszukiwanie idealnego „M” pod swoje preferencje. Mało tego, od kilku miesięcy ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, a w niektórych lokalizacjach wręcz spadły. Pogłębiły się też różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi.

To wszystko oznacza, że deweloperzy są obecnie bardziej otwarci na negocjacje i skłonni do udzielania rabatów oraz oferowania dodatkowych korzyści. Warto to wykorzystać. W twojej kieszeni może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jak sprytnie prowadzić takie rozmowy? Poniżej podajemy sprawdzone sposoby.

Polecamy szkolenie: Opodatkowanie najmu i innych transakcji na nieruchomościach

1. Przygotuj się do negocjacji ceny mieszkania

REKLAMA

Przystępując do negocjacji z deweloperem, dobrze mieć ogólną orientację na rynku nieruchomości, nie tylko pod kątem aktualnych cen, ale też prowadzonych w mieście inwestycji oraz lokalnego poziomu popytu i podaży. – Kluczem są dobre argumenty merytoryczne. Wiele zależy od aktualnej sytuacji danego dewelopera, etapu inwestycji oraz tego, jakim zainteresowaniem się ona cieszy. Dobrze jest sprawdzić dokładnie, jak kształtują się ceny podobnych mieszkań w okolicy. Warto w ramach przygotowania zorientować się w tych wszystkich kwestiach, by deweloper zobaczył, że rozmawia z osobą wyposażoną w odpowiednią wiedzę – radzi Agnieszka Pachulska z firmy PROFIT Development, prowadzącej inwestycje w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym krokiem jest analiza samej inwestycji pod kątem jej wad i zalet. Być może znajdziesz jakiś słaby punkt czy niedogodność, na które powołasz się w rozmowach. Słyszalny ruch uliczny, plac budowy tuż obok, mały metraż mieszkania, słabe doświetlenie, kiepski widok za oknem, trudność lokalizacyjna lub jakieś niedoróbki – wszystko to może stać się bazą do negocjacji.

W ramach przygotowania można poprosić o wzór umów przed spotkaniem. Dobrym pomysłem jest także zebranie ofert na podobne mieszkania od konkurencji. Mogą one okazać się kluczowymi argumentami przemawiającymi za obniżką ceny.

2. Ustal inne interesujące benefity

Negocjacje z deweloperem zwykle oznaczają próbę obniżenia ceny ofertowej. Powalczyć można jednak też o coś innego: wliczenie w cenę komórki lokatorskiej lub miejsca postojowego (albo atrakcyjny rabat na nie), korzystny harmonogram płatności (na przykład w systemie 20/80, co oznacza, że przy zawarciu umowy wpłacasz mniejszą kwotę, a jej większość dopiero przy przekazaniu mieszkania). Niektórym udaje się wynegocjować część prac wykończeniowych w cenie albo też pełne opłacenie kosztów notarialnych przez dewelopera.

Przed rozmowami warto się zastanowić, która z tych możliwości będzie dla nas najbardziej korzystna i na nią ukierunkować się w rozmowach. Warto jednak zachować pewną elastyczność i w dalszej kolejności uwzględnić też inne opcje.

3. Przemyśl czas negocjacji z deweloperem

Można powiedzieć, że skłonność deweloperów do negocjacji charakteryzuje się pewną sezonowością. Gdy pojawiają się rządowe programy wsparcia i popyt na mieszkania dynamicznie rośnie, ceny automatycznie idą w górę i szanse na jakiekolwiek ustępstwa znacznie maleją.

Szukając optymalnego czasu na negocjacje, warto również zwrócić uwagę na to, na jakim etapie realizacji jest dana inwestycja i jaka część mieszkań została już w niej sprzedana. Deweloperzy bywają bardziej skłonni do ustępstw na początku inwestycji, bo zależy im, by już na wstępie część mieszkań została zarezerwowana. To dla nich zabezpieczenie finansowe i jednocześnie coś, co przyciąga kolejnych nabywców – wyjaśnia Agnieszka Pachulska z PROFIT Development.

4. Pomyśl o doradcy w negocjacjach ceny mieszkania

Na spotkanie z deweloperem warto zabrać eksperta, który ma wiedzę i doświadczenie w zakresie nieruchomości, finansów czy prawa. Jeśli nie mamy nikogo takiego, niech to będzie po prostu członek rodziny lub przyjaciel – ktoś, kto spojrzy na tę kwestię na chłodno, bez emocji i w toku rozmów być może zwróci uwagę na sprawy, które moglibyśmy przeoczyć.

5. Sposób komunikacji z deweloperem ma znaczenie

Pamiętaj, że negocjacje z deweloperem to ostatecznie rozmowa z drugim człowiekiem. Warto zadbać o życzliwość, spokój, wzajemny szacunek, rzeczowość i komunikatywność. To zwiększa szansę na dojście do kompromisu i pogodzenie obu interesów. Roszczeniowa, pełna niepohamowanych emocji rozmowa raczej nie przyniesie dobrych efektów. Deweloper działa w interesie reprezentowanej przez siebie firmy, ale zależy mu także, by klienci byli zadowoleni, więc porozumienie powinno być korzystne dla obu stron.

Podsumowanie

Negocjowanie cen z deweloperami to proces, który wymaga przygotowania, elastyczności i umiejętności argumentacji. Warto taką próbę podjąć. Pamiętaj, że zupełnie inaczej rozmawia się twarzą w twarz niż telefonicznie czy mailowo. Zdecydowanie warto postawić na tę pierwszą drogę komunikacji.

Źródło: Profit Development

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Szybki QUIZ dla działkowców i ogrodników. Dasz radę zdobyć komplet punktów?
Kiedy wypada Zimna Zośka? Co oznacza skrót ROD? Odmianą jakiego warzywa jest Bawole Serce? Znasz odpowiedzi? Sprawdź swoją wiedzę!
Komunikat GUS ws. ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał 26 maja 2025 r. komunikat w sprawie ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za I kwartał 2025 r. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Urzędowym GUS.

REKLAMA

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

REKLAMA