REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]

cena mieszkania jak negocjować poradnik 2025
Cena mieszkania - jak skutecznie wynegocjować niższą cenę? Poradnik 2025
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.
rozwiń >

Negocjacja ceny mieszkania od dewelopera

Jednym z ważniejszych elementów w procesie zakupu nieruchomości są negocjacje z deweloperem, w wyniku których można zaoszczędzić sporą sumę lub zyskać inne korzyści. Takie pertraktacje okazują się szczególnie skuteczne w czasie, gdy oferta na rynku jest szeroka, a popyt utrzymuje się na niższym poziomie. Oto 5 praktycznych porad, które pomogą w efektywnych rozmowach na tym polu.

REKLAMA

W 2025 r. kupujący mieszkanie może negocjować cenę

REKLAMA

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości daje pewną przewagę nabywcom. Po zawirowaniach spowodowanych „Bezpiecznym kredytem 2%”, oferta mieszkań stopniowo się odbudowuje. Aktualnie kupujący mają spore pole manewru, jeśli chodzi o poszukiwanie idealnego „M” pod swoje preferencje. Mało tego, od kilku miesięcy ceny utrzymują się na stabilnym poziomie, a w niektórych lokalizacjach wręcz spadły. Pogłębiły się też różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi.

To wszystko oznacza, że deweloperzy są obecnie bardziej otwarci na negocjacje i skłonni do udzielania rabatów oraz oferowania dodatkowych korzyści. Warto to wykorzystać. W twojej kieszeni może pozostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jak sprytnie prowadzić takie rozmowy? Poniżej podajemy sprawdzone sposoby.

Polecamy szkolenie: Opodatkowanie najmu i innych transakcji na nieruchomościach

1. Przygotuj się do negocjacji ceny mieszkania

REKLAMA

Przystępując do negocjacji z deweloperem, dobrze mieć ogólną orientację na rynku nieruchomości, nie tylko pod kątem aktualnych cen, ale też prowadzonych w mieście inwestycji oraz lokalnego poziomu popytu i podaży. – Kluczem są dobre argumenty merytoryczne. Wiele zależy od aktualnej sytuacji danego dewelopera, etapu inwestycji oraz tego, jakim zainteresowaniem się ona cieszy. Dobrze jest sprawdzić dokładnie, jak kształtują się ceny podobnych mieszkań w okolicy. Warto w ramach przygotowania zorientować się w tych wszystkich kwestiach, by deweloper zobaczył, że rozmawia z osobą wyposażoną w odpowiednią wiedzę – radzi Agnieszka Pachulska z firmy PROFIT Development, prowadzącej inwestycje w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym krokiem jest analiza samej inwestycji pod kątem jej wad i zalet. Być może znajdziesz jakiś słaby punkt czy niedogodność, na które powołasz się w rozmowach. Słyszalny ruch uliczny, plac budowy tuż obok, mały metraż mieszkania, słabe doświetlenie, kiepski widok za oknem, trudność lokalizacyjna lub jakieś niedoróbki – wszystko to może stać się bazą do negocjacji.

W ramach przygotowania można poprosić o wzór umów przed spotkaniem. Dobrym pomysłem jest także zebranie ofert na podobne mieszkania od konkurencji. Mogą one okazać się kluczowymi argumentami przemawiającymi za obniżką ceny.

2. Ustal inne interesujące benefity

Negocjacje z deweloperem zwykle oznaczają próbę obniżenia ceny ofertowej. Powalczyć można jednak też o coś innego: wliczenie w cenę komórki lokatorskiej lub miejsca postojowego (albo atrakcyjny rabat na nie), korzystny harmonogram płatności (na przykład w systemie 20/80, co oznacza, że przy zawarciu umowy wpłacasz mniejszą kwotę, a jej większość dopiero przy przekazaniu mieszkania). Niektórym udaje się wynegocjować część prac wykończeniowych w cenie albo też pełne opłacenie kosztów notarialnych przez dewelopera.

Przed rozmowami warto się zastanowić, która z tych możliwości będzie dla nas najbardziej korzystna i na nią ukierunkować się w rozmowach. Warto jednak zachować pewną elastyczność i w dalszej kolejności uwzględnić też inne opcje.

3. Przemyśl czas negocjacji z deweloperem

Można powiedzieć, że skłonność deweloperów do negocjacji charakteryzuje się pewną sezonowością. Gdy pojawiają się rządowe programy wsparcia i popyt na mieszkania dynamicznie rośnie, ceny automatycznie idą w górę i szanse na jakiekolwiek ustępstwa znacznie maleją.

Szukając optymalnego czasu na negocjacje, warto również zwrócić uwagę na to, na jakim etapie realizacji jest dana inwestycja i jaka część mieszkań została już w niej sprzedana. Deweloperzy bywają bardziej skłonni do ustępstw na początku inwestycji, bo zależy im, by już na wstępie część mieszkań została zarezerwowana. To dla nich zabezpieczenie finansowe i jednocześnie coś, co przyciąga kolejnych nabywców – wyjaśnia Agnieszka Pachulska z PROFIT Development.

4. Pomyśl o doradcy w negocjacjach ceny mieszkania

Na spotkanie z deweloperem warto zabrać eksperta, który ma wiedzę i doświadczenie w zakresie nieruchomości, finansów czy prawa. Jeśli nie mamy nikogo takiego, niech to będzie po prostu członek rodziny lub przyjaciel – ktoś, kto spojrzy na tę kwestię na chłodno, bez emocji i w toku rozmów być może zwróci uwagę na sprawy, które moglibyśmy przeoczyć.

5. Sposób komunikacji z deweloperem ma znaczenie

Pamiętaj, że negocjacje z deweloperem to ostatecznie rozmowa z drugim człowiekiem. Warto zadbać o życzliwość, spokój, wzajemny szacunek, rzeczowość i komunikatywność. To zwiększa szansę na dojście do kompromisu i pogodzenie obu interesów. Roszczeniowa, pełna niepohamowanych emocji rozmowa raczej nie przyniesie dobrych efektów. Deweloper działa w interesie reprezentowanej przez siebie firmy, ale zależy mu także, by klienci byli zadowoleni, więc porozumienie powinno być korzystne dla obu stron.

Podsumowanie

Negocjowanie cen z deweloperami to proces, który wymaga przygotowania, elastyczności i umiejętności argumentacji. Warto taką próbę podjąć. Pamiętaj, że zupełnie inaczej rozmawia się twarzą w twarz niż telefonicznie czy mailowo. Zdecydowanie warto postawić na tę pierwszą drogę komunikacji.

Źródło: Profit Development

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

REKLAMA

Pilne: rząd zdecydował teraz oszczędzanie na Koncie Mieszkaniowym łatwiejsze i z wyższym oprocentowaniem

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

REKLAMA