REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno - sprzedaż nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Drugi dom w Hiszpanii, a może w Dominikanie? Szukamy nieruchomości atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie

Coraz częściej naszego drugiego domu szukamy poza granicami kraju. Kupujemy nieruchomości przede wszystkim w miejscach atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie. Obecnie króluje Hiszpania, ale zainteresowanie zaczynają wzbudzać również bardziej egzotyczne kierunki, takie jak Dominikana.

Tu wartość mieszkań rośnie najszybciej. W których dzielnicach Warszawy warto kupić mieszkanie?

Gdzie w Warszawie kupić mieszkanie, aby jego wartość rosła najszybciej? Jaka dzielnica Warszawy jest najlepsza pod względem inwestycji mieszkaniowej? Top 3 dzielnice zaskoczą niejedną osobę.

Nieruchomość nowa czy z drugiej ręki? Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować?

Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować? Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Sprawdzamy, co przemawia za zakupem z rynku pierwotnego, a co za inwestycją na rynku wtórnym.

Eko-budownictwo, czyli przyszłość nieruchomości

Wzrost świadomości ekologicznej kształtuje rynek nieruchomości, zwracając uwagę na eko-budownictwo. Segment ten, choć obecnie niewielki, jest obiecującym kierunkiem dla zrównoważonego rozwoju i komfortu mieszkaniowego, z potencjałem stania się przyszłościowym standardem.

REKLAMA

Ile kosztują najtańsze mieszkania w najdroższych metropoliach?

W Warszawie czy Gdańsku można znaleźć w ofercie deweloperów apartamenty z ceną przekraczającą 40 tys. zł za m kw., ale w sprzedaży są też mieszkania nawet sześciokrotnie tańsze. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, ile  kosztują w  przeliczeniu na metr kwadratowy najtańsze mieszkania w każdym z siedmiu największych miast oraz gdzie można je tam znaleźć.

O czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania. Program Bezpieczny Kredyt 2% miał ułatwić młodym ludziom zrealizowanie marzeń o własnych czterech kątach. Przy okazji jednak „wyczyścił” rynek z dostępnych mieszkań i sprawił, że zainteresowani muszą mierzyć się z zupełnie nowymi wyzwaniami. Jakimi?

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

Zakup mieszkania - 6 rzeczy, które trzeba sprawdzić przed zakupem nieruchomości

Zakup mieszkania to bez wątpienia jedna z najważniejszych decyzji w życiu, która bardzo często wymusza współpracę z instytucjami bankowymi na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że już w trakcie poszukiwań wymarzonego lokum nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. O jakie kwestie warto zapytać w biurze sprzedaży, aby zakup mieszkania okazał się strzałem w dziesiątkę?

REKLAMA

Jakich mieszkań szukają studenci? Jest nowy trend na rynku nieruchomości

Wzrastające zainteresowanie studentów dużymi i nowoczesnymi mieszkaniami to jeden z najważniejszych trendów obserwowanych na rynku nieruchomości. Dlaczego właśnie one cieszą się wśród tej grupy tak dużym powodzeniem? Co jeszcze jest dla nich szczególnie ważne?

Seniorzy zdominują rynek mieszkaniowy. Zyskają osiedla “sprzyjające starzeniu”

Przybywa seniorów, gdyż polskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje i zjawisko to będzie w najbliższych latach przybierało na sile. Konsekwencje tych przemian dotkną całej gospodarki, w tym rynku nieruchomości. Na znaczeniu zyskają osiedla “sprzyjające starzeniu”.

Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

Mieszkania drożeją, ale czy wszystkie? Jakie najszybciej?

Ze względu na wysokie ceny mieszkań w największych metropoliach, najchętniej są tam kupowane niewielkie metraże. Czy to oznacza, że drożeją one szybciej niż duże? Portal GetHome.pl przyjrzał się  ofercie firm deweloperskich właśnie pod tym kątem. Takich wyników chyba nikt się nie spodziewał! 

Czy „Bezpieczny Kredyt 2%” spełni marzenia o własnym M?

Własne mieszkanie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście, to cel wielu młodych Polek i Polaków, którzy migrują do największych miast w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Czy „Bezpieczny Kredyt 2%” spełni marzenia o własnym M? 

Mieszkania z rynku wtórnego rozchodzą się jak świeże bułeczki

Mieszkania z rynku wtórnego rozchodzą się jak świeże bułeczki. W Warszawie są już praktycznie nie do kupienia. Dlaczego? Czemu są tak atrakcyjne? 

Od kiedy Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca 2023. Kto może skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 procent? Czy warto brać kredyt w 2023? Kiedy można składać wnioski o Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Deweloperzy wciąż dawkują podaż mieszkań. Czy kupujący mają się czego obawiać?

We wszystkich największych miastach sprzedaż nowych mieszkań znacznie przewyższała w tym roku ich dopływ na rynek. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że firmy deweloperskie mogą szybko zwiększyć podaż mieszkań, bo mają ich spory zapas w pozwoleniach na budowę.

Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

Zakup mieszkania na kredyt w 2023 roku. Jak duże mieszkanie można kupić przy średniej zdolności kredytowej?

W 2023 roku, mimo wzrastającej zdolności kredytowej oraz większego ruchu w agencjach nieruchomości  i u pośredników kredytowych nie zmieniła się diametralnie sytuacja przeciętnego Kowalskiego. Nadal może on pozwolić sobie na sfinansowanie kredytem co najwyżej kawalerki lub małego 2- pokojowego mieszkania. 

Jakich błędów unikać przy inwestowaniu w mieszkania? WIDEO

Inwestowanie w mieszkania stało się o wiele trudniejsze. W styczniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 13,26 tys. kredytobiorców. W porównaniu do 28,02 tys. rok wcześniej oznacza to spadek o 52,7%. Maleje podaż i popyt.

Rynek mieszkaniowy czeka na zmiany dotyczące zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa. W grudniu mniejsza aż o 63% r/r była liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny. Jest to jeden z najniższych wyników od stycznia 2007 r., czyli od 16 lat. Aby trend się zmienił konieczne byłoby zwiększenie zdolności kredytowej.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Jak cudzoziemiec może kupić nieruchomość w Polsce - czyli luka w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (NNC)

Teoretycznie cudzoziemiec z kraju nienależącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby kupić w Polsce nieruchomość nierolną i nieleśną lub większość udziałów w spółce posiadającą taką nieruchomość, musi zwrócić się do Ministra Spraw Wewnętrznych o uzyskanie specjalnego zezwolenia. Przepisy zawierają jednak lukę, która umożliwia obejście tego wymogu.

Popyt na mieszkania mniejszy o połowę, wzrost cen wyhamował

Popyt na mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym zmniejszył się o ok. połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem - powiedzieli PAP eksperci. Jako główną przyczynę wskazali wzrost stóp procentowych, który drastycznie ograniczył potencjalnym nabywcom dostęp do finansowania.

Nieruchomości premium odporne na wahania rynku

Polacy zaczęli masowo lokować kapitał w domach, mieszkaniach i działkach. Hossa nie ominęła również sektora nieruchomości luksusowych, który potrafi kumulować pieniądze inwestorów jak żaden inny.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego - co warto sprawdzić?

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie. Co więcej, często wiąże się z zainwestowaniem w przyszłą nieruchomość oszczędności całego życia, bądź zaciągnięcia kredytu na większą część reszty życia. Dlatego warto się do tej czynności dobrze przygotować, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Mieszkanie bez wkładu własnego w 2022 r. - jakie trzeba spełnić warunki, aby go otrzymać?

Wielu Polaków marzy o zakupie własnego M. Jednak dla dużej części jest to nieosiągalne. Barierą jest między innymi konieczność wpłaty wkładu własnego. W 2022 roku w życie wejdzie nowy program, który umożliwi zaciągniecie kredytu hipotecznego bez niego. Jednak trzeba spełnić wiele warunków. Jakich? Kiedy dokładnie program wchodzi w życie?

Czy ceny mieszkań spadną w 2022?

Uczestnicy rynku nieruchomości uważnie przyglądają się jak obecna sytuacja gospodarcza i pandemiczna wpłynie na jego losy. Jaką przyszłość wieszczą dla niego eksperci? Czy mieszkania będą tanieć w 2022 roku?

Zakup mieszkania na kredyt – zmiany od 2022 roku

Rok 2021 żegnamy z rekordowymi cenami nieruchomości. Jak pokazują dane zebrane przez Expandera i Rentier.io, przeciętnie o 15% wyższymi niż przed rokiem. Jak będzie wyglądać przyszły rok na rynku mieszkaniowym i o jakich zmianach dotyczących hipotek powinni wiedzieć przyszli kredytobiorcy? O tym eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.

Czy mieszkania będą coraz droższe?

Co podbija ceny mieszkań? Czy będziemy obserwować ich dalsze podwyżki? W jakim tempie rosną koszty budowy? Czy ograniczenie zdolności nabywczej i dostępu do kredytów przełoży się na wyhamowanie popytu i wzrostu stawek rynkowych?

Milenialsi na rynku nieruchomości – zmienią segment premium?

Pokolenie urodzone w latach 1980-1995 już na dobre zagościło na rynku nieruchomości. Czy Millenialsi wybierają również inwestycje premium? Jaką rolę odegrają na rynku luksusowych apartamentów?

Inwestycje w nieruchomości. Koniec roku sprzyja zakupom mieszkań

Kupno mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej popularne. Zwłaszcza w dobie rosnących cen i wysokiej inflacji. Co przemawia za tym, aby decyzję o zakupie podjąć jeszcze przed końcem roku?

Nieruchomości - w co inwestować w dobie wysokiej inflacji?

Inflacja w Polsce osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat. W związku z czym, wiele osób staje przed dylematem, w jaki sposób zabezpieczyć swoje oszczędności, aby nie traciły na wartości. Wciąż ogromną popularnością cieszą się nieruchomości mieszkaniowe. Jednak eksperci wskazują, że zdecydowanie lepszą ochroną kapitału jest ziemia, uważana za jedną z najbezpieczniejszych przystani w dobie trwającego kryzysu.

Klienci hipoteczni oczekują od banków digitalizacji usług

Wnioski o kredyty hipoteczne. Klienci oczekują od banków digitalizacji usług. Jednocześnie tylko 6% Polaków nie ma żadnych obaw przed w pełni cyfrowym procesem udzielania kredytu na mieszkanie.

Jak pandemia COVID-19 utrudnia obrót nieruchomościami?

Obrót nieruchomościami a COVID-19. Już minęło ponad półtora roku jak doświadczamy skutków pandemii COVID-19, która, nie da się ukryć, mocno odcisnęła się na wielu aspektach związanych z życiem codziennym, pracą i biznesem, Nie bez znaczenia pozostaje wpływ epidemii na obrót nieruchomościami, w szczególności związany z wydłużeniem się wielu procedur w czasie i trudnością w zrealizowaniu prostych wcześniej czynności.

Jakie mieszkania będą sprzedawać się najlepiej?

Popyt na mieszkania. Deweloperzy chętnie budują mieszkania małe. Inna jest strategia wchodzących na nasz rynek funduszy instytucjonalnych. O tym czyja strategia okaże się skuteczniejsza zdecyduje pokolenie młodych ludzi, którzy mają inne spojrzenie na potrzeby mieszkaniowe.

Luksusowe nieruchomości sprzedawane off-market - niedostępność przyciąga zamożnych klientów

Luksusowe nieruchomości sprzedawane off-market. Luksus to coś unikalnego, co nie jest dostępne dla wszystkich. Im bardziej nieosiągalne, tym większe wzbudza pożądanie. Dokładnie tak dziś sprzedaje się luksusowe nieruchomości. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się w Polsce sprzedaż off-market, a więc oferowanie nieruchomości z najwyższej półki wyłącznie wybranym klientom bez upubliczniania ich w Internecie. W ten sposób sprzedawanych jest obecnie coraz więcej najdroższych apartamentów i rezydencji w kraju. Na czym dokładnie polega sprzedaż off-market i kiedy przynosi największe korzyści?

Jak zmieniły się preferencje nabywców mieszkań?

Zakup mieszkania. Jakie aspekty związane z projektem i lokalizacją są teraz najważniejsze dla osób kupujących nowe mieszkania? Jakie lokale zyskały na atrakcyjności? Jakie czynniki decydują o zakupie?

Czy gwarancja zastępcza wpłynie na popyt na mieszkania?

Gwarancja zastępcza. Czy rządowy projekt gwarancji zastępczej wkładu do kredytu może podbić popyt na mieszkania? Czy przygotowywany program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma szansę wpłynąć na zwiększenie sprzedaży? Jak dużo jest potencjalnych nabywców, którzy nie dysponują oszczędnościami na udział własny do kredytu i będą mogli skorzystać ze wsparcia państwa?

Jak zyskuje się najwięcej na wzroście cen mieszkań

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły w ciągu roku o 8,6 proc., a na rynku wtórnym o 8,3 proc. Z inwestowania w nieruchomości można osiągnąć o wiele większe zyski niż przeciętny wzrost cen.

Wynajem powierzchni w zielonych budynkach

Nowoczesne powierzchnie biurowe. W Polsce ponad 80% nowoczesnych budynków biurowych, a w Warszawie nawet 94%, może pochwalić się zielonymi certyfikatami. Istotnym trendem jest to, że obecnie nie powstają już żadne nowe inwestycje biurowe, które nie podlegają certyfikacji wielokryterialnej.

Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

Wywołany pandemią boom mieszkaniowy trwa

Ceny nieruchomości mieszkaniowych biją rekordy na całym świecie. W czerwcu 2021 roku został zanotowany wzrost cen nieruchomości średnio o 9,2 proc. w 55 krajach i regionach w ujęciu rok do roku – wynika z raportu kwartalnego Global House Price Index Q2 2021.

W pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze

Mieszkania na parterze. W pandemii stopień wyprzedania mieszkań na parterze wzrósł w Warszawie z 61,5 proc. we wrześniu 2020 r. do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku - wynika z analizy serwisu tabelaofert.pl. Eksperci serwisu wskazują, że wzrost popytu na mieszkania na parterze, raczej utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Zmienia się cel kupowania mieszkań

Rynek mieszkań na krótkoterminowy wynajem odbudowuje się. Jednak w zmodyfikowanej wersji, aby można było elastycznie zmieniać przeznaczenie lokali.

Polacy kupują mieszkania za gotówkę

Rynek nieruchomości wciąż notuje hossę, a deweloperzy budują nowe osiedla, by móc sprawnie odpowiedzieć na olbrzymi popyt rynkowy. Co ciekawe, większość lokali jest dziś nabywanych za gotówkę. Polacy w pierwszym kwartale bieżącego roku kupili w ten sposób 12 tysięcy mieszkań o łącznej wartości 6 miliardów złotych. Dlaczego Polacy kupują mieszkania za gotówkę?

Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce, najwięcej Ukraińcy

Rynek mieszkaniowy w Polsce to nie tylko rodowici mieszkańcy kraju, ale również cudzoziemcy. W ubiegłym roku w ich ręce trafiło ponad 7 tysięcy różnych nieruchomości. Wiele z nich zostało zakupionych przez Niemców, Białorusinów, Włochów, Anglików, Francuzów czy Rosjan, jednak to obywatele Ukrainy przodują w tej statystyce. Okazuje się, że wolą kupić mieszkanie w Polsce niż je wynająć.

O ile wzrosły ceny mieszkań w pandemii?

Ceny mieszkań. Do jakiego poziomu doszły ceny nowych mieszkań w największych miastach w Polsce? O ile wzrosły od początku pandemii? Czy nadal będą szły w górę? W których lokalizacjach najbardziej?

Mieszkania spod lady. Jak kupować nieruchomości, których jeszcze nie ma na rynku

Kupno mieszkania. Dziś rynek nieruchomości sprzyja sprzedającym. Często, kiedy pojawia się ciekawa oferta mieszkania trzeba dziś działać szybko. Jeśli nie dotrzemy do interesującej nas nieruchomości w pierwszym możliwym terminie, może się okazać że zniknie ona z rynku, zanim będziemy się mogli z nią zapoznać.

REKLAMA