REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres
Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

Wyniki te są rekordowe. W 2022 roku cudzoziemcy kupili bowiem o 35% więcej lokali niż w 2021 roku. Wtedy zostali oni właścicielami 10,6 tys. mieszkań. Ubiegłoroczny wynik jest ponadto grubo ponad dwa razy wyższy niż ten z 2016 roku. 

REKLAMA

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców 2016-2022 - Wykres

 

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców 2016-2022 - Wykres

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Ukraińcy na dobre wyprzedzili Niemców

Nie jest zaskoczeniem, że spośród wszystkich narodowości najwięcej mieszkań kupili w Polsce Ukraińcy. W 2022 roku nabyli oni łącznie aż ponad 335 tys. m kw. mieszkań. Rok wcześniej było to niecałe 250 tys. metrów. W tym przypadku można więc mówić o 36% wzroście zainteresowania kupnem nieruchomości przez naszych wschodnich sąsiadów. Metraż to jedno, ale bardziej namacalna byłaby wiadomość o tym, ile konkretnie mieszkań zostało w Polsce kupionych przez cudzoziemców. Niestety dane, które upublicznia MSWiA nie pozwalają na precyzyjną odpowiedź. Wiemy jedynie, że bez obowiązku uzyskiwania specjalnego zezwolenia, Ukraińcy nabyli w Polsce w 2022 roku 7,1 tys. nieruchomości. Te nieruchomości to jednak nie tylko mieszkania, ale też np. garaże czy lokale użytkowe. Wiemy jednak, że ze wspomnianych 7,2 tysięcy nieruchomości samodzielne lokale mieszkalne stanowią co najmniej 6,2 tys. sztuk. W przypadku około tysiąca nieruchomości nabytych przez Ukraińców nie mamy pewności o jakim typie nieruchomości mówimy. Już jednak te niepełne informacje pokazują, że Ukraińcy kupowali w Polsce raczej skromniejsze mieszkania. Przeciętna powierzchnia lokalu nabytego przez naszych wschodnich sąsiadów (około 50 metrów) jest bowiem niższa niż średnia wielkość mieszkania kupionego przez wszystkich cudzoziemców (ww. 57 m kw.). 

Niemcom depczą po piętach Białorusini

Dla porównania, nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy (zarówno osoby fizyczne, jak i firmy) kupili ponad 80 tys. m kw. mieszkań. Oznacza to, że nabyli oni ponad 4 razy mniej powierzchni mieszkalnej niż Ukraińcy. Niestety w tym wypadku również nie wiemy dokładnie, ile mieszkań kupili nasi zachodni sąsiedzi . Na podstawie danych MSWiA można jednak oszacować, że jeżeli przeciętne mieszkanie ma 57 metrów kw., to zarówno osoby fizyczne jak i prawne pochodzące z Niemiec kupiły około 1,4 tys. lokali. 

To niewiele więcej niż to ile kupili Białorusini. W 2022 roku nabyli oni łącznie bez mała 71 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej. To prawie dwa razy więcej niż w 2021 roku. W 2022 roku Białorusini kupili co najmniej 1,3 tys. mieszkań w naszym kraju.  

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres

 

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Cudzoziemcy najchętniej kupują w Warszawie

REKLAMA

Ciekawe jest też to, jakie lokalizacje cudzoziemcy wybierają. Tu palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa. W 2022 roku cudzoziemcy jako osoby fizyczne kupili ponad 2,5 tys. mieszkań, a zagraniczne firmy dołożyły do tego wyniku jeszcze ponad 1,1 stołecznych lokali. Łącznie więc obcokrajowcy nabyli w Warszawie ponad 3,7 tys. mieszkań. 

To ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku. Na drugim miejscu uplasował się Kraków z wynikiem na poziomie 1,4 tys. mieszkań. Nieco mniej, ale również powyżej tysiąca lokali nabyli cudzoziemcy we Wrocławiu. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin z wynikami na poziomie od 149 do 571 nieruchomości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na drugim biegunie mamy natomiast polskie miejscowości turystyczne (Świnoujście, Zakopane) oraz Gdynię. W tych wszystkich miastach cudzoziemcy kupili łącznie mniej niż 100 nieruchomości. Co ciekawe w Zakopanem osoby z zagranicy nabyły jedynie 2 mieszkania.

 

Mieszkania kupione przez cudzoziemców w wybranych miastach w 2022 roku

Miejscowość

Zakupy osób fizycznych

Zakupy osób prawnych

powierzchnia 
(w m kw.)

liczba nieruchomości

powierzchnia 
(w m kw.)

liczba nieruchomości

Gdańsk

14826

263

810

11

Gdynia

4462

80

80

1

Gorzów Wielkopolski

7031

126

0

0

Kraków

74234

1365

5686

79

Łódź

26013

526

2622

45

Poznań

25331

455

2078

34

Szczecin

7429

129

1488

20

Świnoujście

4389

87

269

5

Warszawa

143075

2555

58560

1155

Wrocław

69274

1246

4359

48

Zakopane

115

2

 

 

Opracowanie HREIT na podstawie danych MSWiA

Oskar Sękowski, Bartosz Turek, HREIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA