REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres
Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres
HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

Wyniki te są rekordowe. W 2022 roku cudzoziemcy kupili bowiem o 35% więcej lokali niż w 2021 roku. Wtedy zostali oni właścicielami 10,6 tys. mieszkań. Ubiegłoroczny wynik jest ponadto grubo ponad dwa razy wyższy niż ten z 2016 roku. 

REKLAMA

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców 2016-2022 - Wykres

 

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców 2016-2022 - Wykres

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Ukraińcy na dobre wyprzedzili Niemców

Nie jest zaskoczeniem, że spośród wszystkich narodowości najwięcej mieszkań kupili w Polsce Ukraińcy. W 2022 roku nabyli oni łącznie aż ponad 335 tys. m kw. mieszkań. Rok wcześniej było to niecałe 250 tys. metrów. W tym przypadku można więc mówić o 36% wzroście zainteresowania kupnem nieruchomości przez naszych wschodnich sąsiadów. Metraż to jedno, ale bardziej namacalna byłaby wiadomość o tym, ile konkretnie mieszkań zostało w Polsce kupionych przez cudzoziemców. Niestety dane, które upublicznia MSWiA nie pozwalają na precyzyjną odpowiedź. Wiemy jedynie, że bez obowiązku uzyskiwania specjalnego zezwolenia, Ukraińcy nabyli w Polsce w 2022 roku 7,1 tys. nieruchomości. Te nieruchomości to jednak nie tylko mieszkania, ale też np. garaże czy lokale użytkowe. Wiemy jednak, że ze wspomnianych 7,2 tysięcy nieruchomości samodzielne lokale mieszkalne stanowią co najmniej 6,2 tys. sztuk. W przypadku około tysiąca nieruchomości nabytych przez Ukraińców nie mamy pewności o jakim typie nieruchomości mówimy. Już jednak te niepełne informacje pokazują, że Ukraińcy kupowali w Polsce raczej skromniejsze mieszkania. Przeciętna powierzchnia lokalu nabytego przez naszych wschodnich sąsiadów (około 50 metrów) jest bowiem niższa niż średnia wielkość mieszkania kupionego przez wszystkich cudzoziemców (ww. 57 m kw.). 

Niemcom depczą po piętach Białorusini

Dla porównania, nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy (zarówno osoby fizyczne, jak i firmy) kupili ponad 80 tys. m kw. mieszkań. Oznacza to, że nabyli oni ponad 4 razy mniej powierzchni mieszkalnej niż Ukraińcy. Niestety w tym wypadku również nie wiemy dokładnie, ile mieszkań kupili nasi zachodni sąsiedzi . Na podstawie danych MSWiA można jednak oszacować, że jeżeli przeciętne mieszkanie ma 57 metrów kw., to zarówno osoby fizyczne jak i prawne pochodzące z Niemiec kupiły około 1,4 tys. lokali. 

To niewiele więcej niż to ile kupili Białorusini. W 2022 roku nabyli oni łącznie bez mała 71 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej. To prawie dwa razy więcej niż w 2021 roku. W 2022 roku Białorusini kupili co najmniej 1,3 tys. mieszkań w naszym kraju.  

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres

 

Powierzchnia mieszkań kupionych przez cudzoziemców w podziale na obywatelstwo nabywców - Wykres

HREIT - Heritage Real Estate Investment Trust

Cudzoziemcy najchętniej kupują w Warszawie

REKLAMA

Ciekawe jest też to, jakie lokalizacje cudzoziemcy wybierają. Tu palmę pierwszeństwa dzierży Warszawa. W 2022 roku cudzoziemcy jako osoby fizyczne kupili ponad 2,5 tys. mieszkań, a zagraniczne firmy dołożyły do tego wyniku jeszcze ponad 1,1 stołecznych lokali. Łącznie więc obcokrajowcy nabyli w Warszawie ponad 3,7 tys. mieszkań. 

To ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku. Na drugim miejscu uplasował się Kraków z wynikiem na poziomie 1,4 tys. mieszkań. Nieco mniej, ale również powyżej tysiąca lokali nabyli cudzoziemcy we Wrocławiu. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin z wynikami na poziomie od 149 do 571 nieruchomości. 

Na drugim biegunie mamy natomiast polskie miejscowości turystyczne (Świnoujście, Zakopane) oraz Gdynię. W tych wszystkich miastach cudzoziemcy kupili łącznie mniej niż 100 nieruchomości. Co ciekawe w Zakopanem osoby z zagranicy nabyły jedynie 2 mieszkania.

 

Mieszkania kupione przez cudzoziemców w wybranych miastach w 2022 roku

Miejscowość

Zakupy osób fizycznych

Zakupy osób prawnych

powierzchnia 
(w m kw.)

liczba nieruchomości

powierzchnia 
(w m kw.)

liczba nieruchomości

Gdańsk

14826

263

810

11

Gdynia

4462

80

80

1

Gorzów Wielkopolski

7031

126

0

0

Kraków

74234

1365

5686

79

Łódź

26013

526

2622

45

Poznań

25331

455

2078

34

Szczecin

7429

129

1488

20

Świnoujście

4389

87

269

5

Warszawa

143075

2555

58560

1155

Wrocław

69274

1246

4359

48

Zakopane

115

2

 

 

Opracowanie HREIT na podstawie danych MSWiA

Oskar Sękowski, Bartosz Turek, HREIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

    Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

    Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

    Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

    Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

    Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

    Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

    W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

    REKLAMA

    Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

    Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

    Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

    Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

    Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

    Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

    Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

    Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

    REKLAMA

    Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

    Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

    Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

    Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

    REKLAMA