REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić z zaległościami opłat za mieszkanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Andrzej Prajsnar
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak rozłożyć opłaty za mieszkanie na raty, np. czynsz do spółdzielni?
Jak rozłożyć opłaty za mieszkanie na raty, np. czynsz do spółdzielni?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty życia rosną niemalże z dnia na dzień. Wiele osób już boryka się z problemami finansowymi i regulowaniem swoich opłat, w tym za mieszkanie. Wzrost kosztów utrzymania lokali o prognozowane 100% - 150% może zwiększyć grono osób mających problemy z płatnościami. Jak sobie poradzić z takim problemem? Czy zarządca nieruchomości może rozłożyć na raty zobowiązania?

Co zrobić z zaległościami opłat za mieszkanie?

Zaległości w zakresie regulowania opłat za mieszkanie są największym problemem komunalnych zasobów lokali. Dane GUS wskazują, że sytuacja dotycząca lokali w blokach zarządzanych przez spółdzielnie też nie wygląda najlepiej.

REKLAMA

Z kolei statystyki dla wspólnot mieszkaniowych i lokali należących do ich członków są lepsze. Jednak zarządcy wspólnot oraz ich zarząd mogą spodziewać się problemów z płatnościami w najbliższym czasie. Może je spowodować przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów ogrzewania oraz innych kosztów mieszkaniowych (np. opłat za podgrzanie wody).  Zgodnie z przewidywaniami mogą one wzrosnąć nawet o 100% - 150% względem poprzedniego roku. Jak właściciel mieszkań mogą poradzić sobie z tym problemem?

Rozłożenie opłat mieszkaniowych na raty - czy jest możliwe?

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie posiadają dużą autonomię w zakresie zarządzania, którą przyznał im ustawodawca. Jednak trudno o przepisy prawa na które mógłby powołać się wnioskujący o rozłożenie opłat mieszkaniowych na raty, np. czynszu.

Obowiązujące przepisy mówią jednak o możliwości preferencyjnej zapłaty zaliczek dla wspólnoty (na poczet zarządu nieruchomością wspólną) lub opłat eksploatacyjnych ustalanych przez spółdzielnię.  Mówi o nich Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach (Dz.U. 2021 poz. 2273). Ten akt prawny jasno wskazuje, że łączny koszt ogrzewania powinien zostać podzielony na miesięczne zaliczki i po zakończeniu sezonu grzewczego skorygowany według wskazań ciepłomierzy lub podzielników ciepła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządcy niechętnie rozkładają płatność opłat na raty

REKLAMA

W praktyce z preferencyjnym traktowaniem części spółdzielców lub właścicieli mieszkań w zakresie płatności są związane dwa problemy. Przede wszystkim, taka sytuacja skutkowałaby pogorszeniem płynności finansowej odpowiednio spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Właśnie dlatego zarząd spółdzielni odpowiadający za kondycję finansową tej instytucji będzie na pewno niechętny wobec opisywanych rozwiązań. W przypadku wspólnoty, na przeszkodzie stanie nie tylko kwestia płynności finansowej, ale również druga opisywana sprawa. Mowa o konieczności uzyskania odpowiedniej większości głosów dla uchwały, która wprowadzałaby czynszowe preferencje.

Poza tym nierówne traktowanie członków wspólnoty stanowi bardzo dobrą przesłankę do zaskarżenia podjętej uchwały na podstawie artykułu 25 ustawy o własności lokali lub artykułu 189 kodeksu postępowania cywilnego. Nie należy też zapominać, że przyjęcie przez członków wspólnoty mieszkaniowej uchwał negatywnie wpływających na stabilność finansową może skutkować rezygnacją zarządu lub zarządcy wybranego na podstawie art. 18 ustawy o własności lokali. Taka rezygnacja będzie się wiązała z niechęcią do ponoszenia odpowiedzialności za dalszy zarząd budynkiem.

Wniosek o rozłożenie długów

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na różnicę pomiędzy preferencjami w zakresie niewniesionych jeszcze opłat oraz możliwością ewentualnego rozłożenia na raty długu spółdzielców lub właścicieli mieszkań. Rozłożenie długów na wniosek właściciela mieszkania lub posiadacza spółdzielczego prawa jest czasem stosowane. Można się jednak spodziewać, że obecna sytuacja zmieni podejście części zarządców budynków. Warto jednak pamiętać, że nawet odrzucony wniosek o rozłożenie długu na raty może zadziałać na korzyść dłużnika przed sądem. Chodzi o potwierdzenie, że zadłużona osoba próbowała negocjować spłatę zaległości.

Zaległości w opłatach a przymusowa sprzedaż mieszkania

Wspomniana przed chwilą sprawa sądowa to postępowanie, w którym na wniosek wspólnoty lub spółdzielni sąd może zadecydować o sprzedaży lokalu na poczet zaległych opłat. W przypadku wniosku (pozwu) spółdzielni, podstawą prawną także jest artykuł 16 ustawy o własności lokali (UWL). Spółdzielnia dodatkowo może domagać się licytacji własnościowego prawa do mieszkania na podstawie art. 16 UWL. Obecnie ten przepis nie mówi jednak dokładnie, jak duże zaległości uzasadniają pozew o przymusową sprzedaż mieszkania w trybie licytacji. Rząd chciał pomóc zarządcom budynków dając możliwość licytacji „M” w obliczu co najmniej rocznych zaległości. Prace nad zmianami prawnymi utknęły jednak w martwym punkcie, co jest korzystne dla dłużników.     

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: rynekpierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA