REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić z zaległościami opłat za mieszkanie?

Andrzej Prajsnar
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Jak rozłożyć opłaty za mieszkanie na raty, np. czynsz do spółdzielni?
Jak rozłożyć opłaty za mieszkanie na raty, np. czynsz do spółdzielni?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Koszty życia rosną niemalże z dnia na dzień. Wiele osób już boryka się z problemami finansowymi i regulowaniem swoich opłat, w tym za mieszkanie. Wzrost kosztów utrzymania lokali o prognozowane 100% - 150% może zwiększyć grono osób mających problemy z płatnościami. Jak sobie poradzić z takim problemem? Czy zarządca nieruchomości może rozłożyć na raty zobowiązania?

Co zrobić z zaległościami opłat za mieszkanie?

Zaległości w zakresie regulowania opłat za mieszkanie są największym problemem komunalnych zasobów lokali. Dane GUS wskazują, że sytuacja dotycząca lokali w blokach zarządzanych przez spółdzielnie też nie wygląda najlepiej.

REKLAMA

Z kolei statystyki dla wspólnot mieszkaniowych i lokali należących do ich członków są lepsze. Jednak zarządcy wspólnot oraz ich zarząd mogą spodziewać się problemów z płatnościami w najbliższym czasie. Może je spowodować przede wszystkim drastyczny wzrost kosztów ogrzewania oraz innych kosztów mieszkaniowych (np. opłat za podgrzanie wody).  Zgodnie z przewidywaniami mogą one wzrosnąć nawet o 100% - 150% względem poprzedniego roku. Jak właściciel mieszkań mogą poradzić sobie z tym problemem?

Rozłożenie opłat mieszkaniowych na raty - czy jest możliwe?

REKLAMA

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie posiadają dużą autonomię w zakresie zarządzania, którą przyznał im ustawodawca. Jednak trudno o przepisy prawa na które mógłby powołać się wnioskujący o rozłożenie opłat mieszkaniowych na raty, np. czynszu.

Obowiązujące przepisy mówią jednak o możliwości preferencyjnej zapłaty zaliczek dla wspólnoty (na poczet zarządu nieruchomością wspólną) lub opłat eksploatacyjnych ustalanych przez spółdzielnię.  Mówi o nich Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach (Dz.U. 2021 poz. 2273). Ten akt prawny jasno wskazuje, że łączny koszt ogrzewania powinien zostać podzielony na miesięczne zaliczki i po zakończeniu sezonu grzewczego skorygowany według wskazań ciepłomierzy lub podzielników ciepła.

Zarządcy niechętnie rozkładają płatność opłat na raty

REKLAMA

W praktyce z preferencyjnym traktowaniem części spółdzielców lub właścicieli mieszkań w zakresie płatności są związane dwa problemy. Przede wszystkim, taka sytuacja skutkowałaby pogorszeniem płynności finansowej odpowiednio spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Właśnie dlatego zarząd spółdzielni odpowiadający za kondycję finansową tej instytucji będzie na pewno niechętny wobec opisywanych rozwiązań. W przypadku wspólnoty, na przeszkodzie stanie nie tylko kwestia płynności finansowej, ale również druga opisywana sprawa. Mowa o konieczności uzyskania odpowiedniej większości głosów dla uchwały, która wprowadzałaby czynszowe preferencje.

Poza tym nierówne traktowanie członków wspólnoty stanowi bardzo dobrą przesłankę do zaskarżenia podjętej uchwały na podstawie artykułu 25 ustawy o własności lokali lub artykułu 189 kodeksu postępowania cywilnego. Nie należy też zapominać, że przyjęcie przez członków wspólnoty mieszkaniowej uchwał negatywnie wpływających na stabilność finansową może skutkować rezygnacją zarządu lub zarządcy wybranego na podstawie art. 18 ustawy o własności lokali. Taka rezygnacja będzie się wiązała z niechęcią do ponoszenia odpowiedzialności za dalszy zarząd budynkiem.

Wniosek o rozłożenie długów

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę na różnicę pomiędzy preferencjami w zakresie niewniesionych jeszcze opłat oraz możliwością ewentualnego rozłożenia na raty długu spółdzielców lub właścicieli mieszkań. Rozłożenie długów na wniosek właściciela mieszkania lub posiadacza spółdzielczego prawa jest czasem stosowane. Można się jednak spodziewać, że obecna sytuacja zmieni podejście części zarządców budynków. Warto jednak pamiętać, że nawet odrzucony wniosek o rozłożenie długu na raty może zadziałać na korzyść dłużnika przed sądem. Chodzi o potwierdzenie, że zadłużona osoba próbowała negocjować spłatę zaległości.

Zaległości w opłatach a przymusowa sprzedaż mieszkania

Wspomniana przed chwilą sprawa sądowa to postępowanie, w którym na wniosek wspólnoty lub spółdzielni sąd może zadecydować o sprzedaży lokalu na poczet zaległych opłat. W przypadku wniosku (pozwu) spółdzielni, podstawą prawną także jest artykuł 16 ustawy o własności lokali (UWL). Spółdzielnia dodatkowo może domagać się licytacji własnościowego prawa do mieszkania na podstawie art. 16 UWL. Obecnie ten przepis nie mówi jednak dokładnie, jak duże zaległości uzasadniają pozew o przymusową sprzedaż mieszkania w trybie licytacji. Rząd chciał pomóc zarządcom budynków dając możliwość licytacji „M” w obliczu co najmniej rocznych zaległości. Prace nad zmianami prawnymi utknęły jednak w martwym punkcie, co jest korzystne dla dłużników.     

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: rynekpierwotny.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA