REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość nowa czy z drugiej ręki? Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować?

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)
Zakup nieruchomości - rynek wtórny czy pierwotny?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować? Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Sprawdzamy, co przemawia za zakupem z rynku pierwotnego, a co za inwestycją na rynku wtórnym.

W ubiegły rok stał pod znakiem ogromnego zainteresowania takimi inwestycjami ze względu na możliwość uzyskania dopłat w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Można było z niego skorzystać zarówno w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, Program ten sprawił jednak, że ceny mieszkań poszły mocno w górę. W grudniu 2023 roku średnia cena mieszkań w Warszawie wynosiła 16 815 zł za m kw, co stanowiło o 2% więcej niż w listopadzie tego samego roku. Wzrost cen dotyczy zarówno mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

- Zakup mieszkania to decyzja bardzo często na całe życie. Wiąże się z zaciąganym na wiele lat kredytem hipotecznym. Wybór nieruchomości powinien być jednak przemyślany. Nie każdy kupujący zdaje sobie sprawę z wad i zalet zakupu lokalu na danym rynku. Każdą ofertę warto dokładnie sprawdzić i najlepiej, aby skonsultować ją ze specjalistą – zauważa Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

REKLAMA

Ceny nieruchomości w ostatnich latach dynamicznie rosną

Średnia ofertowa cena za mkw. pomiędzy IV kwartałem 2015 r. a II kwartałem 2023 r. wzrosła o 95 proc. na rynku pierwotnym i o 87 proc. na wtórnym - wynika z danych Otodom. Dane odnoszą się do 10 największych miast[1]. Zatem duże wzrosty nie ominęły nieruchomości z drugiej ręki. Na wysokość cen wpłynął program dopłat Bezpieczny Kredyt 2%.

Wiceprezes Związku Banków Polskich, Agnieszka Wachnicka poinformowała, że 28 grudnia 2023 roku liczba wniosków o skorzystanie z tego wsparcia przekroczyła 100 tys., a liczba zawartych umów wyniosła blisko 57 tys[2]. Aktualnie nabór kolejnych wniosków został wstrzymany. Pojawiły się już zapowiedzi następnego programu dopłat. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą szczegółowe zasady, ale istnieje ryzyko, że program ten może się przyczynić do kolejnych podwyżek.

Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować? Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno zakup nieruchomości nowej, jak i używanej, ma wady i zalety. Poza tym każdy ma swoje oczekiwania, które przesądzą o decyzji. Oto kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

- W przypadku wielu inwestycji z rynku pierwotnego, mieszkania są sprzedane, zanim rozpocznie się budowa. To oznacza, że można czekać nawet kilka lat na wprowadzenie się do wymarzonego lokum. Wolnych mieszkań w już zrealizowanych inwestycjach jest niewiele. „Przeważnie pozostają najmniej atrakcyjne pod względem metrażu, rozkładu pomieszczeń czy lokalizacji. W przypadku rynku wtórnego wybór jest większy – zauważa Adam Kasperski, ekspert ZFPF, Phinance.

Nowy lokal, najczęściej można dostać w stanie deweloperskim, co oznacza konieczność jego wykończenia i wyposażenia. Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, w 2024 roku ma nastąpić duży spadek ilości oddanych do użytku mieszkań – wyniesie ok. 200 tys., czyli najmniej od 2018 roku[3]

Lokalizacja mieszkania i  stan mieszkania

- Nowe osiedla rzadko powstają w pobliżu centrum. Jeśli zależy nam na takiej lokalizacji, mamy do wyboru głównie lokale z drugiej ręki. Decydując się na dzielnice nie tylko w pobliżu centrum, znacznie łatwiej znaleźć nowe mieszkania w trakcie budowy lub już wybudowane. Deweloperzy rzadko decydują się na inwestowanie w centrach miast ze względu na niedostępność wolnych działek, które, jeśli już są dostępne, to w wysokiej cenie – mówi Leszek Zięba.

Nieruchomości od dewelopera najczęściej są sprzedawane w stanie deweloperskim, co oznacza, że mają wylewkę podłogową, tynki, drzwi wejściowe, instalacje, a ściany są gotowe do malowania. Mieszkanie jest zatem przygotowane do wykończenia. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego można trafić na lokale, które wymagają odświeżenia, ale i takie, w których konieczny jest generalny remont, łącznie z wymianą instalacji. To może być kosztowne i czasochłonne.

Parametry mieszkania

REKLAMA

Miejsca parkingowe. Na starych osiedlach, szczególnie przy wieżowcach, występują duże problemy z miejscem parkingowym. W przypadku nowych budynków miejsce na auto jest dodatkowo płatne, ale dzięki temu pewne. Koszt takiego miejsca parkingowego zależy od miasta i lokalizacji. Może wynosić od 10 do nawet 100 tys. zł[4].

Atrakcyjność lokalizacji. W pobliżu mieszkań z rynku wtórnego zazwyczaj znajdują się szkoła, przedszkole, przystanki komunikacji miejskiej, markety, place zabaw i wiele innych, istotnych miejsc. Otoczenie nowych osiedli często jest dopiero rozwijane.

Dostępność piwnicy. W starych budynkach bardzo często właściciel mieszkania ma do dyspozycji piwnicę. W nowych obiektach zazwyczaj jej zakup wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Stan osiedla i budynku. W przypadku nowych obiektów wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Osiedle może mieć monitoring, wideodomofony, ochronę i nowoczesne tarasy. Klatki schodowe będą w idealnym stanie. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego można trafić różnie. Zdarzają się bloki bez domofonów i z klatkami schodowymi, które wymagają remontu.

Sąsiedztwo i hałas. Nowe osiedla przeważnie są ogrodzone albo otoczone nowoczesnym budownictwem. W przypadku rynku wtórnego istnieje duże ryzyko problematycznego sąsiedztwa, szczególnie w starych kamienicach. Z drugiej strony, jeśli wybierzemy mieszkanie w nowym budownictwie, musimy się liczyć, że w pierwszych miesiącach, a może nawet dłużej, większość lokali będzie wykańczana, więc będzie wtedy trudno o ciszę. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw – wybór nie jest łatwy. Warto wziąć pod uwagę fakt, że jest dostępnych zdecydowanie więcej mieszkań z rynku wtórnego. Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w 17 największych miastach ponad 76% ofert stanowią lokale z drugiej ręki[5]. Znalezienie zgodnego z oczekiwaniami nowego lokalu może być zatem trudniejsze – kończy Adam Kasperski.

[1] Money.pl: Prawie 100 proc. w ciągu ośmiu lat. Tak drożały nieruchomości, 12.10.2023
[2] Bankier.pl: „Bezpieczny kredyt 2 proc.” Liczba wniosków przebiła 100 tysięcy, 03.01.2023
[3] Money.pl: W 2024 r. przełomu nie będzie. Sytuacja na rynku mieszkań się nie poprawi, 04.01.2024
[4] Oferty na Otodom.pl
[5] Analiza rynku mieszkaniowego I kwartał 2023 r

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA