REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

Lokal usługowy na nowym osiedlu - ile trzeba za niego zapłacić?

Ile trzeba przeznaczyć na lokal usługowy w nowym osiedlu? Jakie metraże poszukiwane są najczęściej? Jakie są ceny za metr kwadratowy? Czego szukają nabywcy lokali? 

Chcesz kupić nowe mieszkanie od ręki? Na rynku coraz mniej ofert

Klient, który chce kupić nowe mieszkanie w dużym mieście nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ile mieszkań jest gotowych do kupienia, jakie to są mieszkania i ile kosztują zbadali eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.

Średni dług mieszkaniowy to 15 tys. zł. Lokatora, który nie płaci czynszu "utrzymują" pozostali mieszkańcy

Rosnące koszty utrzymania to jeden z palących problemów mieszkańców i zarządców nieruchomości. Zalegający z opłatami najemcy są straszeni przez zarządców dopisaniem do Krajowego Rejestru Długów, ale na straszeniu się kończy…

REKLAMA

W Warszawie rośnie popyt na powierzchnię biurową. Rosną także czynsze i wydłuża się okres najmu biur

Jak wynika z analizy firmy Walter Herz, w 2023 r. popyt ze strony najemców na powierzchnię biurową w Warszawie był niewiele niższy od rekordowego 2022 r. W ubiegłym roku na rynku warszawskim zakontraktowano ok. 750 tys. mkw. powierzchni biurowej. Niestety, na rynkach regionalnych oczekiwany jest dalszy spadek popytu.

Efektywna redukcja emisji w nieruchomościach. Na czym bazuje?

Modernizacja budynków to kluczowy krok w walce z emisją CO2. W Polsce stare budynki odpowiadają za 38% tych emisji. Dlatego warto inwestować w termomodernizację i zmianę przeznaczenia obiektów. 

Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

REKLAMA

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

Indeksacja umów najmu - o czym należy pamiętać?

Dlaczego tak ważne jest doprecyzowanie warunków tzw. indeksacji umów najmu? Jak prawidłowo dobrać wskaźnik waloryzacji? Na co zwrócić uwagę negocjując warunki umowy? 

Czy Polacy wstrzymują się z zakupem mieszkań, czekając na "Mieszkanie na start"? Co z podażą mieszkań?

Czy planowane wejście w życie kredytu "Mieszkanie na start" powoduje, że klienci wstrzymują się z decyzją o zakupie mieszkania? Czy przez niską podaż mieszkań nie czekają z podpisaniem umowy bez względu na koszty? 

Reforma planowania przestrzennego - jak wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Co deweloperzy sądzą o wydłużeniu terminu uchwalenia przez gminy planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego o dwa lata? Jak to wpłynie na rynek mieszkaniowy? Czy realizowane inwestycje przyspieszą? 

Nieruchomość nowa czy z drugiej ręki? Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować?

Na jakie mieszkanie lepiej się zdecydować? Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Sprawdzamy, co przemawia za zakupem z rynku pierwotnego, a co za inwestycją na rynku wtórnym.

Czy akademiki mogłyby poprawić dostępność mieszkań na wynajem? Kilkadziesiąt tysięcy trafiłoby na rynek

Ponad połowa dorosłych młodych Polek i Polaków mieszka pod jednym dachem z rodzicami. W największych miastach najczęstszą przyczyną jest niska dostępność mieszkań, zwłaszcza na wynajem.

Czy można sprzedać jeden apartament 20 tysiącom ludzi? Awantura o Złotą - próba wolności czy zwykłe cwaniactwo?

Obok tej sytuacji nikt nie przejdzie obojętnie - albo jest się w tym pomyśle zakochanym, albo się go nienawidzi. Trudno zresztą, żeby sprzedaż najdroższego mieszkania w Polsce dwudziestu tysiącom niezwiązanych ze sobą osób, pozostała bez echa. Moim zdaniem ludzie aprobujący to rozwiązanie są przede wszystkim zadowoleni z tego powodu, że bogaci ludzie utracą swoją enklawę luksusu, którą sobie wymarzyli – trochę taka kara za próbę wyróżnienia się na tle społeczeństwa. Tymczasem autorzy pomysłu próbują wmówić nam, że tu wcale nie chodzi o pieniądze, tylko o ciekawy eksperyment społeczny. O nie, moim zdaniem chodzi wyłącznie o pieniądze, a dorabianie do tego wspomnianej ideologii ma te zyski po prostu zapewnić. 

Rynek nieruchomości w 2024 roku - co nas czeka?

Skokowo rosnące ceny, eko-budownictwo i najem instytucjonalny - czy ubiegłoroczne trendy wpłyną na rynek nieruchomości w 2024 roku?

Co czeka rynek nieruchomości w 2024 roku? Jakie ceny mieszkań?

Jaki będzie 2024 rok na rynku nieruchomości? Czy czekają nas dalsze wzrosty cen? Tegoroczna sytuacja polskiej mieszkaniówki zależy przede wszystkim od ostatniej zmiany władzy w kraju i stopniowego wygaszania programu Bezpieczny Kredyt 2%, na którego kontynuację środki finansowe zostały już wyczerpane. Analizę sytuacji na rynku mieszkaniowym przeprowadziła agencja nieruchomości homfi.

Eko-budownictwo, czyli przyszłość nieruchomości

Wzrost świadomości ekologicznej kształtuje rynek nieruchomości, zwracając uwagę na eko-budownictwo. Segment ten, choć obecnie niewielki, jest obiecującym kierunkiem dla zrównoważonego rozwoju i komfortu mieszkaniowego, z potencjałem stania się przyszłościowym standardem.

Inwestowanie w nieruchomości nie zawsze musi oznaczać wyłącznie zakupu mieszkania pod wynajem

Nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form inwestycji, jednak niepozbawiona pułapek. Z drugiej strony to szansa dla inwestorów. Jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2024 r.?

Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Podział majątku po rozwodzie a obowiązek uzyskania pozwolenia na nabycie nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca – ważny wyrok NSA

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 sierpnia 2023 r.

Jakie zmiany w przepisach budowlanych czekają nas w 2024 r.?

Już w 2024 r. czeka nas kolejna nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W niniejszej publikacji przybliżymy najważniejsze zmiany, które będą nas obowiązywać od nowego roku.

Jakich mieszkań szukają studenci? Jest nowy trend na rynku nieruchomości

Wzrastające zainteresowanie studentów dużymi i nowoczesnymi mieszkaniami to jeden z najważniejszych trendów obserwowanych na rynku nieruchomości. Dlaczego właśnie one cieszą się wśród tej grupy tak dużym powodzeniem? Co jeszcze jest dla nich szczególnie ważne?

49 proc. Polaków w wieku 18-34 lata wciąż mieszka z rodzicami. Dlaczego późno wyfruwamy z gniazd?

Stosunkowo późno opuszczamy rodzinny dom, by przenieść się na swoje. Określenie “gniazdownicy” dotyczy już niemal połowy Polaków w wieku 18-34 lata. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie. Gorzej pod tym względem jest tylko na Malcie, na Słowacji i w Bułgarii.

Domy za miastem to coraz bardziej kusząca perspektywa. Jakie są plusy i minusy życia poza miastem?

Zakup domu na obrzeżach miasta bądź też poza jego granicami oznacza często znaczącą zmianę stylu życia, która wymaga analizy uwzględniającej nasze oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Patrząc na aktualne statystyki odnośnie migracji ludności, jak i dynamicznie rosnące ceny mieszkań w największych ośrodkach, jest to zazwyczaj jakościowy krok i kierunek, w którym podąża coraz więcej osób poszukujących komfortowych i spokojnych warunków do życia. 

Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.

Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku, który znajduje się w jej zarządzie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.

Remont – definicja i jej ważna wykładnia dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny

Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.

AI będzie rozpoznawała emocje na twarzach klientów podczas oglądania zdjęć nieruchomości i na tej podstawie zasugeruje odpowiednią korektę ceny

Branża nieruchomości coraz bardziej interesuje się sztuczną inteligencją. Jest stosowana jako narzędzie wspomagające pracę deweloperów, inwestorów, rzeczoznawców czy architektów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości i może warto odłożyć inwestycje na późniejszy etap rozwoju technologii.

Kiedy można się utrzymać z dochodu z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości. Nieruchomości o wartości 5 mln zł dają dochód 150 tys. zł rocznie

Jaki kapitał trzeba zgromadzić by móc zostać rentierem? To zależy - przede wszystkim od zakładanej stopy zwrotu oraz potrzeb gospodarstwa domowego. W obliczeniach trzeba uwzględniać również konieczność zapłaty podatku i zgromadzenia pewnych rezerw „na czarną godzinę”. Przy założeniu stopy zwrotu z kapitału (netto) na poziomie 3% rocznie, majątek o wartości 5 mln zł może wygenerować 150 000 zł rocznego dochodu. Dla bardzo wielu rodaków taki pułap finansowy jest niedostępny. Dochód z nieruchomości może jednak pełnić rolę uzupełniającą i stabilizować budżet domowy. Wiele osób osiągających dochód z nieruchomości w sposób pasywny wybiera usługę zarządzania wynajmem. Sprawia ona bowiem, że zaangażowanie właściciela wynajmowanej nieruchomości (zwykle lokalu) jest minimalne.

Ceny mieszkań szaleją. Gdzie jest najdrożej? [Raport]

Ceny mieszkań wciąż bardzo wysokie. Ostatni kwartał przyniósł rekordowe podwyżki zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym. Gdzie mieszkania zdrożały najbardziej? 

Rynek nieruchomości komercyjnych. W trzecim kwartale w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano 1,6 mld euro. To o 42 proc. mniej niż rok temu

W nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano w III kwartale 2023 r. 1,6 mld euro. Najwięcej kapitału, 741 mln euro, przyciągnęła Polska. W porównaniu do III kwartału 2022 r. wartość inwestycji spadła o 42 proc.

Co napędza dziś popyt na nowe mieszkania? Jaki wpływ ma program Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jaka jest obecnie struktura sprzedaży nowych mieszkań? Jaki jest odsetek zakupów inwestycyjnych, a jaka grupa klientów, którzy kupują na potrzeby własne? Czy na rynek wróciły zakupy pakietowe? Jak na sprzedaż wpłynął program Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Do 2050 roku wszystkie budynki w UE powinny mieć zerową emisję CO2 netto. Jak to zrobić?

Budynki w Unii Europejskiej zużywają więcej energii niż jakikolwiek inny sektor, w tym transport czy przemysł. Ogrzewanie, chłodzenie i zapewnianie ciepłej wody w obiektach to aż 80% mocy, którą zużywają obywatele. Potrzebne są zdecydowane działania w kierunku zeroemisyjności – jak wskazują eksperci, pomóc mogą w tym... same budynki. W najbliższej przyszłości będą one wytwarzały energię ze źródeł odnawialnych, magazynowały ją i inteligentnie dystrybuowały. Co popchnie właścicieli do zmian?

Darmowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni 120 m kw. GUNB udostępnił pierwsze projekty

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnia pierwsze darmowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni 120 m kw. Aby skorzystać z projektów, należy wypełnić formularz kontaktowy i pobrać projekt z Katalogu projektów ze strony gunb.gov.pl.

Ceny materiałów budowlanych pójdą w górę? Co zdrożeje najbardziej?

Wahania cen na rynku materiałów budowlanych możemy obserwować praktycznie cały czas. W zestawieniu rocznym ceny wciąż rosną - ale znacznie wolniej, niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Najbardziej drożeją m.in. wapno, cement i chemia budowlana.

Nieruchomości inwestycyjne - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jesień to intensywny okres dla branży nieruchomości, zwłaszcza w kontekście zakupów mieszkań w celach inwestycyjnych. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych? Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania w celach najmu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego?

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce. Do końca roku może przybyć 200 tysięcy metrów kwadratowych

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce może do końca 2023 r. powiększyć się o ok. 200 tys. m kw. Nominalne obroty najemców w nowoczesnych obiektach handlowych wzrosły w sierpniu o 8,5 proc. rdr, ale po uwzględnieniu inflacji spadły o 1,6 proc.

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Kogo stać na więcej niż jedno mieszkanie? Okazuje się, że całkiem sporą grupę ludzi

Rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa właśnie boom. Jednak to nie przyszli mieszkańcy są w większości kupujących. Za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane? 

Niższe stopy procentowe, spada WIBOR... Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podniosła stopę referencyjną aż 11 razy. Od tamtej pory stopa utrzymywała się na stałym poziomie i wynosiła 6,75 proc. Decyzje wrześniowe o spadku stół już teraz wysokość WIBOR. Jak wpłynie to na rynek nieruchomości? Czego mogą spodziewać się klienci?

Sztuczna inteligencja w nieruchomościach. Jak deweloperzy wykorzystują AI?

Sztuczna inteligencja wchodzi na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Jak deweloperzy korzystają z jej możliwości?

Mieszkania drożeją, ale czy wszystkie? Jakie najszybciej?

Ze względu na wysokie ceny mieszkań w największych metropoliach, najchętniej są tam kupowane niewielkie metraże. Czy to oznacza, że drożeją one szybciej niż duże? Portal GetHome.pl przyjrzał się  ofercie firm deweloperskich właśnie pod tym kątem. Takich wyników chyba nikt się nie spodziewał! 

Rusza portal e-Budownictwo. Jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa

Rusza portal e-Budownictwo - jedno okno do wszystkich e-usług dla budownictwa - poinformowała prezes Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego(GUNB) Dorota Cabańska. Dodała, że na początku września br. ruszy też nowy portal dla nadzoru budowlanego e-wykonań zastępczych.

Zmiany w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zmiany mają usprawnić zarządzanie państwowym zasobem ziemi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Kredyt z rządową dopłatą wpłynął na zainteresowanie działkami budowlanymi, dlatego rosną ich ceny

Internetowy serwis ogłoszeniowy Otodom przypomina, że ustawodawca przewidział furtkę dla tych, którzy w procesie budowy własnego domu poczynili już pierwsze kroki. Jest to możliwość wniesienia działki, na której nie rozpoczęto jeszcze procesu budowy, jako wkładu własnego niezbędnego do uzyskania bezpiecznego kredytu 2%. Z uwagi na to, że zakup działki budowlanej często przekracza wartość 200 tys. zł (limit wkładu własnego przewidzianego w programie), przyjęto, że pułap ten w przypadku domów jednorodzinnych nie ma zastosowania. Ważne, żeby łączna wartość wkładu (działki) i kredytu nie przekroczyła 1 mln zł.

Rynek nieruchomości w Polsce. Czy odrodzi się po pandemii?

W 2022 roku wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości komercyjnych zamknęła się wynikiem 5,8 mld euro. W pierwszej połowie 2023 roku byliśmy świadkami oczekiwanego wcześniej spowolnienia inwestycyjnego. Po sześciu miesiącach br. całkowity wolumen inwestycyjny wyniósł jedynie około 800 milionów euro, co oznacza spadek o 70 proc.

REKLAMA