REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?
Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

Definicję pomieszczenia przynależnego znajdziemy w ustawie o własności lokali. Ten akt prawny jako przykład pomieszczeń przynależnych wymienia piwnicę, strych, komórkę i garaż. Czy zatem miejsce postojowe w garażu podziemnym, które zostało wyznaczone poprzez namalowane linie, można uznać za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Artykuł przygotowany przez RynekPierwotny.pl odpowiada na właśnie to pytanie. Eksperci wspomnianego portalu przyglądają się sytuacji, która nie jest tak oczywista, jak może sądzić wiele osób.

REKLAMA

Garaż a definicja pomieszczenia przynależnego

REKLAMA

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2021 r. poz. 1048) poza przywołaniem przykładów pomieszczeń przynależnych, podaje również definicję tych pomieszczeń. Warto ją zacytować. Otóż, ustawa z 24 czerwca 1994 r. począwszy od 19 maja 2000 r. wskazuje, że: „Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszczeniami przynależnymi”.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zwracają uwagę, że wcześniejsze definicje ustawowe obowiązujące w latach 1995 - 2000 akcentowały brak konieczności przylegania do lokalu przez pomieszczenia przynależne (w szczególności przez piwnicę, strych lub magazyn), ale nie formułowały wymogu położenia pomieszczeń przynależnych w granicach działki ze wzniesionym budynkiem. W dniu 19 maja 2000 r. wprowadzono też zasadę, zgodnie z którą lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a pomieszczenia przynależne spoza budynku również na wyrysie z operatu ewidencyjnego.

Charakterystyka pomieszczenia przynależnego jako części składowej lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość różni się nieco od charakterystyki części składowej rzeczy, którą zawiera art. 47 par. 2 kodeksu cywilnego (zobacz: E. Bończak-Kucharczyk [w:] Własność lokali i wspólnota mieszkaniowa. Komentarz, wyd. III, Warszawa 2016, Rozdział 2. LOKAL STANOWIĄCY PRZEDMIOT ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI I NIERUCHOMOŚĆ WSPÓLNA). Warto również zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 8 ustawy o własności lokali, umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych.

Postanowienie SN z 2004 r. wydaje się ciągle aktualne

Dziesięć lat po uchwaleniu ustawy o własności lokali, Sąd Najwyższy wypowiedział się w ważnej kwestii. Chodzi o Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r. (sygnatura akt: I CK 696/03), w którym najważniejszy sąd przekreślił możliwość kwalifikowania miejsca garażowego w garażu wielostanowiskowym jako pomieszczenia przynależnego. Co ważne, chodziło o miejsce garażowe w garażu stanowiącym część nieruchomości wspólnej, które zostało „wyznaczone jedynie liniami namalowanymi na podłodze tegoż garażu albo zaznaczone na rzucie danej kondygnacji budynku”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na omawiane stanowisko Sądu Najwyższego później niejednokrotnie powoływały się inne orzeczenia. Przykład stanowi:

  • Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2007 r. - sygnatura akt: I CSK 229/07
  • Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 listopada 2012 r. - sygnatura akt: I CSK 49/12
  • Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2019 r. - sygnatura akt: V ACa 20/19

Wszystkie powyższe orzeczenia wiążą status pomieszczenia przynależnego z posiadaniem trwałych ścian przez takie pomieszczenie. Tak więc, pomieszczeniem przynależnym (wedle definicji z art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali) nie może być miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym, jeśli nie jest ono oddzielone od innych miejsc postojowych trwałymi ścianami.

Polecamy: Wideoszkolenie: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja?

Wadliwie określone miejsca nie stanowią problemu?

Warto odnotować, że Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2004 r. (sygnatura akt: I CK 696/03) wspomina o zakwalifikowaniu innych miejsc postojowych z tego samego budynku jako pomieszczeń przynależnych do lokali. Po wydaniu opisywanego postanowienia SN pojawiły się pytania o dalszy los miejsc postojowych wadliwie uznanych za pomieszczenia przynależne (zobacz: R. Strzelczyk, Glosa do postanowienia SN z dnia 19 maja 2004 r., I CK 696/03, OSP 2005, nr 5, s. 61). Jednak praktyka rynkowa pokazała, że mieszkania z miejscami postojowymi uznanymi za pomieszczenia przynależne znajdują nabywców bez problemów i obiekcji ze strony notariuszy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA