REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zbigniew Cieślak
Radca prawny
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

rozwiń >

Porządkowanie przepisów

Po kilku latach tworzenia przepisów prawnych bez dbałości o jasność tworzonych norm oraz możliwości zastosowania rozwiązań w narzucanych terminach, nadszedł czas porządkowania, co oczywiście skutkuje kolejnymi zmianami rozwiązań ustawowych.

REKLAMA

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne reguluje ustawa z dnia z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 1 (dalej: upzp).

Ważne

W dniu 4 kwietnia 2025 r. przyjęta została ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: Ustawa zmieniająca)2. Weszła ona w życie w dniu 7 maja 2025 r., ale część przepisów zacznie obowiązywać od dnia 1 lipca 2026 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą terminów określonych ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw 3, która co do zasady weszła w życie w dniu 24 września 2023 r. (dalej: Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

W Ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. ustalono termin obowiązywania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego na koniec 2025 r. 4 Ustawa zmieniająca wydłużyła ten termin do dnia 30 czerwca 2026 r. 5

Plan ogólny gminy

REKLAMA

W Ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. określono, termin uchwalenia planu ogólnego gminy (obejmującego całą gminę i sporządzanego wyłącznie w formie cyfrowej) na koniec 2025 r. Jeżeli to nie nastąpi, to dnia 1 stycznia 2026 r. nie będzie możliwe wydawanie nowych decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunkach zabudowy. 6 Wówczas, do czasu uchwalenia planu ogólnego gminy, inwestycje będą mogły być realizowane w oparciu o decyzje, które zostały wydane wcześniej i nie utraciły mocy, lub o obowiązujące plany miejscowe. Ustawa zmieniająca wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r., a w konsekwencji tego, jeżeli plan ogólny nie zostanie uchwalony do tego terminu, to od dnia 1 lipca 2026 r. nie będzie możliwe wydawanie nowych decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub warunkach zabudowy.

Zmienione brzmienie art. 50 Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. oznacza, że ustalenia pierwszego planu ogólnego mają uwzględniać politykę przestrzenną gminy określoną jedynie w nowych strategiach rozwoju gmin lub strategiach rozwoju ponadlokalnego, tj. takich, których opracowanie zostało wszczęte od dnia 24 września 2023 r., czyli od dnia wejścia w życie Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., o ile gmina dysponuje takimi strategiami.

Strategia rozwoju gminy i strategia rozwoju ponadlokalnego

Termin opracowania gminnej strategii rozwoju został przesunięty na dzień 1 lipca 2026 r. 7

Plan miejscowy

W ustawie zmieniającej sprecyzowano dodany Ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. przepis art. 67 ust. 3 pkt 3. Przed zmianą przepis art. 67a ust 3b miał zastosowanie także do procedury opracowywania planu miejscowego po 24 września 2023 r., czyli po wejściu w życie Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., która zniosła przeprowadzenie wyłożenia do publicznego wglądu.

Rejestr Urbanistyczny

W ustawie zmieniającej przesunięty został termin uruchomienia Rejestru Urbanistycznego i udostępniania w nim danych przestrzennych, przyjętych dokumentów planistycznych oraz ich projektów. Ma on rozpocząć działanie od dnia 1 lipca 2026 r. 8

Konsekwentnie do dnia 30 czerwca 2026 r. wydłużono termin publikowania tych dokumentów w Biuletynie Informacji Publicznej. 9

Przesunięto też termin przeniesienia informacji i danych z Biuletynie Informacji Publicznej do Rejestru Urbanistycznego. Obecnie ma to nastąpić do dnia 30 września 2026 r. 10

Partycypacja społeczna

Ustawa zmieniająca wydłużyła terminy dotyczące partycypacji społecznej. Przepisy art. 8g ust. 1 i 6 upzp oraz przepisy wykonawcze w zakresie wniosku, o którym mowa a art. 8f, wejdą w życie 1 lipca 2026 r. 11 zamiast w dniu 1 stycznia 2026 r. Zgodnie z art. 8f upzp Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa na wniosek interesariusza, w zakresie określonym we wniosku, od dnia następującego po dniu otrzymania wniosku do dnia następującego po dniu otrzymania rezygnacji przekazuje interesariuszowi za pomocą poczty elektronicznej informacje o każdorazowym udostępnieniu w Rejestrze Urbanistycznym, zwanym dalej "Rejestrem", danych lub informacji, o których mowa w art. 67h.

1 Dz.U. 2024, poz. 1130 ze zm.

2 Dz.U. 2025, poz. 527 z dnia 22.04.2025 r..

3 Dz.U. 2023, poz.1688 z dnia 24.08.2023 r.

4 Art. 65 Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.

5 Art. 4 pkt 2 Ustawy zmieniającej.6 Art. 59 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.

7 Art. 4 pkt 7 Ustawy zmieniającej.

8 Art. 4 pkt 7 Ustawy zmieniającej.

9 Art. 4 pkt 2 Ustawy zmieniającej.

10 Art. 4 pkt 4 Ustawy zmieniającej.

11 Art. 4 pkt 7 Ustawy zmieniającej.

Autor:
radca prawny Zbigniew Cieślak

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA