REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Absolwentka Administracji, Prawa i Europejskich Studiów Specjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zmiany na rynku nieruchomości

We wrześniu 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688).

REKLAMA

  • Nowe prawo regulujące planowanie przestrzenne
  • Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do 31 grudnia 2025r.
  • Limity odległości budynku mieszkalnego od szkoły podstawowej i zieleni publicznej
  • Gminy mogą zrezygnować z zastosowania ustawowych limitów odległości
  • Dodatkowe pół roku na uchwalenie planów ogólnych dla gmin
  • Inwestorzy mają czas na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na starych zasadach do 31.12.2025r.
  • Działki stracą na wartości

Nowelizacja tej ustawy jest największą do tej pory zmianą przepisów dotyczących organizacji i przebiegu procesów inwestycyjnych i planistycznych w Polsce. Nowe prawo będzie miało znaczący wpływ na rodzimy rynek nieruchomości.

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, iż celem nowelizacji jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego, a także usprawnienie i uporządkowanie planowania, przede wszystkim na poziomie lokalnym.

Jak zatem założenie „uproszczenia procesu inwestycyjnego i zwiększenia skuteczności planowania przestrzennego” wpłynie na zwykłego obywatela, który planuje wybudować dom jednorodzinny?

Odległość działki od szkoły i terenów zielonych

REKLAMA

Kluczowe i zarazem najbardziej kontrowersyjne z punktu widzenia inwestorów przepisy, zawiera artykuł 13 f ustawy, który określa gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Standardy te ustawodawca definiuje jako zasady zapewnienia dostępu do dwóch obiektów infrastruktury społecznej - szkoły podstawowej i obszarów zieleni publicznej. Maksymalna odległość położenia działki ewidencyjnej od szkoły podstawowej wynosi 1500 m w miastach i 3000 m poza miastami. Co istotne, odległość powyższa liczona jest jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych od granicy działki do budynku szkoły podstawowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny obiekt infrastruktury społecznej wskazany w ustawie to obszary zieleni publicznej, określone jako tereny zieleni urządzonej lub tereny lasu, wyznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Odległość maksymalna działki ewidencyjnej od obszaru zieleni publicznej to 1500 m od obszarów zieleni publicznej o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 3,0 ha oraz 3000 m od obszaru zieleni publicznej o powierzchni nie mniejszej niż 20 ha. Możliwość korzystania z terenów zielonych stanowi niezwykle istotny aspekt dla dobrostanu społeczeństwa, czy jednak uda się samorządom uzyskać zamierzony efekt za pomocą przepisów sztywno określających limity odległości od planowanej budowy i minimalnej powierzchni terenów zielonych?

Ciekawa sytuacja może mieć miejsce w przypadku rozproszonej zabudowy mieszkaniowej na wsiach. O ile limit 3000 m od granicy działki do szkoły można obronić argumentami natury ekonomicznej (obowiązek zapewnienia przez gminę bezpłatnego transportu do szkoły powyżej odległości 3 km od placówki edukacyjnej), to odległość od obszarów zieleni publicznej może być problematyczna. W gminach wiejskich zazwyczaj nie zakłada się parków czy ogródków jordanowskich, zwłaszcza o powierzchni równej bądź większej niż 3 hektary. W przypadku lasów, musiałyby to być tereny należące do Lasów Państwowych, oddalone maksymalnie o 3000 m od granicy działki, na której chcemy wybudować dom.

Większość lasów i zagajników, które wpisane są w krajobraz wiejski, stanowi własność prywatną rolników. O ile pojęcie obszarów zieleni publicznej nie nastręcza wątpliwości interpretacyjnych, problemem może okazać się, paradoksalnie, zdefiniowanie pojęcia szkoły podstawowej, w kontekście omawianych przepisów.

Reformy systemu oświaty, wprowadzenie gimnazjów, a następnie ich likwidacja, spowodowały sytuację, w której mniejsze szkoły podstawowe w gminach wiejskich zostały w wielu przypadkach zlikwidowane, a uczniowie stłoczeni w jednej, większej placówce oświatowej. Czasem w mniejszych szkołach uczą się dzieci z klas 1-3. Czy samo istnienie budynku szkoły podstawowej, w której prowadzenie zajęć edukacyjnych może zostać wznowione, będzie stanowić przesłankę do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a w planie ogólnym gminy, pobliskie działki zyskają status budowlanych? Czy szkoły niepubliczne będą brane pod uwagę?

Furtka dla gmin

Znowelizowana ustawa zostawia jednak organom samorządowym furtkę w zakresie przestrzegania ustawowych limitów; gmina może zrezygnować z ich zastosowania. Pytanie czy próba ujednolicenia systemu i pozostawianie gminom dowolności w tym zakresie nie doprowadzi do jeszcze większego chaosu w przedmiocie planowania przestrzennego.

Warto zaznaczyć, że środki na przeprowadzenie reformy dla gmin pochodzą z KPO, a wartość projektu przekracza 870 milionów zł.

Gminy mają czas na opracowanie planów ogólnych do 30 czerwca 2026r. Jednak inwestorzy będą mogli uzyskać (bezterminowe) decyzje o warunkach zabudowy na dotychczasowych zasadach tylko do 31 grudnia 2025r. Decyzje o warunkach zabudowy uzyskane od 01.01.2026r. będą miały już określony (5 letni) termin obowiązywania. Jeżeli w planie ogólnym zostanie wyznaczony teren objęty zakazem zabudowy, to po 1 lipca 2026r. gmina będzie mogła zablokować realizację poszczególnych inwestycji budowlanych, a działki znajdujące się na tym terenie, staną się de facto bezwartościowe.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA