REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Absolwentka Administracji, Prawa i Europejskich Studiów Specjalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zmiany na rynku nieruchomości

We wrześniu 2023 r. weszły w życie przepisy ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688).

REKLAMA

  • Nowe prawo regulujące planowanie przestrzenne
  • Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do 31 grudnia 2025r.
  • Limity odległości budynku mieszkalnego od szkoły podstawowej i zieleni publicznej
  • Gminy mogą zrezygnować z zastosowania ustawowych limitów odległości
  • Dodatkowe pół roku na uchwalenie planów ogólnych dla gmin
  • Inwestorzy mają czas na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na starych zasadach do 31.12.2025r.
  • Działki stracą na wartości

Nowelizacja tej ustawy jest największą do tej pory zmianą przepisów dotyczących organizacji i przebiegu procesów inwestycyjnych i planistycznych w Polsce. Nowe prawo będzie miało znaczący wpływ na rodzimy rynek nieruchomości.

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia, iż celem nowelizacji jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego, a także usprawnienie i uporządkowanie planowania, przede wszystkim na poziomie lokalnym.

Jak zatem założenie „uproszczenia procesu inwestycyjnego i zwiększenia skuteczności planowania przestrzennego” wpłynie na zwykłego obywatela, który planuje wybudować dom jednorodzinny?

Odległość działki od szkoły i terenów zielonych

REKLAMA

Kluczowe i zarazem najbardziej kontrowersyjne z punktu widzenia inwestorów przepisy, zawiera artykuł 13 f ustawy, który określa gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej. Standardy te ustawodawca definiuje jako zasady zapewnienia dostępu do dwóch obiektów infrastruktury społecznej - szkoły podstawowej i obszarów zieleni publicznej. Maksymalna odległość położenia działki ewidencyjnej od szkoły podstawowej wynosi 1500 m w miastach i 3000 m poza miastami. Co istotne, odległość powyższa liczona jest jako droga dojścia ogólnodostępną trasą dla pieszych od granicy działki do budynku szkoły podstawowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny obiekt infrastruktury społecznej wskazany w ustawie to obszary zieleni publicznej, określone jako tereny zieleni urządzonej lub tereny lasu, wyznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Odległość maksymalna działki ewidencyjnej od obszaru zieleni publicznej to 1500 m od obszarów zieleni publicznej o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 3,0 ha oraz 3000 m od obszaru zieleni publicznej o powierzchni nie mniejszej niż 20 ha. Możliwość korzystania z terenów zielonych stanowi niezwykle istotny aspekt dla dobrostanu społeczeństwa, czy jednak uda się samorządom uzyskać zamierzony efekt za pomocą przepisów sztywno określających limity odległości od planowanej budowy i minimalnej powierzchni terenów zielonych?

Ciekawa sytuacja może mieć miejsce w przypadku rozproszonej zabudowy mieszkaniowej na wsiach. O ile limit 3000 m od granicy działki do szkoły można obronić argumentami natury ekonomicznej (obowiązek zapewnienia przez gminę bezpłatnego transportu do szkoły powyżej odległości 3 km od placówki edukacyjnej), to odległość od obszarów zieleni publicznej może być problematyczna. W gminach wiejskich zazwyczaj nie zakłada się parków czy ogródków jordanowskich, zwłaszcza o powierzchni równej bądź większej niż 3 hektary. W przypadku lasów, musiałyby to być tereny należące do Lasów Państwowych, oddalone maksymalnie o 3000 m od granicy działki, na której chcemy wybudować dom.

Większość lasów i zagajników, które wpisane są w krajobraz wiejski, stanowi własność prywatną rolników. O ile pojęcie obszarów zieleni publicznej nie nastręcza wątpliwości interpretacyjnych, problemem może okazać się, paradoksalnie, zdefiniowanie pojęcia szkoły podstawowej, w kontekście omawianych przepisów.

Reformy systemu oświaty, wprowadzenie gimnazjów, a następnie ich likwidacja, spowodowały sytuację, w której mniejsze szkoły podstawowe w gminach wiejskich zostały w wielu przypadkach zlikwidowane, a uczniowie stłoczeni w jednej, większej placówce oświatowej. Czasem w mniejszych szkołach uczą się dzieci z klas 1-3. Czy samo istnienie budynku szkoły podstawowej, w której prowadzenie zajęć edukacyjnych może zostać wznowione, będzie stanowić przesłankę do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a w planie ogólnym gminy, pobliskie działki zyskają status budowlanych? Czy szkoły niepubliczne będą brane pod uwagę?

Furtka dla gmin

Znowelizowana ustawa zostawia jednak organom samorządowym furtkę w zakresie przestrzegania ustawowych limitów; gmina może zrezygnować z ich zastosowania. Pytanie czy próba ujednolicenia systemu i pozostawianie gminom dowolności w tym zakresie nie doprowadzi do jeszcze większego chaosu w przedmiocie planowania przestrzennego.

Warto zaznaczyć, że środki na przeprowadzenie reformy dla gmin pochodzą z KPO, a wartość projektu przekracza 870 milionów zł.

Gminy mają czas na opracowanie planów ogólnych do 30 czerwca 2026r. Jednak inwestorzy będą mogli uzyskać (bezterminowe) decyzje o warunkach zabudowy na dotychczasowych zasadach tylko do 31 grudnia 2025r. Decyzje o warunkach zabudowy uzyskane od 01.01.2026r. będą miały już określony (5 letni) termin obowiązywania. Jeżeli w planie ogólnym zostanie wyznaczony teren objęty zakazem zabudowy, to po 1 lipca 2026r. gmina będzie mogła zablokować realizację poszczególnych inwestycji budowlanych, a działki znajdujące się na tym terenie, staną się de facto bezwartościowe.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA