REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

Dofinansowanie z Funduszu Dopłat na remont gminnych pustostanów - warunki

Dofinansowanie na przywrócenie pustostanu do użytku przez gminę wynosi do 80 proc. Trwają także przepisy, które mają uprościć procedurę przebudowę biurowców i centr handlowych np. na mieszkania komunalne.

Czynsz za mieszkanie komunalne - jak jest ustalany?

Czynsz za mieszkanie komunalne. Gminy posiadają swobodę w zakresie ustalania czynszu za mieszkania komunalne. Stawki czynszów muszą jednak odzwierciedlać np. stan lokalu oraz budynku. Wiele samorządów gminnych ustala roczny czynsz na poziomie znacznie mniejszym od ustawowego limitu (wynoszącego 3% wartości odtworzeniowej mieszkania). Lokale socjalne oraz pomieszczenia tymczasowe muszą być przynajmniej dwukrotnie tańsze niż komunalne mieszkania z najniższym czynszem.

Społeczne Agencje Najmu (SAN) - co warto wiedzieć?

Społeczne Agencje Najmu (SAN). Od 23 lipca 2021 r. wchodzą w życie przepisy, które pozwolą na tworzenie społecznych agencji najmu. W jakiej formie może działać SAN? Jakie warunki musi spełniać SAN, aby prowadzić działalność? Jakie umowy będą zawierane w ramach działań SAN?

REKLAMA

Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

Ponad 500 mieszkań w ramach SIM SMS

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa (SIM). Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS – społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw – śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin – Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza.

Lokal za Grunt - jakie są założenia programu?

Lokal za Grunt. Przepisy wprowadzające w życie program Lokal za Grunt obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. Jakie są podstawowe założenia prawne programu?

Czy mieszkania będą powstawać na gruntach gminnych?

Ustawa lokal za grunt. Czy deficyt terenów pod budowę mieszkań skłania deweloperów do pozyskiwania gruntów gminnych i współpracy z samorządami? Czy firmy będą budować na państwowych działkach w zamian przekazując część mieszkań?

REKLAMA

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana. Zmiany od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana została w Dzienniku Ustaw. Celem nowych regulacji jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

Ustawa "lokal za grunt" zakłada uwolnienie atrakcyjnych działek w miastach, ale nie będzie kluczowym wsparciem dla branży deweloperskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują samorządy, a jeśli będą to mało atrakcyjne grunty, to zainteresowanie będzie znikome - ocenił Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta

Ustawa „lokal za grunt” podpisana przez prezydenta. Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą 21 stycznia br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą uchwalił Sejm w dniu 16 grudnia br. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Ustawa "lokal za grunt" - wykorzystanie nieruchomości gminnych w budownictwie mieszkaniowym

Sejmowe połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zarekomendowały 16 grudnia 2020 r. trzy spośród czterech poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Rządowy projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości zakłada m.in., że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący. Ustawa ma obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Szersze wykorzystanie gruntów gminnych pod mieszkania od 1 kwietnia 2021 r.

Szersze wykorzystanie gruntów gminnych pod mieszkania (budownictwo mieszkaniowe) - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Ministerstwo Rozwoju: nowa minimalna odległość wiatraka od zabudowań - 500 m

Ministerstwo Rozwoju planuje określić na 500 m bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H - poinformował wicedyrektor departamentu gospodarki niskoemisyjnej MR Przemysław Hofman.

Dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu

W poniedziałek skierowano do konsultacji publicznych projekt ustawy zgodnie z którym 40 proc. gospodarstw domowych mogłoby otrzymać dopłaty do czynszów w pierwszych latach najmu.

Wsparcie mieszkaniowe osób o niskich dochodach

Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy, dotyczącej m.in. wsparcia mieszkaniowego, kierowanego do osób o niskich i przeciętnych dochodach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że to element Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Plac zabaw – jakie wymogi musi spełniać?

Plac zabaw jako obiekt małej architektury, nie musi posiadać pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jednak usytuowanie placu zabaw jest określone w przepisach, a niespełnienie tych wymogów może skutkować nakazem jego rozbiórki.

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem?

Co zrobić ze znalezionym psem lub kotem? zwłaszcza zimą, kiedy temperatura nie sprzyja długiemu przebywaniu na zewnątrz? W pierwszej kolejności sprawdź czy zwierzak nie posiada adresówki. Jeśli zwierzak nie jest poszkodowany, zgodnie z ustawą to gmina powinna zapewnić mu niezbędną opiekę.

Na jakie wsparcie mogą liczyć gminy posiadające cenne tereny zielone?

Gminy, w których znajdują się wyjątkowo cenne przyrodniczo tereny - powinny czerpać z tego tytułu korzyści, rozwijać turystyką, a także powinny być specjalnie traktowane poprzez fundusze ochrony środowiska - uważa minister środowiska, Maciej Grabowski. W gminie Smołdzinie - przedstawiono, na jakie wsparcie mogą liczyć zielone gminy.

Odpowiedzialność gminy za kształtowanie ładu przestrzennego

Gmina jest jednostką odpowiedzialną za kształtowanie ładu przestrzennego. Wobec tego w sytuacji gdy zmiana planu zagospodarowania miejscowego wpływa znacząco na możliwość korzystania z danego terenu lub gdy całkowicie je uniemożliwia, właściciel ma prawo uzyskania od gminy odszkodowania a nawet wykupienia części nieruchomości w ramach zadośćuczynienia. W jaki sposób można domagać się od gminy odpowiedzialności za kształtowanie ładu przestrzennego?

Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Najtrudniejszym okresem w ciągu roku jest okres zimowy ze względu na konieczność odśnieżania, posypywania i wyjątkowego dbania o drogi. Często także wielu problemów związanych z naprawą dróg pojawia się wiosną, kiedy na drogach odsłaniają się ubytki powstałe podczas dużych mrozów. Kto jest odpowiedzialny za naprawę, odśnieżanie i ogólnie rzecz ujmując dbanie o drogi w mieście? Gdzie można się ubiegać o odszkodowanie ze względu na poniesione straty wynikające ze złego stanu dróg i chodników?

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Gmina jest odpowiedzialna za wyłapywanie bezpańskich psów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Taki obowiązek dotyczy nie tylko psów porzuconych, lecz także tych, które się zabłąkały i nie potrafią wrócić do właścicieli. W jaki sposób gmina może dbać o bezpieczeństwo bezpańskich psów i jednocześnie o bezpieczeństwo ludzi na ulicach?

Nowe opłaty za śmieci – ile więcej zapłacimy?

Nowe opłaty za śmieci będą obowiązywać od 1 lipca 2013 roku, będą one naliczane przez gminy. Ma to na celu zapobiec nielegalnemu wyrzucaniu śmieci, niższymi opłatami będzie nagradzana segregacja śmieci. W jaki sposób będą naliczane nowe stawki za wywóz śmieci? I dlaczego zapłacimy więcej niż dotychczas?

Ustawa "śmieciowa" - obowiązki gminy

Jakie są obowiązki gminy w ustawie "śmieciowej"? Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właśnie na gminę nakłada obowiązek zorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Nowelizacja dała również gminie możliwość naliczania opłat w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość, od ilości zużytej wody lub od powierzchni lokalu.

Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Gmina powinna realizować potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej. W tym celu może posiadać i tworzyć zasób mieszkaniowy. Z zasobu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Komu i na jakich zasadach przysługuje taki lokal?

Rada gminy może zwolnić od podatku od nieruchomości

W świetle obowiązujących przepisów rada gminy jest upoważniona, w drodze uchwały, do zwolnienia z podatku od nieruchomości określonych grup podatników. To uprawnienie wynika z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. W ten sposób samorządy zachęcają do inwestycji na danym obszarze.

Jak odrolnić działkę pod budowę domu?

Zanim zbudujemy na działce przeznaczonej na cele rolne dom, musimy zwrócić się z wnioskiem do starostwa powiatowego o jej odrolnienie. Należy to uczynić przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawowy instrument regulujący przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w gminie. Przy jego sporządzaniu powinno się uwzględniać zarówno interes publiczny jak i prywatny. Na danym terenie objętych planem może zostać ograniczona lub nawet zabroniona możliwość zabudowy.

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

REKLAMA