Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?
REKLAMA
REKLAMA
Komu przysługuje lokal socjalny?
Lokal socjalny przysługuje:
REKLAMA
1) kobiecie w ciąży,
2) małoletniemu, niepełnosprawnemu lub ubezwłasnowolnionemu oraz sprawującemu nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
3) obłożnie chorym,
4) emerytom i rencistom spełniającym kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
5) osobie posiadającej status bezrobotnego,
6) osobie spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
Lokal socjalny nie przysługuje osobom wymienionym powyżej, jeżeli osoby te mogą zamieszkiwać w innym lokalu niż dotychczas używany.
Umowa najmu
Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas określony. Co do zasady umowa może być zawarta z osobą, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy. W szczególnie usprawiedliwionych okolicznościach, lokal socjalny przysługuje osobie wobec której sąd nakazał opróżnienie lokalu.
Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom
Przedłużenie umowy
Umowę najmu lokalu socjalnego można po upływie oznaczonego w niej czasu przedłużyć na następny okres, o ile najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy. W przypadku wzrostu dochodów gospodarstwa domowego najemcy ponad wysokość określoną w uchwale rady gminy uzasadniającej oddanie w najem lokalu socjalnego, od dnia ustania najmu do czasu opróżnienia takiego lokalu – najemca obowiązany jest uiszczać comiesięczne odszkodowanie odpowiadające wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu.
Stawka czynszu za lokal socjalny
Stawka czynszu za lokal socjalny nie może przekraczać połowy stawki najniższego czynszu obowiązującego w gminnym zasobie mieszkaniowym.
Komu nie przysługuje prawo do lokalu socjalnego?
Prawo do lokalu socjalnego nie przysługuje osobie samowolnie zajmującej lokal, wobec której sąd nakazał opróżnienie lokalu, chyba że przyznanie lokalu socjalnego byłoby usprawiedliwione.
Wypowiedzenie najmu lokalu socjalnego
Gmina może wypowiedzieć najem lokalu socjalnego bez zachowania terminu wypowiedzenia, w sytuacji gdy najemca uzyskał tytuł prawny do innego lokalu i może używać tego lokalu.
Zobacz serwis: Najem
Podstawa prawna
Ustawa z 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.