Jak odrolnić działkę pod budowę domu?
REKLAMA
REKLAMA
Odrolnienie
Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych stanowi, że wyłącznie z produkcji użytków rolnych może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalającej na takie wyłączenie. Odrolnienie jest to wyłącznie działki z produkcji rolnej i przeznaczenie jej na inny cel (niż ten, który został wskazany w planie zagospodarowania przestrzennego). Z wnioskiem o odrolnienie zwracamy się do tego starostwa powiatowego, na terenie którego znajduje się działka.
REKLAMA
Co należy zawrzeć we wniosku?
Oprócz wskazania o jaką działkę nam chodzi i gdzie się znajduje, a także na jaki cel chcemy ją przeznaczyć (np. mieszkaniowy, usługowy), do wniosku należy dołączyć:
1. wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego (ewentualnie decyzję o warunkach zabudowy);
2. dokument potwierdzający tytuł własności nieruchomości (np. akt notarialny);
3. wypis z rejestru gruntów (wraz z odbitka mapy ewidencyjnej);
4. mapę z planem zagospodarowania działki z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach.
Wyłączenie gruntów rolnych następuje w dniu, kiedy rozpoczęliśmy inne niż rolne użytkowanie działki. Niezbędne jest więc zaprzestanie produkcji rolnej na takiej działce.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Jakie poniesiemy opłaty?
Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić jednorazową opłatę za to wyłączenie. Jej wysokość jest zależna od klasy gruntów, jakie odrolniamy.
Należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji.
Jeżeli wyłączenie będzie trwałe, wówczas opłatę roczną (10% wyżej wskazanej należności) należy wnosić przez 10 lat, a pieniądze wpłacać do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego. W przypadku nietrwałego wyłączenia opłatę ponosić będziemy przez okres wyłączenia, nie dłużej jednak niż 20 lat.
Zobacz serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.