REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odpowiedzialność gminy za kształtowanie ładu przestrzennego

Justyna Hek
działka
działka

REKLAMA

REKLAMA

Gmina jest jednostką odpowiedzialną za kształtowanie ładu przestrzennego. Wobec tego w sytuacji gdy zmiana planu zagospodarowania miejscowego wpływa znacząco na możliwość korzystania z danego terenu lub gdy całkowicie je uniemożliwia, właściciel ma prawo uzyskania od gminy odszkodowania a nawet wykupienia części nieruchomości w ramach zadośćuczynienia. W jaki sposób można domagać się od gminy odpowiedzialności za kształtowanie ładu przestrzennego?

REKLAMA

Kształtowanie ładu przestrzennego, w tym tworzenie miejscowego planu zagospodarowania, należy do zadań każdej gminy. Jak wiadomo plany zagospodarowania przestrzennego zmieniane są co kilka lat. Dla jednych jest to okazji na przekształcenie działki leśnej na działkę mieszkalną, dla drugich problem związany ze zmianą kwalifikacji posiadanej przez nich działki.

Podstawy prawne dotyczące odpowiedzialności gminy

Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym wyraźnie zastrzega, że w sytuacji, gdy uchwalony zostaje plan miejscowy lub dochodzi do jego zmiany i w związku z tym zostaje zmienione przeznaczenie posiadanej przez nas działki – co całkowicie albo znacznie uniemożliwia korzystanie z niej w planowanym zakresie – właściciel lub użytkownik wieczysty danej nieruchomości ma prawo żądać od gminy zadośćuczynienia. Zadośćuczynienie to można uzyskać poprzez wyegzekwowanie od gminy określonej kwoty pieniędzy albo wykupienia przez nią części, ewentualnie całej nieruchomości. Gmina jednak ma prawo zaoferować poszkodowanemu nieruchomość zamienną. Inną możliwością jest żądanie od gminy odszkodowania w kwocie równej kwocie obniżenia wartości posiadanej nieruchomości – obniżeniu wynikłemu ze zmiany miejscowego planu zagospodarowania. Uzyskanie takiego odszkodowania jest możliwe tylko wówczas, gdy właściciel nieruchomości nie skorzystał z wcześniejszego odszkodowania lub wykupu części albo całości działki.

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie można się ubiegać w terminie do pięciu lat od momentu, w którym dany miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni zaczął obowiązywać. Co ważne, sprawy w takich kwestiach rozstrzygane są na drodze sądowej w sądach powszechnych. Ciekawe jest, że o odszkodowania mogą się ubiegać nie tylko właściciele nieruchomości, których nieruchomość została przeznaczona do innych niż dotychczas celów – zmieniła kwalifikację, lecz także właściciele działek, wokół których ma na przykład przebiegać droga szybkiego ruchu czy autostrada. Oczywistym jest, że postawienie takiego obiektu na działce obok spowoduje znaczne obniżenie wartości nieruchomości.

Zobacz także:  Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Zobacz także:  Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA