Garaż gotowy – budowa i formalności
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pozwolenie na budowę
Bez względu na to, na jaki rodzaj garażu się zdecydujemy, pamiętajmy, że konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji nie jest nawet istotne, czy garaż jest stale związany z gruntem czy też nie. Garaże z reguły nie są uznawane za budynki gospodarcze – przy planowaniu budynku gospodarczego do 25m2 nie potrzebujemy pozwolenia. Jeśli nasz garaż ma mieć mniej niż rzeczone 25m2, warto dowiedzieć się w urzędzie, czy pozwolenie będzie konieczne, być może wystarczy tylko zgłoszenie. W innym wypadku musimy się starać o pozwolenie na budowę.
Garaż gotowy blaszany
Garaż gotowy blaszany tak jak garaż z płyt betonowych czy warstwowych składa się bardzo szybko ze względu na wielkość elementów w nim użytych. Przeważnie blacha potrzebna do budowy garażu jest blachą trapezową, ocynkowaną ogniowo i pomalowaną proszkowo. Jeśli zadbaliśmy wcześniej o wylewkę betonową pod konstrukcją, należy pamiętać o odpowiednim umocowaniu blach – najlepiej do tego celu użyć kątowników lub dużych kołków rozporowych. Całą konstrukcję możemy otynkować natryskowo i od środka ocieplić styropianem.
Garaż gotowy drewniany
Złożenie garażu drewnianego może być nieco bardziej pracochłonne gdyż przeważnie składa się on z mniejszych elementów. Zdarza się tak, że producenci sami dbają o odpowiednie złożenie konstrukcji, ale jeśli chcemy samodzielny montaż także jest możliwy. Wówczas zostaną nam dostarczone wszystkie potrzebne materiały o odpowiednich wymiarach. Najważniejszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze garażu drewnianego jest rodzaj drewna – największą trwałością i odpornością cechuje się drewno czterostronnie strugane i suszone komorowo. Warto także sprawdzić na stronach producenta czy i w jaki sposób impregnuje drewno wykorzystywane do tego typu konstrukcji.
Garaż gotowy z betonowych płyt
Taki garaż możemy postawić w przeciągu paru godzin. Pamiętajmy jednak, że prawdopodobnie będziemy potrzebować dźwigu, który ustawi betonową konstrukcję w odpowiednim miejscu na naszej działce. Często producenci sami zapewniają – w ramach kosztu transportu – sprzęt przystosowany do przenoszenia tak ciężkich elementów. Należy się upewnić czy dźwig będzie w stanie dotrzeć do naszej działki i wjechać na nią – konieczne jest utwardzone podłoże. Niestety garażu z betonowych płyt nie jesteśmy w stanie zmontować samodzielnie.
Zobacz także: Odległości budynków od innych obiektów oraz granicy działki (budynki murowane oraz drewniane)
Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności
Zobacz także: Wymagania przeciwpożarowe dla garaży
REKLAMA
REKLAMA