Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli mowa o miejscach, w których będzie zasilona czy podłączona mata czy kabel grzejny z instalacja budynku, w grę wchodzi wyłącznie kontakt z wykonawcą i projektantem instalacji grzewczej.
Dobór kabla zasilającego zależy od długości kabli grzewczych i ich rodzaju, producenta a jest ich bardzo dużo (ustalany indywidualnie z wykonawcą, projektantem).
REKLAMA
Instalacja grzejna (przeciwoblodzeniowa) na podjazdach do garaży samochodów zapewnia bezpieczne dotarcie do celu w zimowych warunkach atmosferycznych. Instalacja taka układana jest:
– na całej powierzchni podjazdu
– na śladach kół pojazdu
Gdy podjazd jest używany dosyć często, zalecana jest instalacja na całej powierzchni. Natomiast instalacja po samych śladach używana jest wyłącznie dla celów prywatnych, takich jak domki jednorodzinne (w celach prywatnych)
Zobacz także: Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?
Pamiętajmy, że przy znaczącym spadku, konieczne może być wykonanie kanału odpływowego dla stopionego śniegu czy lodu. Należy również pamiętać o wyposażeniu w tę technologię również tego kanału.
REKLAMA
W tym celu stosuje się zazwyczaj maty grzejne wykonane ze specjalnie produkowanych kabli grzejnych. Układane są zazwyczaj pod betonem, asfaltem, płytami chodnikowymi lub kostką brukową. Pracują pod napięciem 230 i 400 V, osiągają temperaturę do 60° C. Instalacja jest dosyć szybka i przyjemna, gdyż nie zajmuje dużo czasu (maty grzejne są to zwinięte rolki, które do instalacji są rozwijane po powierzchni grzewczej). Systemy przeciwoblodzeniowe można również wykonać przy pomocy kabli grzejnych.
Sposób układania kabli i mat grzejnych zależy również od rodzaju nawierzchni. W przypadku nawierzchni betonowej umieszcza się je 5–7 cm pod powierzchnią. Gdy beton jest przykryty warstwą asfaltu, przewody i maty układa się 2 cm poniżej tej warstwy (nie powinna ona być grubsza niż 4 cm)
Gdy chodnik czy podjazd jest wykonany z płyt lub kostki brukowej (ich maksymalna grubość nie może wynosić 8 cm) przewody układa się 2–3 cm pod powierzchnia materiału.
Zobacz także: Bezpieczniki jako jeden z elementów instalacji elektrycznej
REKLAMA
REKLAMA