Jak często należy wykonywać okresowe pomiary instalacji elektrycznej?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli chodzi o czasookresy wykonywania okresowych badań i pomiarów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznej, przytoczę kilka słów z książki dla praktyków Władysława Orlika na temat badań i pomiarów elektroenergetycznych:
REKLAMA
Czasookresy przeprowadzania badań okresowych są zależne od charakteru urządzeń elektroenergetycznych oraz od warunków środowiskowych, w jakich urządzenia są eksploatowane.
Zobacz także: Bezpiecznik i wyłącznik nadprądowy – który wyłączy jako pierwszy?
Terminy badań powinny być określone w Zakładowej Instrukcji Eksploatacji w oparciu o obowiązujące akty prawne oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, uwzględniając wpływ warunków środowiskowych.
Obecnie obowiązującymi aktami prawnymi są:
1. Ustawa Prawo Budowlane, zgodnie z którą badania eksploatacyjne instalacji elektrycznej (w tym ochronny przeciwporażeniowej) powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 5 lat lub co rok przy szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych.
2. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych.
REKLAMA
3. Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych zgodnie z którym:
– okresowa kontrola stanu stacjonarnych urządzeń elektrycznych (urządzenie nieruchome lub bez uchwytów, które ma taką masę, że nie może być łatwo przemieszczane) pod względem bezpieczeństwa odbywa się jeden raz w miesiącu, natomiast okresowa kontrola stanu i oporności izolacji ( w tym ochronny przeciwporażeniowej) co najmniej dwa razy w roku.
4. Zgodnie z normą PN-IEC- 60364-6-61 załącznik F: sprawdzenie i próby instalacji elektrycznych powinny być wykonywane w ciągu najkrótszego czasu. Najdłuższy okres między badaniami może być ustalony w przepisach krajowych. Okres może ten wynosić 3 lata, z wyjątkiem podanych poniżej przypadków, gdzie zalecany jest okres krótszy:
– miejsca pracy, gdzie występuje niebezpieczeństwo zniszczenia, pożaru lub wybuchu
-obiekty komunalne
-place budowy
-miejsca, w których jest używany sprzęt przenośny.
Dla budownictwa mieszkaniowego mogą być stosowane dłuższe okresy niż 3 lata.
Zobacz także: Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?
W tablicy 5.1 podano przykładowo czasookresy pomiarów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznych w zależności od rodzaju pomieszczenia opracowane przez COBR „Elektromontaż”.
Czasookresy pomiarów eksploatacyjnych urządzeń i instalacji elektrycznych w zależności od rodzaju pomieszczenia:
REKLAMA
REKLAMA