REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by chronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem w wyniku skoków napięć oraz zapobiegać ew. pożarom spowodowanym spięciami w instalacji.
Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by chronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem w wyniku skoków napięć oraz zapobiegać ew. pożarom spowodowanym spięciami w instalacji.

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by nasze instalacja elektryczna była odpowiednio zabezpieczona.

Odpowiednie zabezpieczenie potrzebne jest po to, by chronić wszelkie urządzenia elektryczne przed przepaleniem w wyniku skoków napięć oraz zapobiegać ew. pożarom spowodowanym spięciami w instalacji. Osprzęt zabezpieczający najczęściej umieszcza się w rozdzielnicy głównej, znajdującej się w pobliżu wejścia do domu.

REKLAMA

Jakie są źródła spięć i przepięć w instalacjach?

• wyładowania atmosferyczne w instalację odgromową budynku,
• wyładowania atmosferyczne w napowietrzną linię zasilającą,
• uderzenie pioruna w metalowe elementy (np. ogrodzenie, brama),
• procesy łączeniowe odbiorników o dużej mocy,
• elektryczność statyczna.

Najpopularniejsze zabezpieczenia instalacji elektrycznej?

Wyłączniki nadprądowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potocznie nazywane bezpiecznikami, chronią naszą instalację przed skutkami zwarcia lub nadmiernego obciążenia. Zakłada się je dla poszczególnych obwodów odbiorczych.

Do jednego wyłącznika można podłączyć nie więcej niż 10 gniazdek wtyczkowych lub 20 punktów oświetleniowych.

Urządzenia takie jak: kuchenki elektryczne, bojlery, hydrofory, grzejniki akumulacyjne, pralki, zmywarki (sprzęty podłączone na stałe do instalacji) powinny być zasilane z oddzielnych obwodów zabezpieczonych osobnym wyłącznikiem nadprądowym.

Wyłączniki różnicowo-prądowe

Chronią one instalacje przed porażeniem przed porażeniem przy dotyku pośrednim i bezpośrednim. Kontakt pośredni to np. dotknięcie urządzenia, w którym nastąpiło uszkodzenie izolacji. Kontakt bezpośredni to np. dotknięcie przewodu pod napięciem. Działanie wyłączników polega na porównywaniu prądu płynącego w przewodzie fazowym i neutralnym. Kiedy pojawi się różnica przekraczająca ich prąd uruchomienia, następuje szybkie odłączenie zasilania.

Ograniczniki przepięć 

Inaczej: ochronniki przeciwprzepięciowe. Są to urządzenia chroniące instalację elektryczną przed przepięciami. Buduje się je na bazie iskierników lub warystorów. Iskierniki – przy przekroczeniu pewnej wartości napięcia na zaciskach, tzw. napięcia zapłonu, opór wewnętrzny iskiernika maleje i zaczyna przewodzić prąd. W warystorach jest tak, że w momencie gdy napięcie przekroczy określoną wartość, płynie przez niego prąd powodujący przejęcie energii impulsu, a nawet przepalenie lub rozłączenie bezpiecznika, a zarazem wyłączenie urządzenia.
Ograniczniki przeciwprzepięciowe są alternatywną drogą przepływu dla prądu piorunowego. Jeśli ich nie ma, prąd przedostaje się do instalacji elektrycznej i wszystkicj podłączonych do niej urządzeń. Z ograniczników przeciwprzepięciowych prąd odprowadzany jest przez przewód PE do ziemi. Ich działanie polega na ograniczaniu różnic potencjałów w obiekcie w trakcie przepływu prądu piorunowego.
Do stosowania ograniczników przepięć obliguje rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 75 poz. 690). Zasady tej ochrony reguluje norma PN-IEC 60364-4-443.

Rodzaje ograniczników

Typu B – chronią instalację elektryczną przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna.

Typu C – chronią instalację elektryczną przed przepięciami powstałymi w wyniku pośrednich wyładowań atmosferycznych lub procesów łączeniowych w sieci elektrycznej, przed przepięciami towarzyszącymi działaniom zabezpieczającym instalację.

Typu B+C (dwustopniowe) – proste w montażu, nie ma ograniczeń pomiędzy poszczególnymi stopniami.

Typu D – stosowane przy zabezpieczaniu bardziej skomplikowanej aparatury (np. medycznej).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA