REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, które może ulec awariom i usterkom.
Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, które może ulec awariom i usterkom.

REKLAMA

REKLAMA


Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, który również ulega awariom i usterkom. Nieprawidłowości jego działania objawiać się mogą błędnym zliczaniem energii elektrycznej, a więc pojawia się potrzeba kontroli jego stanu technicznego, by opłacane rachunki były adekwatne do konsumowanej energii.

REKLAMA

Kontrola we własnym zakresie

Podejrzenia o nieprawidłowe działanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, czyli licznika energii elektrycznej, są podstawowym bodźcem do podjęcia pierwszych kroków w stronę kontroli, czy płacone rachunki są rzeczywistym odzwierciedleniem ilości zużytej energii, np. po znacznej zmianie wysokości nowego rachunku w stosunku do wcześniej opłacanych. Podstawowego sprawdzenia poprzez obserwacje licznika może dokonać odbiorca energii, lub z pomocą osób posiadających podstawową wiedzę w tym zakresie, aby sprawdzić czy występują pewne symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu posiadanego licznika. Pod żadnym pozorem nie wolno ingerować przy tym na własną rękę w układ kontrolno-pomiarowy.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

REKLAMA

Do podstawowych metod należy obserwacja, czy podczas poboru energii (włączony czajnik elektryczny, pralka automatyczna, piekarnik elektryczny) tarcza licznika obraca się – w przypadku liczników indukcyjnych, lub czy odpowiednia dioda cyklicznie miga – w licznikach elektronicznych, co w obu przypadkach oznacza zliczanie pobieranej energii. Podobnie w drugą stronę, przy odłączonych wszystkich urządzeniach w lokalu odbiorcy, tarcza powinna być nieruchoma, a dioda zgaszona.

Kwestię poprawności zliczanej energii elektrycznej nie można ocenić z dużą dokładnością podczas „chwilowej” obserwacji licznika, ale może dać to orientacyjne wyniki takiej poprawności.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Włączając urządzenie, którego moc znamionowa jest znana, np. 1000 W, przez godzinę można zaobserwować, ile razy obróciła się tarcza licznika lub błysnęła dioda. W tym przypadku odbiornik pobrał 1 kWh podczas obserwacji, a więc zliczone obroty (ilość błysków) można porównać z wartością znamionową, np. 375 obr/kWh (2400 imp/kWh), która powinna znajdować się na obudowie licznika. Czas obserwacji i moc odbiornika mogą być inne od zaproponowanych.

Ostateczne potwierdzenie można uzyskać jedynie poprzez techniczną kontrolę układu kontrolno-pomiarowego, do czego są uprawnione określone podmioty.

Zobacz także: Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?

Kontrola techniczna

REKLAMA

W celu dokonania szczegółowej kontroli posiadanego układu kontrolno-pomiarowego, należy zwrócić się z takim wnioskiem do przedsiębiorstwa energetycznego, które ma obowiązek przeprowadzić jego kontrolę, zgodnie z zapisami Rozporządzenia ministra gospodarki z dn. 4.05.2007r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2007 nr 93. poz. 623., z późn. zm.).
Na podstawie § 43. ust. 1. ww. rozporządzenia, ”Przedsiębiorstwo energetyczne [...], na żądanie odbiorcy, dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego” do 14 dni od chwili zgłoszenia takiego wniosku. W § 43. ust. 2. ww. rozporządzenia przewidziana została możliwość laboratoryjnego sprawdzenia takiego układu.

Odbiorca nie poniesie kosztów takich sprawdzeń, jeżeli w wyniku kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości w sposobie zliczania energii elektrycznej przez badany układ pomiarowy (licznik). Powyższe stwierdzenie nie dotyczy przypadku wykrycia nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Zobacz także: Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Informacja o wykryciu nielegalnego poboru energii elektrycznej nie jest przypadkowa, ponieważ stosowanie takich praktyk może skutkować uszkodzeniem układu, co też może zostać wykryte podczas, np. badania laboratoryjnego.

 Zobacz także: Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

Dodatkowo przewidziano możliwość ponownego (§ 43. ust. 4. ww. rozp.), laboratoryjnego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego w wybranym przez odbiorcę laboratorium, ale z takim wnioskiem trzeba wystąpić do 30 dni od otrzymania pierwszej ekspertyzy z badania laboratoryjnego. Jeżeli dodatkowa ekspertyza wykaże nieprawidłowości układu pomiarowego (usterki), koszty wszystkich badań ponosi przedsiębiorstwo energetyczne, oczywiście z wyłączeniem sytuacji wykrycia nielegalnego poboru (§ 43. ust. 6. ww. rozp.). Warto zatem w miarę własnych możliwości upewnić się, co do konieczności przeprowadzenia takich kontroli technicznych, ponieważ mogą się one wiązać z dodatkowymi kosztami dla odbiorcy energii elektrycznej w sytuacji, gdy licznik działa prawidłowo.

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA