REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, które może ulec awariom i usterkom.
Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, które może ulec awariom i usterkom.

REKLAMA

REKLAMA

Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, który również ulega awariom i usterkom. Nieprawidłowości jego działania objawiać się mogą błędnym zliczaniem energii elektrycznej, a więc pojawia się potrzeba kontroli jego stanu technicznego, by opłacane rachunki były adekwatne do konsumowanej energii.

REKLAMA

Kontrola we własnym zakresie

Podejrzenia o nieprawidłowe działanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, czyli licznika energii elektrycznej, są podstawowym bodźcem do podjęcia pierwszych kroków w stronę kontroli, czy płacone rachunki są rzeczywistym odzwierciedleniem ilości zużytej energii, np. po znacznej zmianie wysokości nowego rachunku w stosunku do wcześniej opłacanych. Podstawowego sprawdzenia poprzez obserwacje licznika może dokonać odbiorca energii, lub z pomocą osób posiadających podstawową wiedzę w tym zakresie, aby sprawdzić czy występują pewne symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu posiadanego licznika. Pod żadnym pozorem nie wolno ingerować przy tym na własną rękę w układ kontrolno-pomiarowy.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

REKLAMA

Do podstawowych metod należy obserwacja, czy podczas poboru energii (włączony czajnik elektryczny, pralka automatyczna, piekarnik elektryczny) tarcza licznika obraca się – w przypadku liczników indukcyjnych, lub czy odpowiednia dioda cyklicznie miga – w licznikach elektronicznych, co w obu przypadkach oznacza zliczanie pobieranej energii. Podobnie w drugą stronę, przy odłączonych wszystkich urządzeniach w lokalu odbiorcy, tarcza powinna być nieruchoma, a dioda zgaszona.

Kwestię poprawności zliczanej energii elektrycznej nie można ocenić z dużą dokładnością podczas „chwilowej” obserwacji licznika, ale może dać to orientacyjne wyniki takiej poprawności.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Włączając urządzenie, którego moc znamionowa jest znana, np. 1000 W, przez godzinę można zaobserwować, ile razy obróciła się tarcza licznika lub błysnęła dioda. W tym przypadku odbiornik pobrał 1 kWh podczas obserwacji, a więc zliczone obroty (ilość błysków) można porównać z wartością znamionową, np. 375 obr/kWh (2400 imp/kWh), która powinna znajdować się na obudowie licznika. Czas obserwacji i moc odbiornika mogą być inne od zaproponowanych.

Ostateczne potwierdzenie można uzyskać jedynie poprzez techniczną kontrolę układu kontrolno-pomiarowego, do czego są uprawnione określone podmioty.

Zobacz także: Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?

Kontrola techniczna

REKLAMA

W celu dokonania szczegółowej kontroli posiadanego układu kontrolno-pomiarowego, należy zwrócić się z takim wnioskiem do przedsiębiorstwa energetycznego, które ma obowiązek przeprowadzić jego kontrolę, zgodnie z zapisami Rozporządzenia ministra gospodarki z dn. 4.05.2007r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2007 nr 93. poz. 623., z późn. zm.).
Na podstawie § 43. ust. 1. ww. rozporządzenia, ”Przedsiębiorstwo energetyczne [...], na żądanie odbiorcy, dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego” do 14 dni od chwili zgłoszenia takiego wniosku. W § 43. ust. 2. ww. rozporządzenia przewidziana została możliwość laboratoryjnego sprawdzenia takiego układu.

Odbiorca nie poniesie kosztów takich sprawdzeń, jeżeli w wyniku kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości w sposobie zliczania energii elektrycznej przez badany układ pomiarowy (licznik). Powyższe stwierdzenie nie dotyczy przypadku wykrycia nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Zobacz także: Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Informacja o wykryciu nielegalnego poboru energii elektrycznej nie jest przypadkowa, ponieważ stosowanie takich praktyk może skutkować uszkodzeniem układu, co też może zostać wykryte podczas, np. badania laboratoryjnego.

 Zobacz także: Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

Dodatkowo przewidziano możliwość ponownego (§ 43. ust. 4. ww. rozp.), laboratoryjnego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego w wybranym przez odbiorcę laboratorium, ale z takim wnioskiem trzeba wystąpić do 30 dni od otrzymania pierwszej ekspertyzy z badania laboratoryjnego. Jeżeli dodatkowa ekspertyza wykaże nieprawidłowości układu pomiarowego (usterki), koszty wszystkich badań ponosi przedsiębiorstwo energetyczne, oczywiście z wyłączeniem sytuacji wykrycia nielegalnego poboru (§ 43. ust. 6. ww. rozp.). Warto zatem w miarę własnych możliwości upewnić się, co do konieczności przeprowadzenia takich kontroli technicznych, ponieważ mogą się one wiązać z dodatkowymi kosztami dla odbiorcy energii elektrycznej w sytuacji, gdy licznik działa prawidłowo.

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA