Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola we własnym zakresie
Podejrzenia o nieprawidłowe działanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, czyli licznika energii elektrycznej, są podstawowym bodźcem do podjęcia pierwszych kroków w stronę kontroli, czy płacone rachunki są rzeczywistym odzwierciedleniem ilości zużytej energii, np. po znacznej zmianie wysokości nowego rachunku w stosunku do wcześniej opłacanych. Podstawowego sprawdzenia poprzez obserwacje licznika może dokonać odbiorca energii, lub z pomocą osób posiadających podstawową wiedzę w tym zakresie, aby sprawdzić czy występują pewne symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu posiadanego licznika. Pod żadnym pozorem nie wolno ingerować przy tym na własną rękę w układ kontrolno-pomiarowy.
Polecany produkt: Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?
Polecany produkt: Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?
REKLAMA
Do podstawowych metod należy obserwacja, czy podczas poboru energii (włączony czajnik elektryczny, pralka automatyczna, piekarnik elektryczny) tarcza licznika obraca się – w przypadku liczników indukcyjnych, lub czy odpowiednia dioda cyklicznie miga – w licznikach elektronicznych, co w obu przypadkach oznacza zliczanie pobieranej energii. Podobnie w drugą stronę, przy odłączonych wszystkich urządzeniach w lokalu odbiorcy, tarcza powinna być nieruchoma, a dioda zgaszona.
Kwestię poprawności zliczanej energii elektrycznej nie można ocenić z dużą dokładnością podczas „chwilowej” obserwacji licznika, ale może dać to orientacyjne wyniki takiej poprawności.
Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?
Włączając urządzenie, którego moc znamionowa jest znana, np. 1000 W, przez godzinę można zaobserwować, ile razy obróciła się tarcza licznika lub błysnęła dioda. W tym przypadku odbiornik pobrał 1 kWh podczas obserwacji, a więc zliczone obroty (ilość błysków) można porównać z wartością znamionową, np. 375 obr/kWh (2400 imp/kWh), która powinna znajdować się na obudowie licznika. Czas obserwacji i moc odbiornika mogą być inne od zaproponowanych.
Ostateczne potwierdzenie można uzyskać jedynie poprzez techniczną kontrolę układu kontrolno-pomiarowego, do czego są uprawnione określone podmioty.
Zobacz także: Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?
Kontrola techniczna
REKLAMA
W celu dokonania szczegółowej kontroli posiadanego układu kontrolno-pomiarowego, należy zwrócić się z takim wnioskiem do przedsiębiorstwa energetycznego, które ma obowiązek przeprowadzić jego kontrolę, zgodnie z zapisami Rozporządzenia ministra gospodarki z dn. 4.05.2007r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2007 nr 93. poz. 623., z późn. zm.).
Na podstawie § 43. ust. 1. ww. rozporządzenia, ”Przedsiębiorstwo energetyczne [...], na żądanie odbiorcy, dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego” do 14 dni od chwili zgłoszenia takiego wniosku. W § 43. ust. 2. ww. rozporządzenia przewidziana została możliwość laboratoryjnego sprawdzenia takiego układu.
Odbiorca nie poniesie kosztów takich sprawdzeń, jeżeli w wyniku kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości w sposobie zliczania energii elektrycznej przez badany układ pomiarowy (licznik). Powyższe stwierdzenie nie dotyczy przypadku wykrycia nielegalnego poboru energii elektrycznej.
Zobacz także: Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?
Informacja o wykryciu nielegalnego poboru energii elektrycznej nie jest przypadkowa, ponieważ stosowanie takich praktyk może skutkować uszkodzeniem układu, co też może zostać wykryte podczas, np. badania laboratoryjnego.
Zobacz także: Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?
Dodatkowo przewidziano możliwość ponownego (§ 43. ust. 4. ww. rozp.), laboratoryjnego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego w wybranym przez odbiorcę laboratorium, ale z takim wnioskiem trzeba wystąpić do 30 dni od otrzymania pierwszej ekspertyzy z badania laboratoryjnego. Jeżeli dodatkowa ekspertyza wykaże nieprawidłowości układu pomiarowego (usterki), koszty wszystkich badań ponosi przedsiębiorstwo energetyczne, oczywiście z wyłączeniem sytuacji wykrycia nielegalnego poboru (§ 43. ust. 6. ww. rozp.). Warto zatem w miarę własnych możliwości upewnić się, co do konieczności przeprowadzenia takich kontroli technicznych, ponieważ mogą się one wiązać z dodatkowymi kosztami dla odbiorcy energii elektrycznej w sytuacji, gdy licznik działa prawidłowo.
Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
REKLAMA
REKLAMA