REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sprawdzić czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo?

Adam Górski
Adam Górski
Ekspert ds. Elektroenergetyki oraz Systemów i sieci komputerowych.
Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, które może ulec awariom i usterkom.
Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, które może ulec awariom i usterkom.

REKLAMA

REKLAMA

Licznik energii elektrycznej to specyficzny rodzaj urządzenia elektrycznego, który również ulega awariom i usterkom. Nieprawidłowości jego działania objawiać się mogą błędnym zliczaniem energii elektrycznej, a więc pojawia się potrzeba kontroli jego stanu technicznego, by opłacane rachunki były adekwatne do konsumowanej energii.

REKLAMA

Kontrola we własnym zakresie

Podejrzenia o nieprawidłowe działanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, czyli licznika energii elektrycznej, są podstawowym bodźcem do podjęcia pierwszych kroków w stronę kontroli, czy płacone rachunki są rzeczywistym odzwierciedleniem ilości zużytej energii, np. po znacznej zmianie wysokości nowego rachunku w stosunku do wcześniej opłacanych. Podstawowego sprawdzenia poprzez obserwacje licznika może dokonać odbiorca energii, lub z pomocą osób posiadających podstawową wiedzę w tym zakresie, aby sprawdzić czy występują pewne symptomy, które mogą świadczyć o nieprawidłowym działaniu posiadanego licznika. Pod żadnym pozorem nie wolno ingerować przy tym na własną rękę w układ kontrolno-pomiarowy.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?

REKLAMA

Do podstawowych metod należy obserwacja, czy podczas poboru energii (włączony czajnik elektryczny, pralka automatyczna, piekarnik elektryczny) tarcza licznika obraca się – w przypadku liczników indukcyjnych, lub czy odpowiednia dioda cyklicznie miga – w licznikach elektronicznych, co w obu przypadkach oznacza zliczanie pobieranej energii. Podobnie w drugą stronę, przy odłączonych wszystkich urządzeniach w lokalu odbiorcy, tarcza powinna być nieruchoma, a dioda zgaszona.

Kwestię poprawności zliczanej energii elektrycznej nie można ocenić z dużą dokładnością podczas „chwilowej” obserwacji licznika, ale może dać to orientacyjne wyniki takiej poprawności.

Zobacz także: Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Włączając urządzenie, którego moc znamionowa jest znana, np. 1000 W, przez godzinę można zaobserwować, ile razy obróciła się tarcza licznika lub błysnęła dioda. W tym przypadku odbiornik pobrał 1 kWh podczas obserwacji, a więc zliczone obroty (ilość błysków) można porównać z wartością znamionową, np. 375 obr/kWh (2400 imp/kWh), która powinna znajdować się na obudowie licznika. Czas obserwacji i moc odbiornika mogą być inne od zaproponowanych.

Ostateczne potwierdzenie można uzyskać jedynie poprzez techniczną kontrolę układu kontrolno-pomiarowego, do czego są uprawnione określone podmioty.

Zobacz także: Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?

Kontrola techniczna

REKLAMA

W celu dokonania szczegółowej kontroli posiadanego układu kontrolno-pomiarowego, należy zwrócić się z takim wnioskiem do przedsiębiorstwa energetycznego, które ma obowiązek przeprowadzić jego kontrolę, zgodnie z zapisami Rozporządzenia ministra gospodarki z dn. 4.05.2007r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz.U. 2007 nr 93. poz. 623., z późn. zm.).
Na podstawie § 43. ust. 1. ww. rozporządzenia, ”Przedsiębiorstwo energetyczne [...], na żądanie odbiorcy, dokonuje sprawdzenia prawidłowości działania układu pomiarowo-rozliczeniowego” do 14 dni od chwili zgłoszenia takiego wniosku. W § 43. ust. 2. ww. rozporządzenia przewidziana została możliwość laboratoryjnego sprawdzenia takiego układu.

Odbiorca nie poniesie kosztów takich sprawdzeń, jeżeli w wyniku kontroli zostaną wykryte nieprawidłowości w sposobie zliczania energii elektrycznej przez badany układ pomiarowy (licznik). Powyższe stwierdzenie nie dotyczy przypadku wykrycia nielegalnego poboru energii elektrycznej.

Zobacz także: Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?

Informacja o wykryciu nielegalnego poboru energii elektrycznej nie jest przypadkowa, ponieważ stosowanie takich praktyk może skutkować uszkodzeniem układu, co też może zostać wykryte podczas, np. badania laboratoryjnego.

 Zobacz także: Zarzut nielegalnego poboru energii – jakie mam prawa?

Dodatkowo przewidziano możliwość ponownego (§ 43. ust. 4. ww. rozp.), laboratoryjnego sprawdzenia układu pomiarowo-rozliczeniowego w wybranym przez odbiorcę laboratorium, ale z takim wnioskiem trzeba wystąpić do 30 dni od otrzymania pierwszej ekspertyzy z badania laboratoryjnego. Jeżeli dodatkowa ekspertyza wykaże nieprawidłowości układu pomiarowego (usterki), koszty wszystkich badań ponosi przedsiębiorstwo energetyczne, oczywiście z wyłączeniem sytuacji wykrycia nielegalnego poboru (§ 43. ust. 6. ww. rozp.). Warto zatem w miarę własnych możliwości upewnić się, co do konieczności przeprowadzenia takich kontroli technicznych, ponieważ mogą się one wiązać z dodatkowymi kosztami dla odbiorcy energii elektrycznej w sytuacji, gdy licznik działa prawidłowo.

Zobacz także: Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA