REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacje

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

W sezonie grzewczym rośnie niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla. Jak się chronić?

Tylko w październiku strażacy interweniowali już 179 razy w związku z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem dwie osoby straciły życie, a 68 uległo poważnemu podtruciu - podkreślił rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

Jak wyczuć czad skoro jest bezwonny i niewidoczny? Czujki i głośny alarm ratują życie

Czad jest wyjątkowo niebezpieczny zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nie jesteśmy wstanie go wyczuć ani zobaczyć. Warto zatem zaopatrzyć się w urządzenia nieco sprytniejsze od nas, które w przypadku zagrożenia poinformują o wysokim stężeniu tej niezwykle niebezpiecznej substancji.

Punkt biwalentny w instalacji pomp ciepła. Kluczowy parametr dla wydajności i oszczędności

Kiedy myślimy o pompach ciepła, wyobrażamy sobie ekologiczne i energooszczędne źródło ogrzewania, które pomaga obniżyć nasze rachunki. Jednak rzeczywistość może być bardziej złożona. Wiele instalacji grzewczych nie uwzględnia współczynnika biwalentnego. A to wpływa na ich gorszą wydajność i wyższe koszty użytkowania. Wyjaśniamy, czym jest punkt biwalentny i jaką rolę odgrywa w procesie wyboru pompy ciepła.

REKLAMA

Zielone rozwiązania w branży nieruchomości

Rynek nieruchomości szuka innych rozwiązań branży w HVAC poza pompami ciepła i panelami fotowoltaicznymi. Nie zawsze wygrywa najtańsze rozwiązanie, firmy coraz częściej na pierwszym planie stawiają ochronę środowiska i wykorzystanie zasobów naturalnych. 

Instalacje kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych - najczęstsze błędy. Jak ich uniknąć?

W niepewnych czasach, kiedy efektywność energetyczna i zrównoważone źródła energii stają się coraz ważniejsze, instalacja kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nie tylko wydajności, ale także bezpieczeństwa naszych systemów grzewczych i energetycznych. Niemniej jednak, proces ten może być pełen wyzwań i potencjalnych pułapek, które, jeśli nie zostaną odpowiednio uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie najczęściej błędy są popełniane podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć? Podpowiadamy.

Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

Pompa ciepła – jak wybrać?

Pompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej czy klimatyzacji pomieszczeń. Swoją funkcję jednak będzie spełniała tylko wtedy, kiedy odpowiednio przemyślimy zakup i postawimy na urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

REKLAMA

Na jakie dofinansowanie do pomp ciepła i fotowoltaiki możemy liczyć w 2023 r.?

Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę. Działania mające na celu poprawienie efektywności energetycznej budynków, a także zakładanie instalacji fotowoltaicznych, cieszą się ogromną popularnością. Z jednej strony pozwalają na znaczące zmniejszenie rachunków, a z drugiej gwarantują bezpieczeństwo energetyczne oraz cieplne. W przypadku tego typu inwestycji, zarówno w przypadku nowego domu, jaki i modernizacji już istniejącego, można liczyć na rządowe wsparcie finansowe. Pomoc ta wydaje się niezbędna, gdyż zgodnie z wynikami Raportu Polskiego Alarmu Smogowego, aż 4 mln domów w naszym kraju wymaga poprawy efektywności energetycznej. 

Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Modernizacja obiektów - zysk dla inwestorów i korzyść dla najemców

Modernizacja polegająca na rozbudowie, przebudowie lub remoncie przyczynia się do wzrostu wartości obiektów. Zapewnienie energooszczędności oświetlenia oraz dążenie do minimalizacji zużycia energii przy jednoczesnym utrzymaniu komfortu cieplnego, jest dziś kwestią priorytetową.

Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy

Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.

Wentylacja z odzyskiwaniem ciepła (rekuperacja) - korzyści

Ekologiczny i pasywny dom to nie moda ale realne oszczędności kosztów utrzymania budynku przy jednoczesnym pozytywnym oddziaływaniu na środowisko. Dbałość o zmniejszenie zapotrzebowania na wodę i energię, stała się już podstawowym zadaniem właściciela domu. Jak można zmniejszyć straty ciepła związane z wentylacją nawet o 95% i skorzystać z dotacji z rządowego programu „Czyste powietrze”, wdrażając systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w domu - wybór, formalności, montaż, finansowanie

Jak zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną? Co oznacza system on-grid i off-grid? Gdzie można sprawdzić uprawnienia instalatora? W którą stronę powinny być skierowane panele i o czym nie można zapomnieć podczas montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej? Skąd wziąć pieniądze na montaż?

Nowoczesna wentylacja w mieszkaniu

Przy termomodernizacji budynku trzeba pamiętać nie tylko o izolacyjność cieplnej, ale również o wentylacji. Ograniczając ucieczkę ciepła z domu musimy jednocześnie zadbać o stałą wymianę powietrza, by panował w nim odpowiedni mikroklimat. Na wymianę instalacji wentylacyjnej oraz stolarki otworowej na nowoczesną można otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” lub ulgę termomodernizacyjną.

Gdzie umiejscowić ogniwa fotowoltaiczne: na dachu czy na ziemi?

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w kontekście poszukiwań właściwych odpowiedzi na polu nowych, ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Darmowy prąd ze słońca to doskonała metoda na praktycznie uniezależnienie się energetyczne, ale również na konkretne korzyści materialne. Jeśli jesteśmy blisko decyzji na zainstalowanie takiego systemu w obrębie naszego gospodarstwa domowego, z pewnością zadajemy sobie mnóstwo pytań. W tym także jedno z ważniejszych: gdzie umieścimy naszą instalację?

Kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW - zakaz obrotu w Polsce

Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz obrotu w Polsce kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Kontroli będzie dokonywała Inspekcja Handlowa. Nowa regulacja ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji powstającej wskutek spalania węgla w domowych piecach.

Dom inteligentny - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wygoda i funkcjonalność to nie jedyne cechy inteligentnych domów. Warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Choć wszystkie udogodnienia związane z Internetem rzeczy (IoT) i zautomatyzowanym domem mają w zamyśle ułatwić codzienne życie, niewłaściwie chronione i niekontrolowane sprzęty mogą przyczynić się do wielu wirtualnych (i nie tylko!) włamań.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Każdy z nas w okresie jesiennym zadaje sobie pytanie kiedy zaczną grzać kaloryfery. Czy wszystko z nimi w porządku a czy może wymagają odpowietrzenia. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Prezentujemy niezawodny sposób.

Jak wybrać dobre i trwałe oświetlenie LED?

Taśmy LED wydają się na pierwszy rzut oka takie same. Mało tego – bez podłączenia ich do prądu nawet specjalista może mieć problem z odróżnieniem taśmy dobrej i trwałej, od bubla, który przestanie działać po kilku dniach użytkowania. Jak uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po zakupie?

Kominek otwarty. Budowa krok po kroku

Budowa kominka otwartego nie jest prosta. Źle wykonany kominek może nam w przyszłości sprawiać wiele kłopotów. Najważniejszą rzeczą w jego budowie - jest fundament. Jak wybudować kominek otwarty unikając błędów - radzi ekspert firmy VITCAS POLSKA.

Gniazda elektryczne na co dzień. Jak je rozplanować?

Gniazdka elektryczne mają to do siebie, że jest ich albo za mało, albo są ulokowane w złym miejscu. Zarówno budowa, jak i remont to świetna okazja, do tego, aby przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w domu, czy mieszkaniu.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Problematyczny status instalacji przesyłowych

W momencie przyłączenia instalacji do sieci przestaje być ona częścią nieruchomości. Od tej pory stanowi odrębną rzecz – staje się częścią przedsiębiorstwa przesyłowego.

Instalacja fotowoltaiczna i prawo w Polsce

Co mówią polskie przepisy na temat ogniw i instalacji fotowoltanicznych? W polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji „instalacji fotowoltaicznej”, a roboty budowlane związane z montażem wolnostojących kolektorów słonecznych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego wynika, że montaż kolektorów nie podlega zgłoszeniu organom.

Nie przegrzewaj swojego mieszkania. Oszczędzaj!

Jaką temperaturę pomieszczenia utrzymujesz w okresie grzewczym w okresie grzania? Większość Polaków ustawia temperaturę ok. 22 st. C. Niestety im wyższa temperatura, tym wyższe koszty ogrzewania. A czy ty ogrzewasz oszczędnie?

Nowy komin w starym domu

Jak przystosować stary szacht kominowy do nowego komina? Stare kominy, zazwyczaj wykonywane były z czerwonej cegły ceramicznej, które były stosowane głównie do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk. Współczesne urządzenia grzewcze mają większą sprawność energetyczną, w związku maja niższą temperaturę spalin odprowadzanych z komina. Powoduje to skraplanie się kondensatu, dlatego też wymaga to zabezpieczenia komina przed kondensatem - stalowymi systemami kominowymi.

Wentylacja zimą - dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego powinniśmy dbać o wentylację naszych mieszkań zimą? Odpowiedź jest prosta - żeby żyć zdrowiej! Jakość powietrza w naszych domach wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Wentylacja ma także wpływ na walką z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

W oświetleniu LED (Light Emitting Diode), białe światło wytwarza się najczęściej na zasadzie konwersji luminoforowej. Diody elektroluminescencyjne są bardzo trwałe, mogą świecić nawet 40 tys. godzin. Oświetlenie LED nie emituje promieniowania UV oraz podczerwonego, to m.in. z tego powodu coraz częściej wykorzystuje się je w muzeach. Możliwość dobierania różnych barw światła – łącznie z dynamiczną zmianą barw oświetlenia, łatwe wbudowywanie w meble i inne elementy budowlane to dodatkowe atuty technologii LED.

Kominek - który wybrać?

Marzy ci się kominek. Ale który wybrać? Kominek z wkładem żeliwnym? Kominek z rozprowadzaczem ciepłego powietrza z szybą żaroodporną? Czy kominek z płaszczem wodnym? Zobacz poradnik.

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym?

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań: Jak często konserwujesz piec? Czy budynek, w którym mieszkasz jest po niezbędnej kontroli? Czy masz porządek w kotłowni? Jak przechowujesz popiół? Czy wiesz, gdzie są twoje dokumenty potwierdzające wszystkie niezbędne kontrole?

Grzejnik promiennikowy - do kuchni i do łazienki

Dzięki grzejnikowi promiennikowemu możemy zachować odpowiednią temperaturę w kuchni oraz w łazience. Przyjęło się, że w optymalna temperatura w łazience to ok. 24 st.C, natomiast w kuchni ok. 18 st.C.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? To proste, wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia: np. klucz do grzejnika lub inne funkcjonalne narzędzie i pojemnik na wodę. Przyda ci się tez nasza instrukcja - jak to zrobić.

Jak wybrać najlepszy opał? Poradnik

Planując wydatki na ogrzewanie warto rozważyć wiele czynników. W pierwszej kolejności sprawdź rachunki za sezon ubiegły, następnie zastanów się czy twój dom był wystarczająco dobrze ogrzany. Może czas na zmianę opału?

Jaką farbą pomalować grzejniki?

Jaką farbą pomalować grzejniki? Tylko taką, która jest przeznaczona do tego celu. Najczęściej są to farby akrylowe z specjalnymi dodatkami, dzięki którym farba nie odpryskuje, nie odbarwia się i wytrzymuje wysokie temperatury. Będąc w sklepie bez problemu znajdziemy farbę do malowania grzejników - szukajmy tej z informacją na opakowaniu "do grzejników".

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? To proste, wystarczy tylko skompletować niezbędne narzędzia i przeczytać poniższą instrukcję. Przydadzą się: klucz nastawny i miska lub inny pojemnik na wodę. Zobacz jak w pięciu krokach odpowietrzyć kaloryfer.

Jak malować rury grzewcze? Poradnik

Jak malować instalację grzewczą? Jakiej farby używać do malowania grzejników? Jakie narzędzia będą najlepsze? Jak przygotować powierzchnię do malowania. Zobacz poradnik w jaki sposób odnowić powierzchnię rur grzewczych oraz grzejników.

Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Przygotowanie grzejników do okresu grzewczego jest ważne jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń. Jeśli grzejniki są brudne - wyczyść je, należy je także odpowietrzyć. Zobacz, jak kompleksowo przygotować grzejnik do zimy.

Źle dopasowany komin – to zagrożenie dla domowników

Źle dopasowany komin może być zagrożeniem dla domowników. Niebezpieczne może okazać się już podłączenie kominka do systemu kominowego przeznaczonego dla urządzeń gazowych. Aby instalacja była bezpieczna każdy system kominowy przed oddaniem do użytkowania powinien być poddany odbiorowi kominiarskiemu.

Pompy ciepła – naturalne ciepło z wnętrza Ziemi

Wykorzystywanie energii geotermalnej, zgromadzonej wewnątrz Ziemi w ostatnich latach stało się dość popularne. Nośnikiem energii geotermalnej jest woda lub para wodna.

Instalacje z miedzi w systemach fotowoltaicznych

Lato, to czas kiedy panele fotowoltaiczne działają najefektywniej. Choć niewiele osób o tym wie, konstrukcje paneli trudno wyobrazić sobie bez miedzi.

Ciekawostki na temat miedzi - czy wiesz, że...

Miedź to pierwiastek chemiczny, który towarzyszy nam na co dzień. Miedź po przetopieniu jest metalem, który bardzo dobrze przewodzi ciepło i elektryczność. Stosowane w instalacjach rury i złączki z miedzi są nierdzewne, przeżyją sto lat, a także nie trzeba ich konserwować. Miedź ma właściwości bakteriobójcze, nie zmienia smaku, ani zapachu wody. Wbrew obiegowym opiniom koszt miedzianej instalacji wodnej w domu jednorodzinnym jest porównywalny z kosztem instalacji z tworzywa sztucznego.

Jak walczyć z upałem – 8 trików

Jak się szybko i tanio ochłodzić? Chłód w mieszkaniu można sobie zapewnić na kilka różnych sposobów, zobacz jak!

Instalacje z miedzi – nie tak drogie, jak mówią

Wśród inwestorów i instalatorów panuje opinia, że miedź jest droga i nie opłaca się w nią inwestować. Takie sądy wynikają z prostych porównań ceny za metr materiału, bez wzięcia pod uwagę właściwości takich jak jego trwałość, czy przewodność ciepła. Takie uproszczenia często prowadzą do błędnych wniosków.

Zmiany w prawie energetycznym w 2014 roku

W 2014 roku prawo energetyczne liczy na wejście w życie kilku ustaw, między innymi dotyczących korytarzy przesyłowych, gazu łupkowego, odnawialnych źródeł energii, turbin wiatrowych oraz inteligentnych liczników. Czy rzeczywiście te przepisy zaczną obowiązywać jeszcze w tym roku? Co zmieni się w prawie energetycznym w 2014 roku?

Dodatek energetyczny w 2014 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne powstał tak zwany dodatek energetyczny przysługujący odbiorcy wrażliwemu, czyli takiemu, który już pobiera dodatek mieszkaniowy i zaliczany jest do osób najuboższych. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić aby otrzymać dodatek energetyczny? Gdzie należy złożyć wniosek o dodatek i ile on wynosi?

Miedziane instalacje gazowe – dlaczego są tak polecane przez fachowców?

Miedź to jeden z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości. Korzystamy z niej już od tysięcy lat, co potwierdzają kolejne odkrycia archeologiczne, jak choćby rury egipskie z 2 750 roku p.n.e. Miedziane wyroby spełniają wszystkie normy europejskie dot. materiałów budowlanych. Instalacje gazowe wykonane z miedzi charakteryzują się trwałością i bezpieczeństwem.

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody – wszystko co trzeba wiedzieć przed jego zakupem

Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej jest urządzeniem, za pomocą którego możemy ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Poniżej przedstawiamy wam poradnik na temat zasobników ciepłej wody użytkowej. O jakiej pojemności zbiornik wybrać? Kiedy zmniejsza się ciśnienie wody? Jak zabezpieczyć zasobnik przed rdzą i jak przeprowadzać jego dezynfekcję? Zapraszamy do lektury.

Kto odpowiada za zalanie mieszkania?

Wina za zalanie mieszkania nie zawsze spoczywa na sąsiedzie z góry. Aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za zalanie mieszkania, należy określić przyczynę awarii. Winę mogą ponosić zarówno zarządcy budynku, jak i cała wspólnota mieszkaniowa.

REKLAMA