REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Źle dopasowany komin – to zagrożenie dla domowników

REKLAMA

Źle dopasowany komin może być zagrożeniem dla domowników. Niebezpieczne może okazać się już podłączenie kominka do systemu kominowego przeznaczonego dla urządzeń gazowych. Aby instalacja była bezpieczna każdy system kominowy przed oddaniem do użytkowania powinien być poddany odbiorowi kominiarskiemu.

Pożary z winy niesprawnych urządzeń grzewczych

Rocznie wybucha blisko 10 tysięcy pożarów spowodowanych nieprawidłową pracą urządzeń grzewczych na paliwa stałe, gazowe i olej oraz niewłaściwą ich eksploatacją. Liczby te wskazują, jak ważne dla naszego życia i zdrowia jest prawidłowe wykonanie oraz użytkowanie systemów kominowych i przyłączonych do nich urządzeń. 

Źle dobrany system kominowy może być przyczyną pożaru

Nadmierne osadzanie się sadzy, duże zużycia paliwa, zbieranie się niebezpiecznych ilości kondensatu oraz nieprawidłowe działanie automatyki kotła - to tylko początek długiej listy zagrożeń płynących ze strony źle dobranych systemów kominowych. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę dobierając system do kotła, by  ich uniknąć?

Przede wszystkim dobieramy go zawsze do urządzenia grzewczego. Innego komina wymaga odprowadzenie spalin z gazowego kotła z zamkniętą komorą spalania, z kominka, a jeszcze innego z pieca opalanego węglem kamiennym. Szczególnie istotne parametry to praca w nad- i podciśnieniu oraz na sucho i mokro. Ważna jest też odporność korozyjna rury spalinowej komina – mówi Przemysław Dobosz, Project Manager w firmie MK.

Niezwykle groźne może być podłączenie kominka do  systemu kominowego przeznaczonego dla urządzeń gazowych. - Temperatura spalin z gazowego kotła kondensacyjnego najczęściej zawarta jest w przedziale od 60 do 120 stopni Celsjusza, a kominka wynosi około 400 stopni Celsjusza. W krytycznych sytuacjach, w przypadku pożaru sadzy w kominku, temperatura przekracza wartość 1000 stopni – dodaje Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. Niezależnie jednak od tego, który system kominowy będzie dla nas odpowiedni, warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązania, których prawidłowe funkcjonowanie producent potwierdza udzielając wieloletniej gwarancji.

Długoletnie doświadczenie w produkcji systemów kominowych ze stali austenitycznej i ferrytycznej, zarówno do zastosowań domowych, jak i przemysłowych, pozwala nam konstruować niezawodne systemy kominowe. Okres gwarancji na stalowe elementy naszych systemów wynosi 20 latmówi Przemysław Dobosz.

Każdy system kominowy przed oddaniem do użytkowania powinien być poddany odbiorowi kominiarskiemu.  Pamiętajmy następnie, żeby kominiarzom regularnie powierzać konserwację kominów. - W budynkach mieszkalnych przewody kominowe od urządzeń na paliwa stałe, takie jak: węgiel, drewno, pelet, ekogroszek, powinny być czyszczone minimum co 3 miesiące, zaś przewody od urządzeń na paliwa płynne i gazowe powinny być czyszczone minimum co 6 miesięcy – zaleca Piotr Pacyna. Raz w roku powinny być czyszczone przewody wentylacyjne. Także raz do roku należy zlecić mistrzowi kominiarskiemu przeprowadzenie kontroli stanu technicznego wszystkich systemów kominowych w budynku.

To właśnie podczas odbiorów kominiarskich oraz rocznej kontroli przewodów kominowych są ujawniane istniejące usterki i zagrożenia. - Zdarzają się montowane systemy kominowe niezgodnie z przepisami lub z instrukcją producenta. Na przykład takie zamontowanie wkładu kominowego, że kondensat będzie wyciekać na zewnątrz. Spotkałem się także z kratkami wentylacyjnymi podłączonymi do przewodów spalinowych. Stan taki stanowi bezpośrednie zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla – mówi Piotr Pacyna. Innymi błędami wykonawczymi są zbyt niska wysokość komina lub przeszkody w pobliżu jego wylotu, powodujące nieprawidłowy odpływ spalin. Sporadycznie zdarzają się błędy w postaci braku drzwiczek rewizyjnych w kominie lub nieprawidłowego odprowadzenia kondensatu.

Takie niedopatrzenia bądź usterki w systemach kominowych mogą prowadzić do groźnych dla życia konsekwencji. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo domowników należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji producenta systemu kominowego oraz powierzyć systematyczną konserwację i coroczne sprawdzenie stanu technicznego kominów wykwalifikowanemu mistrzowi kominiarskiemu.

Zobacz także:  10 sposobów na oszczędne ogrzewanie

Zobacz także:  Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Zobacz także:  System grzewczy sterowany przez ipoda

Przemysław Dobosz, Project Manager w firmie MK

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA