REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Ekspert Lafarge
Kominek. Fot. Lafarge
Kominek. Fot. Lafarge
Lafarge

REKLAMA

REKLAMA

Budowa kominka w domu jednorodzinnym. Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że wiele osób rozważa zakup lub budowę kominka. Ten niedrogi w eksploatacji sposób na dogrzanie domu od dawna cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Zobacz poradnik, jak wybudować kominek w domu jednorodzinnym.

Decyzję o budowie kominka należy podjąć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze w fazie projektowania, jednak palenisko da się również wybudować w już istniejącym budynku. W tym drugim przypadku proces wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Może pojawić się problem z niedostateczną nośnością podłoża w miejscu budowy lub brakiem sprawnego szybu wentylacyjnego. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku konieczne będzie zasięgnięcie opinii architekta, konstruktora lub zduna. Musimy także zlecić profesjonalistom wykonanie pomiarów, które pozwolą określić wielkość oraz moc budowanego kominka.

REKLAMA

Zobacz także: Czy kominek może ogrzać cały dom?

Dobrze zaprojektowany domowy kominek może przejąć rolę głównego urządzenia grzewczego. Fot. Lafarge


Budowa otwartego kominka

Pamiętajmy, że decydując się na kominek otwarty musimy najpierw wybudować odpowiednią podstawę, ponieważ wylewka (najlepiej zbrojona) będzie musiała unieść kilkusetkilogramową konstrukcję. Do wykonania fundamentu warto sięgnąć po specjalistyczne cementy szybkosprawne, które gwarantuje uzyskanie pożądanych właściwości w szybkim czasie. Na tak przygotowanym podłożu opieramy płytę paleniskową, która musi być wykonana z odpowiednich materiałów budowlanych. Muszą one nie tylko gwarantować zdolność do kumulacji ciepła, ale również odporność na wysoką temperaturę podczas spalania. Grubość samej płyty powinna wynosić około 12 cm. W każdej spoinie należy umieścić zbrojenie. Tu sprawdzą się przede wszystkim cegły szamotowe oraz zaprawa szamotowa, z których budujemy ścianki boczne oraz tylną. Element wystający poza obrys można wykonać z cegły klinkierowej. Okap natomiast wykonuje się najczęściej z blachy stalowej, o grubości ok. 6 mm, który opieramy na stalowej belce osadzonej na bocznych ścianach. Na tym etapie pamiętajmy, że okap musi być wyposażony w mechanizm regulacji ciągu, dzięki czemu można będzie sprawnie regulować odpływ spalin. Ważne jest aby dzięki odpowiedniemu kształtowi, dym nie ulatniał się na zewnątrz. W górnej części okapu powinna być również ulokowana komora dymowa, która odpowiada za zatrzymywanie dymu przy silnych wiatrach. Pamiętajmy, że decydując się na kominek otwarty musimy zasięgnąć porady i wiedzy doświadczonych fachowców. Tylko w ten sposób unikniemy zbędnych napraw oraz zniwelujemy ryzyko ulatniania się dymu lub czadu. Ponadto, wszystkie elementy łatwopalne muszą być ustawione w odległości min. 1 m od kominka, a podłoga wykonana z materiałów niepalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ile będzie kosztował kominek w moim domu?


Zastosowanie gotowego wkładu

REKLAMA

Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowego wkładu. Za jego popularność odpowiadają przede wszystkim wygoda, bezpieczeństwo i ekonomia. W odróżnieniu od kominków otwartych (które zużywają 6 razy więcej drewna), te zamknięte pozwalają na utrzymanie stałej temperatury bez konieczności ciągłego dokładania opału. Dzięki kontrolowanemu spalaniu możemy dowolnie ustawić temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Ponadto, istnieje możliwość rozbudowania go w tzw. płaszcz wodny, dzięki czemu kominek będzie mógł podgrzewać bieżącą wodę lub stanie się nawet częścią instalacji centralnego ogrzewania. Pamiętajmy jednak, aby przed zakupem upewnić się, że wkład posiada ważną aprobatę techniczną, a także deklarację zgodności z wystawioną aprobatą. Również kominek zamknięty musi zostać zamontowany na odpowiednim podłożu.

Pod żadnym pozorem nie może znajdować się pod nim instalacja wodna, gazowa lub elektryczna. Montując kominek zamknięty warto wykonać postument, na tej samej zasadzie, jak pod kominek otwarty. Oczywiście te prace muszą być nadzorowane przez specjalistę. Po zakończonej instalacji i podłączeniu do przewodu kominowego należy przeprowadzić tzw. próbne przepalenie. Następnie konieczne jest wykonanie obudowy o takich wymiarach by odległości między wkładem a izolacją umożliwiały swobody przepływ ogrzewanego powietrza i nie stwarzały zagrożenia pożarowego. Dlatego tez izolację, najczęściej wykonuje się z ognioodpornej wełny mineralnej oraz folii aluminiowej, które następnie, obudowuje się np. ognioodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi.

Zobacz także: Rozpalanie ognia w kominku

Wykończenie kominka – zabudowa

Finalnym etapem prac jest dekoracyjna zabudowa kominka. Jego zewnętrzny wygląd powinien korespondować z charakterem pomieszczenia, w którym został wybudowany. Tu do dyspozycji mamy m.in. cegły, kamień naturalny oraz cały szereg dostępnych na rynku elementów wykończeniowych. Z oczywistych względów należy korzystać jedynie z materiałów niepalnych. Do takich materiałów zalicza się również zaprawy murarskie i tynkarskie, które z powodzeniem możemy wykonać na cemencie Specjal.


Komin

Niezależnie od wybranego rodzaju kominka pamiętajmy, że proces spalania wymaga dużej ilości powietrza, które musi zostać dostarczone z zewnątrz, najczęściej za pomocą przewodu umieszczonego w pobliżu paleniska. Jego przekrój powinien być dopasowany do mocy kominka oraz kubatury pomieszczenia. Kolejnym bardzo istotnym etapem palenia w kominku jest dobrze wykonany komin.

Jeżeli do odprowadzenia dymu chcemy wykorzystać istniejący stary komin, konieczne będzie uzyskanie ekspertyzy kominiarza, który oceni jego stan techniczny.

 – Nieprawidłowo zbudowany komin będzie powodować np. problemy z ciągiem, cofanie się dymu do pomieszczenia czy nawet zagrożenie pożarem lub zatrucie czadem! W budownictwie przyjmuje się, że przekrój komina musi wynosić od 2,5 dm2 do 5 dm2 przy ciągu naturalnym. Kolejnym kluczowym parametrem jest wysokość komina mierzona od miejsca wlotu spalin – minimalnie 4 m. Komin musi być również wyciągnięty ponad połać dachu, aby nie został zakłócony jego ciąg. Opis i dane tych wymagań często znajdziemy w instrukcjach montażuradzi Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny Lafarge.

Zobacz także: Paliwa, którymi możesz palić w kominku

Opał

Do palenia w kominkach stosuje się drewno, które jest najlepszym materiałem opałowym, szczególnie to, które jest sezonowane i pochodzące z drzew liściastych. Pamiętajmy jednak, że palenie drewnem wilgotnym nie dostarczy odpowiedniej ilości energii, z uwagi, na fakt, iż część jej zostanie spożytkowana na wyparowanie wilgoci, a dodatkowo przyczyni się do zanieczyszczenia wkładu oraz przewodu kominowego.

Zobacz także: Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA