Jak bezpiecznie użytkować kominek w domu?
REKLAMA
REKLAMA
Otwarty szyber
Główna kwestią w odniesieniu do kominka jest sprawdzenie czy przegroda w kominie, która reguluje przepływ powietrza jest otwarta (tzw. szyber). Gdy szyber jest zamknięty dym wraca do wnętrza domu. Zimą, gdy nie palisz w kominku zamykaj szyber, gdyż otwarty powoduje schładzanie powietrza w pomieszczeniu. Aby nie dopuszczać do ochładzania powietrza w domu możesz również zainstalować szklany ekran. Jest to szczelna powłoka, którą zamykasz gdy nie używasz swojego kominka.
REKLAMA
Palenisko
REKLAMA
Równie istotnym elementem kominka jest palenisko. Popiół w kominku najlepiej zamiataj na boki oraz na tył paleniska. Gdy masz zamiar rozpalić kominek przygotuj sobie potrzebne materiały, np. gazety, drewno czy suche gałązki. Najpierw podpal gazetę, następnie stopniowo dodawaj suche gałązki, gdy ogień już trochę zacznie się palić dołóż grubsze kawałki drewna.
Układając kawałki drewna pamiętaj o robieniu między nimi przerw, (układanie jednego kawałka drewna na drugi może spowodować zgaszenie ognia), dzięki którym do paleniska będzie dochodziło powietrze.
Nieszczelny przewód kominowy
Gdybyś w swoim domu użytkując kominek poczuł lub zobaczył wydostający się dym ze szczelin paleniska to natychmiast wezwij specjalistę. Nieszczelny przewód kominowy jest bardzo niebezpieczny i może spowodować zaczadzenie lub pożar.
Zanieczyszczony szyber
Inną przyczyną nieprawidłowo działającego kominka jest zanieczyszczenie szybra. Szyber zanieczyszczony, np. przez pokruszoną zaprawę powoduje znaczne utraty ciepła. W niektórych kominkach możesz sam dokonać oczyszczenia szybra.
Zobacz także: Jak ustalić przyczyny awarii pieca olejowego
Pamiętaj, że w czasie spalania drewna z kominka lecą iskry. Nigdy nie stawiaj w okolicy kominka materiałów łatwopalnych, gdyż może to spowodować pożar.
Zobacz także: Jak dbać o podłogi drewniane
REKLAMA
REKLAMA