REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Instalacja grzewcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Instalacja fotowoltaiczna i prawo w Polsce

Co mówią polskie przepisy na temat ogniw i instalacji fotowoltanicznych? W polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji „instalacji fotowoltaicznej”, a roboty budowlane związane z montażem wolnostojących kolektorów słonecznych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego wynika, że montaż kolektorów nie podlega zgłoszeniu organom.

Nie przegrzewaj swojego mieszkania. Oszczędzaj!

Jaką temperaturę pomieszczenia utrzymujesz w okresie grzewczym w okresie grzania? Większość Polaków ustawia temperaturę ok. 22 st. C. Niestety im wyższa temperatura, tym wyższe koszty ogrzewania. A czy ty ogrzewasz oszczędnie?

Nowy komin w starym domu

Jak przystosować stary szacht kominowy do nowego komina? Stare kominy, zazwyczaj wykonywane były z czerwonej cegły ceramicznej, które były stosowane głównie do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk. Współczesne urządzenia grzewcze mają większą sprawność energetyczną, w związku maja niższą temperaturę spalin odprowadzanych z komina. Powoduje to skraplanie się kondensatu, dlatego też wymaga to zabezpieczenia komina przed kondensatem - stalowymi systemami kominowymi.

Kominek - który wybrać?

Marzy ci się kominek. Ale który wybrać? Kominek z wkładem żeliwnym? Kominek z rozprowadzaczem ciepłego powietrza z szybą żaroodporną? Czy kominek z płaszczem wodnym? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Grzejnik promiennikowy - do kuchni i do łazienki

Dzięki grzejnikowi promiennikowemu możemy zachować odpowiednią temperaturę w kuchni oraz w łazience. Przyjęło się, że w optymalna temperatura w łazience to ok. 24 st.C, natomiast w kuchni ok. 18 st.C.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? To proste, wystarczy tylko zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia: np. klucz do grzejnika lub inne funkcjonalne narzędzie i pojemnik na wodę. Przyda ci się tez nasza instrukcja - jak to zrobić.

Jak wybrać najlepszy opał? Poradnik

Planując wydatki na ogrzewanie warto rozważyć wiele czynników. W pierwszej kolejności sprawdź rachunki za sezon ubiegły, następnie zastanów się czy twój dom był wystarczająco dobrze ogrzany. Może czas na zmianę opału?

Jaką farbą pomalować grzejniki?

Jaką farbą pomalować grzejniki? Tylko taką, która jest przeznaczona do tego celu. Najczęściej są to farby akrylowe z specjalnymi dodatkami, dzięki którym farba nie odpryskuje, nie odbarwia się i wytrzymuje wysokie temperatury. Będąc w sklepie bez problemu znajdziemy farbę do malowania grzejników - szukajmy tej z informacją na opakowaniu "do grzejników".

REKLAMA

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? To proste, wystarczy tylko skompletować niezbędne narzędzia i przeczytać poniższą instrukcję. Przydadzą się: klucz nastawny i miska lub inny pojemnik na wodę. Zobacz jak w pięciu krokach odpowietrzyć kaloryfer.

Jak malować rury grzewcze? Poradnik

Jak malować instalację grzewczą? Jakiej farby używać do malowania grzejników? Jakie narzędzia będą najlepsze? Jak przygotować powierzchnię do malowania. Zobacz poradnik w jaki sposób odnowić powierzchnię rur grzewczych oraz grzejników.

Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Przygotowanie grzejników do okresu grzewczego jest ważne jeśli zależy nam na efektywnym ogrzewaniu pomieszczeń. Jeśli grzejniki są brudne - wyczyść je, należy je także odpowietrzyć. Zobacz, jak kompleksowo przygotować grzejnik do zimy.

Źle dopasowany komin – to zagrożenie dla domowników

Źle dopasowany komin może być zagrożeniem dla domowników. Niebezpieczne może okazać się już podłączenie kominka do systemu kominowego przeznaczonego dla urządzeń gazowych. Aby instalacja była bezpieczna każdy system kominowy przed oddaniem do użytkowania powinien być poddany odbiorowi kominiarskiemu.

Wymiana grzejników w kamienicy

Jak wymienić grzejniki w starym budynku? W ostatnim czasie gruntowne remonty kamienic są coraz częściej przeprowadzane. Wymiana instalacji grzewczej wiąże się z podjęciem wielu istotnych decyzji. W pierwszej kolejności musimy zadecydować czy wymieniamy całą instalację, czy tylko jej część.

Samodzielne odpowietrzanie grzejników krok po kroku

Po czym poznać, że grzejniki są zapowietrzone? Niesprawny grzejnik to np. szumiący grzejnik, który nierównomiernie oddaje ciepło. Kiedy za oknem robi się coraz zimniej, warto zainteresować się tematem niesprawnych grzejników.

Jak przedłużyć żywotność kotła grzewczego?

Instalacja grzewcza, aby sprawnie działała musi spełniać wymagania polskich norm w zakresie zabezpieczenia urządzeń systemu grzewczego. Wielu producentów dodatkowo ma w swojej ofercie dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym będziemy mogli przedłużyć żywotność naszego kotła.

Ogrzewanie domu gazem. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na podłączenie gazu w swoim domu, warto pomyśleć o kosztach przyłączenia i kosztach samego ogrzewania gazowego. W jaki sposób załatwić formalności związane z przyłączeniem domu do sieci gazowej? Jakie będą opłaty za ogrzewanie domu gazem? Jak długo należy czekać na decyzję w sprawie przyłączenia?

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Gdy kupujemy nowy dom, zastanawiamy się, jakie będą jego koszty utrzymania – w tym koszty ogrzewania. Jak prawidłowo obliczyć koszty ogrzewania domu? Co to jest wskaźnik EK i do czego będzie nam potrzebny przy obliczeniach? Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń dotyczących kosztu ogrzewania domu?

Ekogroszek – najpopularniejszy materiał na opał

Jeden z serwisów internetowych przeprowadził badanie, jaki rodzaj opału najczęściej stosują Polacy. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest nim ekogroszek, który wybiera 37% badanych, zaraz za nim znajduje się drewno (24,8%) i węgiel kamienny (16,5%).

Kolektory słoneczne – rodzaje, zasada działania, montaż

Kolektory słoneczne stają się coraz popularniejszym źródłem energii. Z uwagi na klimat panujący w Polsce mogą stanowić tylko uzupełnienie energii cieplnej, ale mimo to decydujemy się na ich instalację. Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych? W jaki sposób działają kolektory i gdzie najlepiej je zainstalować?

Jak sprawdzić, ile będzie kosztować nas ogrzanie nowego mieszkania lub domu?

Koszt związany z ogrzaniem budynku stanowi większą część opłat eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Kupując nowy dom lub mieszkanie, warto sprawdzić, czy zostało ono zaprojektowane i wykonane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz czy do jego budowy wykorzystano energooszczędne materiały, które wyeliminują straty ciepła. Zobacz jak sprawdzić i porównać poziom energochłonności nowego mieszkania lub domu.

Ogrzewanie podłogowe – jak działa?

Ogrzewanie podłogowe to najpopularniejszy system grzewczy, cechujący się nowoczesnością, energooszczędnością oraz estetyką. Niewidoczna dla oka instalacja zapewnia komfort cieplny, pozytywnie wpływa na zdrowie domowników i jest najczęściej polecana w systemach opartych na pompach ciepła. Dlaczego?

Klimakonwektor: chłodzenie pasywne i aktywne – różnice

Klimakonwektor to urządzanie chłodząco-grzejące, które możemy stosować w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Chłodząc nas klimakonwektor może pracować na dwa sposoby: pasywny oraz aktywny. Zobacz, jakie są między nimi różnice.

Kolektory słoneczne – co wiesz na ich temat?

Wiele osób myśli o montażu kolektorów słonecznych, ale jednocześnie przyznaje, że niewiele wie na ich temat. Czy kolektory słoneczne działają zimą? Ile kosztują? Czy opłaca się je montować. Zobacz poradnik.

Pompy ciepła – praca, moc, cena

Pompy ciepła nie są zbyt popularne na polskim rynku, jednak w kontekście „ekologicznej” energetyki są jedną z alternatyw dla tradycyjnych źródeł ciepła w wielu domach jednorodzinnych. Warto zatem przybliżyć kilka informacji na temat tych urządzeń, a zarazem obalić kilka mylnych przekonań.

Kolektory słoneczne – dobór i rozmieszczenie na dachu

W ciągu dnia energia słoneczna rozkłada się nierównomiernie na powierzchni dachu, dlatego ważne jest aby kolektory słoneczne dobrać do konkretnego dachu, jego kąta nachylenia oraz odpowiedniego miejsca.

Ogrzewanie podłogowe zamiast kaloryferów – czy warto?

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego ogrzewania (kaloryferów) wybierając ogrzewanie podłogowe. Czy takie rozwiązanie nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń? Czy warto zdecydować się na system mieszany.

Klimakonwektory (Fan-coil) – alternatywa dla tradycyjnego grzejnika

Klimakonwektor (Fan-coil) to urządzenie, które może jednocześnie grzać i chłodzić. Projektując instalację grzewczą i klimatyzację w domu jednorodzinnym musimy poprowadzić Kwie instalacje. W przypadku klimakonwektora wystarczy – jedna.

Zasady bezpiecznego ogrzewania budynków

Kiedy na zewnątrz robi się zimno, zaczynamy myśleć o ogrzewaniu domu. Niestety okres zimowy to także czas, kiedy jest najwięcej pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób zimą ogrzać dom lub mieszkanie.

Powietrzne pompy ciepła – budowa, wydajność, działanie

Powietrzne pompy ciepła to źródła ciepła, której jeszcze do niedawna nie opłacało się stosować w naszym klimacie. Nie sprawdzały się bowiem przy temperaturze -25 st. C. Technika jednak poszła do przodu. Obecnie powietrzne pompy ciepła osiągają wysoką wydajność także przy temperaturze -25 st. C.

Dwa źródła ciepła: kominek z płaszczem wodnym i ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie dwóch źródeł ciepła w domu jednorodzinnych w ostatnim czasie stało bardzo modne. Przykładem takiego rozwiązania jest wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jednocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo.

Najlepsze miejsce na kominek – jak je wybrać?

Kominek w domu jednorodzinnym to marzenie wielu osób. Wybór miejsca, w którym będzie znajdować się kominek nie możemy wybrać od tak, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Podpowiadamy, gdzie postawić kominek.

Modernizacja instalacji grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Okres jesieni pierwsze chłodne dni to czas sprawdzianu dla domowych systemów grzewczych. Jeśli okaże się, że system grzewczy nie działa prawnie, jest to ostatni dzwonek na modernizację i wymianę starych urządzeń na nowe. Modernizując system grzewczy, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kocioł kondensacyjny, który to w najbardziej efektywny sposób pozwoli nam zużytkować energię pochodzącą z gazu. W porównaniu do urządzeń tradycyjnych, dzięki kotłowi kondensacyjnemu poprzez odzysk ciepła można zaoszczędzić od 20 do 40% energii.

9 sposobów jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie możemy zastosować kilka niezbyt skomplikowanych rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które o ile zostaną zastosowane na pewno przyczynią się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.

Paliwa do kominków – które wybrać?

Paliw, którymi możemy palić w kominkach jest wiele. Mamy drewno, brykiety drzewne, gaz, węgiel kamienny, pellety i lekki olej opałowy. Każde z paliw ma zarówno swoje zalety i wady. Zobacz, które wybrać.

Budowa kominka w domu jednorodzinnym – krok po kroku

Budowa kominka w domu jednorodzinnym. Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że wiele osób rozważa zakup lub budowę kominka. Ten niedrogi w eksploatacji sposób na dogrzanie domu od dawna cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Zobacz poradnik, jak wybudować kominek w domu jednorodzinnym.

Jak tanio i ekonomicznie ogrzewać dom i mieszkanie – najnowsze dane GUS

Sezon grzewczy tuż tuż, wskazówka na licznikach ciepła niebawem pójdzie w górę. W ciągu ostatnich 10 lat koszty ogrzewania niestety wzrosły. Nieważne w jaki sposób ogrzewany swój dom, z roku na rok jest coraz drożej.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Odpowietrzanie grzejnika nie jest skomplikowane. Aby odpowietrzyć grzejnik należy wyposażyć się w specjalny klucz lub inne narzędzie, które umożliwi nam przekręcenie zaworu w grzejniku. Zobacz, jak krok po kroku odpowietrzyć grzejnik.

Malowanie kaloryfera – krok po kroku

Malowanie kaloryfera najlepiej zaplanować pod koniec lata, kiedy nie ma jeszcze okresu grzewczego. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie odnowić stary kaloryfer. Zobacz Poradę.

Jak działa pompa gruntowa?

Pompa gruntowa to tanie w eksploatacji rozwiązanie do ogrzewania domu, które wybiera coraz więcej osób. Ale, czy wiesz jak działa pompa gruntowa? Przeczytaj. Komentarza udziela Piotr Słaby z firmy Nateo.

System kominowy w domu jednorodzinnym – czy warto?

Stalowe systemy coraz częściej stosuje się zarówno w nowym budownictwie, jak i w domach starszej generacji. Wysoka bezawaryjność systemów kominowych, ich nowoczesność i długi okres eksploatacji to tylko niektóre z zalet tego typu przewodów kominowych. Zobacz, czy warto stosować systemy kominowe w domach jednorodzinnych?

Jak sprawić, by nasz kocioł był bardziej ekologiczny?

Gdy zastanawiamy się nad wyborem rozwiązania dotyczącego ogrzewania domu, zwykle pod uwagę bierzemy dwa czynniki – koszt oraz komfort użytkowania. Jednakże w niedalekiej przyszłości równie ważne będzie to, na ile nasz wybór jest przyjazny dla środowiska.

Wybór i montaż grzejników płytowych – krok po kroku

Stalowe grzejniki płytowe to najczęściej stosowane współcześnie urządzenia grzewcze. Wybór jest ogromny, ale nie zawsze łatwy. Choć montaż grzejników płytowych niestety nie należy do najłatwiejszych, podpowiadamy, jak to zrobić.

Grzejniki płytowe – jak działają?

Grzejniki płytowe, to najpowszechniej spotykany dziś rodzaj urządzenia grzewczego w pomieszczeniach mieszkalnych. Przyzwyczailiśmy się już do najprostszej jego wersji – grzejnika profilowanego z widocznymi kanałami (“pofalowanego”). Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia z bardziej dekoracyjnymi płytami frontowymi, które nie wymagają już wykonywania dodatkowych osłon.

Ogrzewanie kominkowe – rodzaje

Duże koszty ogrzewania zarówno gazowego i elektrycznego powodują, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych rozważa ogrzewanie domu za pomocą kominka. Ogrzewanie kominkiem może odbywać się np. za pomocą kominka z płaszczem wodnym, lub też kominka zamkniętego z turbiną elektryczną. Zobacz czym różnią się te dwa rozwiązania.

Konsekwencje złego dopasowania mocy pompy ciepła do źródła dolnego

Wybierając konkretną pompę ciepła, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby właściwie dopasować moc urządzenia do źródła dolnego. Firma Nateo przeprowadziła testy, które ukazały efekty grzewcze zróżnicowanych konfiguracji. Zobacz co wykazały testy.

Wniosek o zwolnienie z akcyzy na dystrybucję węgla (wzór)

Firmy, które nie chcą płacić akcyzy na dystrybucję węgla, powinny złożyć wniosek o zwolnienie z akcyzy na dystrybucję węgla. Taki sam wniosek powinien złożyć każdy, kto myśli o założeniu działalności gospodarczej związanej z dystrybucją węgla. Wniosek do pobrania.

Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Wynika z niej, że opodatkowane zostaną takie materiały opałowe jak węgiel, węgiel brunatny oraz koks. Zobacz, jak będzie wyglądało opodatkowanie paliw stałych w 2012 roku.

Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań. Do rozpalenie ognia w kominku potrzebna będzie podpałka i suchy papier. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić to w sposób właściwy.

Konserwacja kominków

Konserwacja kominka jest konieczna, jeśli chcemy by długo nam służył. Kominek nie będzie stwarzał zagrożenia, gdy będziemy poddawać go właściwej konserwacji. Zobacz jak zadbać o kominek.

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

REKLAMA