REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

jz
Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Fot. Fotolia
Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Wynika z niej, że opodatkowane zostaną takie materiały opałowe jak węgiel, węgiel brunatny oraz koks. Zobacz, jak będzie wyglądało opodatkowanie paliw stałych w 2012 roku.

Ceny węgla oraz brykietów, a także innych paliw wytwarzanych na bazie węgla, które są objęte kodem Nomenklatury Scalonej (CN) 2701, wzrosną. Niestety na tym nie koniec. Także za węgiel brunatny, koks i półkoks trzeba będzie zapłacić akcyzę.

REKLAMA

Firmy pośredniczące w sprzedaży węgla do tej pory nie płaciły akcyzy za dystrybucję węgla. Ta sytuacja zmieni się w 2012 roku. Te firmy, które nie chcą płacić akcyzy, powinny złożyć wnioski o zwolnienie z tego podatku – inaczej może być to odczuwalne także dla zwykłych klientów.

Zobacz także: WNIOSEK O ZWOLNIENIE Z AKCYZY ZA DYSTRYBUCJĘ WĘGLA (WZÓR)

Wzrost podatku akcyzowego a cena węgla w 2012 roku

Jeśli firma nie złoży wniosku zwalniającego z płacenia akcyzy, zostanie obciążona pełną akcyzą w wysokości 1,28 zł za jeden GJ. Oznacza to koszt ok. 40 zł na jednej tonie węgla. Akcyza może mieć też wpływ na wyższe ceny węgla w punktach jego sprzedaży.

Opodatkowanie wyrobów węglowych

Na szczęście podwyżka akcyzy za węgiel nie będzie bezpośrednio dotyczyć zwykłych użytkowników, a osób, które: sprzedają wyroby węglowe na terytorium kraju, nabywają lub są dostawcami paliw wewnątrz różnych wspólnot, importują lub eksportują wyroby węglowe spoza granic kraju lub też wykorzystują węgiel do celów, które nie uprawniają do zwolnienia z akcyzy.

Zobacz także: Uchroń się przed czadem!


Dla dystrybutorów

Kto jest zwolniony z akcyzy wyrobów węglowych?

Wg ustawy o podatku akcyzowym z płacenia akcyzy za węgiel zwolnione są:
- gospodarstwa domowe
- administracja publiczna
- jednostki sił zbrojnych RP
- podmioty systemu oświaty
- żłobki
- podmioty lecznicze i organizacje pomocy społecznej.

Odbiorcy paliw węglowych powinni pamiętać, aby za każdym razem potwierdzać dostawcy odbiór zamówionych materiałów.

Ewidencja wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy

Aby zostać zwolnionym z akcyzy za węgiel, należy prowadzić elektroniczną lub papierową ewidencję zużycia węgla do celów zwolnionych z opodatkowania. Ewidencja powinna zawierać następujące informacje:
- ilość węgla: otrzymaną lub wysłaną
- terminy: wysłania lub odbioru węgla
- miejsce odbioru węgla
- dane dotyczące kodu CN
- informacje dotyczące dokumentów związanych z dostawą.

Zobacz także: Jak wyliczyć moc kotła?

Jak długo należy przechowywać ewidencję wyrobów węglowych?

Ewidencję dotyczącą wyrobów węglowych należy przechowywać przez 5 lat od  końca roku kalendarzowego, w którym ją sporządzono.

Zobacz także: System sterowania ogrzewaniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA