REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy komin w starym domu

REKLAMA

Jak przystosować stary szacht kominowy do nowego komina? Stare kominy, zazwyczaj wykonywane były z czerwonej cegły ceramicznej, które były stosowane głównie do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk. Współczesne urządzenia grzewcze mają większą sprawność energetyczną, w związku maja niższą temperaturę spalin odprowadzanych z komina. Powoduje to skraplanie się kondensatu, dlatego też wymaga to zabezpieczenia komina przed kondensatem - stalowymi systemami kominowymi.

REKLAMA

REKLAMA

W starszych budynkach najczęściej spotykamy kominy murowane z cegły, które były przystosowane do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk.  - Współcześnie instalowane urządzenia grzewcze cechują się znacznie większą sprawnością energetyczną. Skutkuje to obniżeniem temperatury spalin odprowadzanych do komina. Często powoduje to wykraplanie się kondensatu. Sytuacja taka wymaga zabezpieczenia komina przed kondensatem stalowymi systemami kominowymi – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich. Ponadto znaczna część kominów murowanych z cegły po dziesięcioleciach użytkowania straciła swoją szczelność i wymaga remontu. Także w tym przypadku ratunkiem może być zamontowanie kominów systemowych. Rozwiązanie to może uchronić właściciela budynku przed koniecznością dobudowy nowego komina, która często ze względów architektonicznych lub ochrony zabytków jest po prostu niemożliwa. Z kolei postawienie komina wewnątrz budynku to prawdziwa rewolucja dla stropów i kondygnacji. Wykorzystanie starego szachtu pozwala zaoszczędzić finanse i powierzchnię w mieszkaniu!

Ponieważ komin zawsze musi być dostosowany do urządzenia grzewczego, od którego ma odprowadzać spaliny, jego wybór warto skonsultować z ekspertami. – Specjaliści z naszego Działu Technicznego na życzenie klientów dobierają średnicę komina i proponują system, który będzie najlepszy dla danego kotła – mówi Paweł Kępiński, Lider Zespołu Specjalistów ds. Technicznych firmy MK Systemy Kominowe – Obliczenia dokonywane są w programie „Aladin”, który przeprowadza kalkulacje zgodnie z europejską normą kominową EN 13384-1; Kominy – Metody obliczeń cieplnych i przepływowych – uzupełnia.

REKLAMA

Dodatkowo na stronie internetowej firmy umieszczony jest arkusz doboru, który można wypełnić w domowym zaciszu i przesłać do Działu Technicznego. Wskazujemy w nim:  typ urządzenia: rodzaj kotła,  moc,  paliwo na jakim pracuje, warunki pracy komina: komin wewnątrz lub na zewnątrz, praca na mokro lub sucho, praca w podciśnieniu lub nadciśnieniu, parametry spalin: masowy strumień spalin, temperatura spalin, zawartość CO2, wymagany ciąg oraz przebieg czopucha i komina: długość odcinków, kąty nachylenia, opory, sposób poboru powietrza. – Na podstawie tego arkusza przygotowujemy informację, która zawiera parametry optymalnego systemu odprowadzania spalin, takie jak jego rodzaj: zewnętrzny  izolowany, wkład kominowy, spalinowo-powietrzny, do agregatów, z uszczelkami lub bez, a także wymiary przewodu kominowego: średnicę czopucha i  długość, średnicę odcinka pionowego i wysokość – dodaje Paweł Kępiński.

Montaż systemu kominowego zawsze warto powierzyć doświadczonej ekipie, ponieważ jest to praca na wysokości i wymaga spełnienia określonych warunków bezpieczeństwa.  By zamontować wkład kominowy nie zawsze trzeba rozkuwać szacht na całej wysokości. -Zależy to między innymi od rozmiaru wolnej przestrzeni  w szachcie kominowym i wymiarów montowanego systemu. Często wystarczy rozkucie na  wysokości kotła dla zamocowania trójnika i wyczystki, zaś rury proste wsuwa się od góry przez wylot komina i łączy z trójnikiem przez otwór montażowy.  Jeżeli otwór w kominie jest zbyt mały do zamontowania w jego wnętrzu wkładu kominowego, istnieje możliwość mechanicznego rozwiercenia komina – mówi Piotr Pacyna. -  Jest to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy montażowe i nazywa się frezowaniem komina.  Na przykład do komina o przekroju kwadratowym o przekroju 14x14 cm po jego frezowaniu istnieje możliwość zainstalowania wkładu kominowego o średnicy 16 cm, a nieraz nawet większego – puentuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pamiętajmy, że od systemu kominowego zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego też warto zdecydować się na produkt kompletny, czyli taki który zawiera dokumenty sprzedaży, deklarację właściwości użytkowych i gwarancję producenta!

Zobacz także:

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym?

Źle dopasowany komin – to zagrożenie dla domowników

Kocioł bez komina – kocioł z zamkniętą komorą spalania

Czas na przygotowanie grzejników do sezonu grzewczego. Jak to zrobić?

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA