Kominy murowane
REKLAMA
REKLAMA
Kominy można budować z takich materiałów jak, np. cegły silikatowe lub pustaki wentylacyjne, gdy znajdą się w nich tylko przewody spalinowe z wkładem kominowym lub same kanały wentylacyjne. Kominy takie wymagają trwałego oparcia na gruncie z uwagi na swój ciężar i powinny być odizolowane od fundamentu izolacją z papy.
REKLAMA
Charakterystyka
Mogą być wolnostojące lub wbudowane w ścianę. Wymiary mają zgodne z modułami cegieł w murze i wynoszą w odniesieniu do wymiaru boku 14 lub 27 cm. Oczywiście wymiary należy dostosować do wydajności komina i ciągu, który powstaje na zasadzie różnicy ciśnień i temperatury wlotu i wylotu komina. W sytuacji kominów wielokanałowych przegroda pomiędzy kanałami powinna wynosić minimum ½ cegły. W przekroju pionowym kanały kominowe należy tak wykonywać, aby było jak najmniej spoin pionowych. Przewody powinny być pionowe, jednak dopuszcza się odchylenie od piony o 45 stopni, pod warunkiem umieszczenia na załamaniach przewodu rewizji. Długość takiego załamania nie powinna być większa niż 2 m.
Polecam: Charakterystyka kominów
Materiały
Komin taki należy wykonać z cegły pełnej dobrze wypalonej o klasie co najmniej 15. Materiały zastosowane w kominie powinny mieć, zgodnie z normą, kwasoodporność nie mniejszą niż 95%. Wykonanie kominów murowanych wymaga niezwykle dużej staranności z uwzględnieniem eliminacji nieszczelności. Niedopuszczalne jest pozostawienie zwisów zaprawy we wnętrzu komina. Taka sytuacja zwiększa chropowatość powierzchni obniżając ciąg i w perspektywie czasu, zmniejszając sprawność kanału. Jeśli przewiduje się stosowanie wkładów należy kolejne odcinki rur z wkładu montować wraz z wznoszeniem komina, równocześnie należy zapewnić luz w obwodzie, aby umożliwić rozszerzalność cieplną wkładu.
Zobacz także: Ceramika jako materiał podłogowy
REKLAMA
REKLAMA