REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kilka słów o oświetleniu

Paweł Nawrocki

REKLAMA

Właściwe oświetlenie jest jednym z zasadniczych aspektów funkcjonalnych mieszkania. Oprócz aspektów umożliwiających wydłużenie efektywnego czasu pracy ma również walory dekoracyjne i wpływ na subiektywne postrzeganie przez nas temperatury pomieszczenia.

Efektywnie światło powinno mieć natężenie powyżej 150 lx (Lux).

REKLAMA

Natężenie światła a aktywność

Natężenie światła powinno być dostosowane do naszej aktywności. Dla przykładu do czytania właściwie wystarczy 300-500 lx. Do wykonywania prac projektowych np. przy sporządzaniu rysunków wymagane jest 500 – 750 lx. Przy pracach wymagających precyzji oprócz samej barwy, natężenie powinno wynosić powyżej 750 lx.

Waty, luxy i lumeny

Oczywiście przy doborze nośnika światła np.: żarówki albo świetlówki, należy zwracać uwagę nie tylko na moc (Waty), mającą wpływ na natężenia światła (lx), ale również na wartość strumienia światła w lumenach (lm). Lumeny umożliwiają porównanie nośników o różnej mocy w aspekcie ilości dostarczanego światła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Właściwa instalacja elektryczna

Tradycyjne żarówki

Na rynku istnieje dosyć duży asortyment nośników światła. Najpopularniejszy to żarówki tradycyjne, czyli szklane bańki z umieszczonym żarnikiem z drutu wolframowego w środowisku najczęściej gazów obojętnych. Żarówki tradycyjne mają niski koszt zakupu ale również niską żywotność (max 1500 h). Dodatkowo dają słabą skuteczność świetlną i wykazują się drastycznym obniżeniem strumienia przy spadku napięcia.

Żarówki halogenowe

Inną grupą są żarówki halogenowe, które mają dwukrotnie większą żywotność i skuteczność świetlną (stosunek lm/W). Należy pamiętać, że żywotność takiej żarówki łatwo skrócić poprzez dotykanie szklanej obudowy. Inną popularną grupą są świetlówki. Charakteryzują się ponad pięciokrotnie większa sprawności oświetlenia i żywotnością, jednak z uwagi na tętnienie światła mogą powodować zmęczenie oczu. Dodatkowo świetlówki należy umieszczać w miejscach gdzie wymagane jest długotrwałe oświetlenie, ponieważ cykliczne ich włączanie powoduje skracanie ich żywotności oraz zwiększa zapotrzebowanie na energię.

Diody elektroluminescencyjne

Ostatnią grupę stanowią diody elektroluminescencyjne - 50 razy trwalsze od żarówki tradycyjnej i mające sprawność pomiędzy żarówką halogenową a świetlówką. Stosowane są głównie jako element dekoracyjny.

Czytaj także: Mostki termiczne

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA