Właściwa instalacja elektryczna
REKLAMA
REKLAMA
Należy przestrzegać zasady, że na jednym obwodzie nie powinno być więcej niż 10 gniazd oraz 20 punktów oświetleniowych. Nie powinno się również z tego samego obwodu zasilać jednocześnie punktu oświetleniowego oraz gniazda. Nie bez znaczenia jest również separacja logiczna różnych pomieszczeń, ponieważ awaria może sparaliżować funkcjonowanie lokalu.
REKLAMA
Instalacja urządzeń na obwodzie
Z uwagi na ewentualne spadki napięć związane z zapotrzebowaniem na energię na jednym obwodzie powinno się instalować jedno urządzenie o mocy większej niż 1,5 kW w szczególności stacjonarne takie jak pralka, lodówka, a szczególnie kuchenki, grzejniki. Wyjątek mogą stanowić czujniki, które mają znacząco mniejszy pobór mocy, ale ze względu na ich priorytet ich praca nie powinna być zakłócana pracą innych urządzeń.
Polecamy: Montaż nowych okien
Bezpieczeństwo instalacji
Nie mniej jednak najistotniejszą sprawą instalacji jest jej bezpieczeństwo. Podstawowym elementem jest uziemienie. Zadaniem uziemienia jest doprowadzanie do gruntu niebezpiecznego napięcia, które może się pojawić na metalowej obudowie. Może ono mieć postać uziemienia fundamentowego wykonywanego w trakcie wznoszenia budynku, lub też w formie pręta obwodowego wokół budynku lub serii wbitych płaskowników. Kolejnym elementem są wyłączniki nadmiaroprądowe. Kiedyś występowały w formie korków z odpowiednim topikiem, dziś w formie zautomatyzowanej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie instalacji przed przegrzaniem i ewentualnym pożarem w wyniku nadmiernego spadku napięcia. Również ważny jest wyłącznik różnicoprądowy, wyłączający instalację w sytuacji dotkniecie gołych przewodów lub zwarcia instalacji. Ostatnią grupą są wyłączniki przepięć chroniące instalację przed dużym nagłym przepływem prądu np. uderzeniem pioruna. Mają one chronić urządzenia takie jak telewizor, komputer.
Czytaj także: Kominy murowane
REKLAMA
REKLAMA