REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej

Paweł Nawrocki
Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią
Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na fakt, że ściany fundamentowe oraz ściany piwnic znajdują się w stałym kontakcie z gruntem są narażone na ustawiczny kontakt z wilgocią.

Ogólnie wymagane jest wykonanie dwóch typów izolacji.

REKLAMA

Izolacja pozioma i pionowa

Pierwszą z nich jest izolacja pozioma. Wykonywana jest na wierzchu ścian oraz ław fundamentowych min 20-30 cm nad poziomem terenu. Wykonywana jest ze środka hydrofobowego jakim są dwie warstwy papy lub folia. Zadaniem takie izolacji jest uniemożliwienie podciągania wody poprzez kapilary. Drugim typem izolacji znacznie bardziej pracochłonnym jest izolacja pionowa. Jej typ zależy od warunków gruntowo-wodnych. Wyróżnia się jej trzy typy.

Izolacja przeciwwilgociowa lekka.

Wykonuje się ją dla fundamentów na gruntach piaszczystych, dobrze filtrowanych, o niskim poziomie zwierciadła wody gruntowej. Do jej wykonania używamy mas bitumicznych w postaci lepików, lub emulsji bitumicznych szybkorozpadowych. Jest to tania, szybka metoda nie wymagająca kwalifikacji. Jest ona możliwa do realizacji pod warunkiem wykonania odpowiedniego podłoża, np. tynku drugiej kategorii. Czasem można ją wykonać poprzez nałożenie zaprawy z żywicami lub za pomocą folii polietylenowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Podkłady pod posadzki

Izolacja typu średniego

Stosowana dla fundamentów posadowionych na gruntach spoistych zwartych gliniastych. Pomimo, że zakłada się poziom zwierciadła poniżej posadowienia uwzględnia się okresowe wahania wody, m.in. wód zaskórnych. Realizowana jest za pomocą 3-5 warstw papy na lepiku, lub odpowiedniej folii (polecam PE-HD). Najlepiej jeśli to jest papa termozgrzewalna, wzmocniona włóknem poliestrowym.

Trzeci tym izolacji pionowej

REKLAMA

Trzeci typ izolacji jest wówczas stosowany, gdy poziom wody gruntowej osiąga poziom powyżej posadowienia fundamentu. Wówczas taki typ izolacji chroni przed wilgocią wywołaną naporem hydrostatycznym wody gruntowej. Zwykle takich rozwiązań powinno się unikać, gdyż są kosztowne i wymagają bardzo rzetelnego wykonania. Realizowana jest za pomocą trzech warstw z papy o gramaturze 3000g/m2 dodatkowo zabezpieczonej przez dociskową ściankę ceglaną grubości 12 cm.

Należy brać pod uwagę, że w przypadku izolacji typu średniego i ciężkiego należy wykonać drenaż obwodowy. Przy bardzo dużym naporze wody należy pamiętać o konstrukcji podłogi w formie płyty zbrojonej oraz zabezpieczonej przeciwwilgociowo ze szczelnego betonu zakotwionej w ścianach nośnych.

Czytaj także: Ściany działowe murowane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA