REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przed przystąpieniem do właściwego montażu powinniśmy już mieć umówionych specjalistów oraz podpisaną umowę.

Okna można montować o każdej porze roku dogodnej dla inwestora. Jedynym elementem, który może powstrzymywać przed montażem są procesy technologiczne i właściwości materiałów montażowych, np. pianka montażowa w temperaturach poniżej zera ma kłopoty z rozprężaniem się. Aby okna służyły latami należy je od razu dobrze zamontować.

REKLAMA

Szczeliny montażowe

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na szczeliny montażowe. Są one niezbędne dla pracy okna i i nieznacznego wyrównania imperfekcji (niedokładności) otworu okiennego. Szczelina zależy od powierzchni, rodzaju materiału. Ogólnie należy przyjąć, że minimalna szczelina powinna wynikać ze wzoru S = 10+5(n-1) dla n>1. Gdzie S – szczelina, n – powierzchnia okna. Taka zależność dotyczy okien jasnych, dla ciemniejszych należy tę wielkość zwiększyć co najmniej 5 mm. Związane jest to z większą rozszerzalnością termiczną, spowodowaną akumulacją ciepła poprzez barwę.

Polecamy: Mostki termiczne

Dyble

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyble są istotnym elementem montażu. Decydują o zakotwieniu okna w murze i eliminują jego przemieszczanie się. Dyble plus łączniki mocuje się do ściany w odstępach co najmniej 60 cm. Dodatkowo pierwszy dybel powinien być odsunięty o 15 cm od narożnika.

Otwory odwadniające

Należy również zwrócić uwagę na otwory odwadniające. W oknach z drewna nigdy nie występują tego rodzaju problemy ponieważ są wykonane z materiału jednorodnego bez pustek powietrznych. W oknach z PCV, które są wykonane z cienkich profili na skutek występowania temperatury punktu rosy w powietrzu, należy wykonać szczeliny odwadniające. Szczeliny te nie powinny być zasłonięte i ewentualna woda powinna mięć swobodne ujście.

Uszczelnienie

Uszczelnienie w trakcie montowania okna powinno być wykonywane za pomocą pianki poliuretanowej. Jej ilość ocenia się subiektywnie. W tym czasie okno powinno być zamknięte lub w środku zaryglowane, aby ekspansywna pianka nie spowodowała ugięcia ościeżnic. Styki okna uzupełnia się za pomocą m.in. silikonu. Wykończenie wokół okien można wykonać za pomocą tynku gipsowego. Dokładność wykonania okien nie powinna przekraczać w odniesieniu do odchylenia od pionu 2mm/mb. Najlepiej dodatkowo jest sprawdzić funkcjonalność poprzez przetestowanie.

Czytaj także: Montaż nowych drzwi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

REKLAMA

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA