REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych

Paweł Nawrocki
Mostki termiczne mogą pojawić się w wielu miejscach domu
Mostki termiczne mogą pojawić się w wielu miejscach domu

REKLAMA

REKLAMA

Mostki termiczne mogą, ale nie muszą, pojawić się w wielu miejscach domu.

Potencjalnymi miejscami w których mogą wystąpić mostki termiczne są:

REKLAMA

• ściany zewnętrzne i połączenia balkonów ze stropem,
• wieńce i nadproża,
• boczne ościeża otworów okiennych i drzwi balkonowych,
• ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą
• parapety.

Połączenie balkonu ze stropem

W pierwszym przypadku ucieczka ciepła występuje głównie z powodu źle zaprojektowanych połączeń wspornikowych płyt balkonowych ze stropem żelbetowym. Przez źle ocieplony balkon w granicach 2 do 3 metrów może wyemitować na zewnątrz tyle ciepła co przez nieocieploną ścianę zewnętrzną o powierzchni liczącej kilkanaście metrów kwadratowych. Fakt ten związany jest z dużą różnicą ilości napływającego ciepłą a powierzchnią odpływu, co potęguje to zjawisko podobnie jak sytuacji źle ocieplonego nadproża. Sytuację tą może poprawić zmiana schematu statycznego i wybudowanie balkonu jako konstrukcji podpartej na zewnątrz ściany. Można również podjąć próbę ocieplenia płyty balkonowej w każdej płaszczyźnie.

Polecamy: Zastosowanie wyrobów silikatowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wieńce i nadproża

W sytuacji nadproży i wieńców takie elementy należy ocieplić, aby zrekompensować cieńszą izolację oraz dużą przewodność cieplną materiału z którego są wykonane. Wystękujący mostek eliminuje się poprzez stosowanie specjalnych kształtek nadprożowych o izolacyjności zbliżonej do ścian oraz cofnięcie wieńca o wartość planowanego docieplenia.

Okna i parapety

Okna i parapety powinny być umieszczone najbliżej ocieplenia (ściany dwuwarstwowe) i w środku ocieplenia ( ściana trójwarstwowa). Ściany piwnic z uwagi na swoją dominującą role konstrukcyjną i swoją gęstość przewodzą dużo ciepła. Taka ściana oprowadza ciepło z wieńca stropu nad piwnicą. Taki stan rzeczy może doprowadzić do zawilgocenia ściany i powstania pleśni. Dlatego do głębokości 1m ściany piwnic należy ocieplić styropianem.

Czytaj także: Montaż nowych okien

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny prądu na pewno wzrosną w 2024 roku. Jest sposób na złagodzenie podwyżek. Już tego lata można z niego skorzystać

W najbliższych miesiącach ceny prądu najprawdopodobniej wzrosną. Już w zeszłym roku cena energii dla gospodarstw domowych była wyższa o 7,5% względem 2022 roku i wynosiła około 0,78 zł za kWh. Tak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. Niemal pewnie jest, że i w 2024 roku odbiorców czekają kolejne podwyżki. Uchronić się przed nimi można na różne sposoby, między innymi wprowadzając świadome oszczędności w zużyciu energii. Jednym ze sposobów wdrożenia takich działań jest inwestycja w rozwiązania inteligentnego domu. 

Ceny mieszkań 2024. Coraz mniejsza oferta mieszkań na kredyt dla przeciętnie zarabiających

Czy przeciętnie zarabiający młodzi ludzie mieszkający w największych miastach Polski mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup mieszkania za kredyt? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl sprawdzili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

Polacy pożyczyli prawie 27 mld zł na mieszkania

W pierwszym kwartale bieżącego roku wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła do 26 mld 876 mln zł, co stanowi wzrost o 259,67 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku - informuje Związek Banków Polskich w raporcie AMRON-SARFiN.

Jak zrobić kompostownik? – Drewniany kompostownik krok po kroku

Przydomowy kompostownik to ekologiczne rozwiązanie, które może zapewnić Ci mnóstwo korzyści. Ułatwia utylizację odpadów organicznych i pozwala na produkcję naturalnego nawozu. 

REKLAMA

W kwietniu kredyty hipoteczne znów mniej dostępne, średnia krajowa rośnie, a nawet małe mieszkanie kupić jest coraz trudniej

W kwietniu banki znów zaostrzyły kryteria ustalania zdolności kredytowej osób ubiegających się o kredyty hipoteczne. Nie zniwelował tego kolejny znaczący wzrost średniej krajowej. Na dodatek ceny metra kwadratowego nie przestają rosnąć, maleje za to oferta dostępnych mieszkań.

 

Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

Zasiedzenie nie wykluczy słonego rachunku?

Zasiedzenie to instytucja prawna, której zastosowanie w praktyce generuje wiele pytań. Obecne przepisy dotyczące zasiedzenia obowiązują od połowy lat 60. minionego wieku. Nie dziwi zatem fakt, że przez tak długi czas ukształtowało się bogate orzecznictwo. Co więcej, systematycznie się ono powiększa. Przykładem może być niedawna, ważna uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2024 roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl, którzy regularnie komentują ważne orzeczenia dotyczące prawa nieruchomości, postanowili wyjaśnić, jakie znaczenie ma kwietniowa uchwała SN. Wydaje się ona bardzo ciekawa ze względu na tezy sprzeczne z wcześniejszą argumentacją Sądu Najwyższego. 

Kredyt "Na start" zagrożony. Co to oznacza dla rynku mieszkaniowego?

Program "Na start" stanowi flagowy projekt rządu w dziedzinie mieszkaniowej. Jednak obecnie jego przyszłość jest niepewna, a prace nad nim utykają. Dlaczego program jest zagrożony, jakie są konsekwencje jego ewentualnego braku oraz jakie rozwiązania mogą pomóc w zrównoważeniu rynku mieszkaniowego.

REKLAMA

Polacy na potęgę kupują mieszkania za granicą. Lubują się w wielkich apartamentach

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zakupili aż 800 domów i apartamentów na Półwyspie Iberyjskim – wynika z danych podanych przez Registradores de Espana. To nie tylko o 21% więcej niż w poprzednim kwartale, ale także trzykrotnie więcej niż w przedpandemicznym pierwszym kwartale 2019 roku.

TOP hotele w Polsce mają te 5 cech, które świadczą o atrakcyjności

Liczba turystów korzystających z hoteli w Polsce rośnie. Jakie obiekty wybierają na wypoczynek? Oto 5 cech, które świadczą o atrakcyjności hoteli.

REKLAMA