Najczęstsze miejsca pojawiania się mostków termicznych
REKLAMA
REKLAMA
Potencjalnymi miejscami w których mogą wystąpić mostki termiczne są:
REKLAMA
• ściany zewnętrzne i połączenia balkonów ze stropem,
• wieńce i nadproża,
• boczne ościeża otworów okiennych i drzwi balkonowych,
• ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą
• parapety.
Połączenie balkonu ze stropem
W pierwszym przypadku ucieczka ciepła występuje głównie z powodu źle zaprojektowanych połączeń wspornikowych płyt balkonowych ze stropem żelbetowym. Przez źle ocieplony balkon w granicach 2 do 3 metrów może wyemitować na zewnątrz tyle ciepła co przez nieocieploną ścianę zewnętrzną o powierzchni liczącej kilkanaście metrów kwadratowych. Fakt ten związany jest z dużą różnicą ilości napływającego ciepłą a powierzchnią odpływu, co potęguje to zjawisko podobnie jak sytuacji źle ocieplonego nadproża. Sytuację tą może poprawić zmiana schematu statycznego i wybudowanie balkonu jako konstrukcji podpartej na zewnątrz ściany. Można również podjąć próbę ocieplenia płyty balkonowej w każdej płaszczyźnie.
Polecamy: Zastosowanie wyrobów silikatowych
Wieńce i nadproża
W sytuacji nadproży i wieńców takie elementy należy ocieplić, aby zrekompensować cieńszą izolację oraz dużą przewodność cieplną materiału z którego są wykonane. Wystękujący mostek eliminuje się poprzez stosowanie specjalnych kształtek nadprożowych o izolacyjności zbliżonej do ścian oraz cofnięcie wieńca o wartość planowanego docieplenia.
Okna i parapety
Okna i parapety powinny być umieszczone najbliżej ocieplenia (ściany dwuwarstwowe) i w środku ocieplenia ( ściana trójwarstwowa). Ściany piwnic z uwagi na swoją dominującą role konstrukcyjną i swoją gęstość przewodzą dużo ciepła. Taka ściana oprowadza ciepło z wieńca stropu nad piwnicą. Taki stan rzeczy może doprowadzić do zawilgocenia ściany i powstania pleśni. Dlatego do głębokości 1m ściany piwnic należy ocieplić styropianem.
Czytaj także: Montaż nowych okien
REKLAMA
REKLAMA