Jak układać przewody elektryczne?
REKLAMA
Przewody możemy układać pod tynkiem, w tynku lub na jego powierzchni. W sytuacji zakrycia przewodów przez tynk jego minimalna grubość lica od przewodu powinna wynosić co najmniej 0,5 cm.
REKLAMA
Przewody
Zasadniczo stosuje się przewody miedziane o przekroju żył nie przekraczających 10 mm2. Przekroje oświetleniowe mają zwykle przekroje mniejsze -1,5 mm2 a prowadzące do gniazd - 2,5 mm2. Należy też zwrócić uwagę na kolory podłączeń.
Kolory izolacji
Przewód trójżyłowy składa się z przewodów różniących się kolorem izolacji. Kolor czarny lub brązowy to żyła fazy i powinna być prowadzona do zacisku lewego w gnieździe, kolor niebieski to żyła neutralna doprowadzona z prawej strony zacisku gniazda, ostatnia żółto-zielona to przewód ochronny doprowadzony jako „bolec” we wtyczkach. Należy zwrócić uwagę na odłączenie żyły fazy we włączniku, gdyż w przeciwnym wypadku podczas wymiany, np. żarówki może dojść do porażenia.
Przewody w tynku
Układając instalacje w tynku należy przewody mocować specjalnymi uchwytami, ewentualny osprzęt powinien być uwzględniony na etapie wykonania instalacji np.: puszki instalacyjne umieszczane w bruzdach.
Przewody pod tynkiem
Przewody pod tynkiem należy układać w bruzdach w osłonie rurki z tworzywa sztucznego (peszle), co ułatwia ich późniejszą wymianę (np. w kuchni nie trzeba kuć płytek), jednak znacznie utrudnia wykonanie i zwiększa koszt.
Polecamy: Właściwa instalacja elektryczna
Przewody na tynku
Przewody na tyku umieszcza się w osłonie z tworzywa sztucznego. Jednak taka forma jest akceptowalna w sytuacja tymczasowych, garażach lub warsztatach. Przewody łączy się ze sobą w puszkach instalacyjnych. Puszek nie należy zakrywać zaprawą tynkarską w celach utrzymaniowych.
Czytaj także: Oświetlenie - ważne uwarunkowania
Najłatwiejszym i najbezpieczniejszym sposobem łączenia przewodów jest łączenie ich za pomocą złączek, a nie „na skrętkę”.
REKLAMA
REKLAMA