Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie ława murowana jest rzadko spotykana, głównie ze względu na pracochłonność jej wykonania. W przeszłości ława murowana była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego. Taki fundament spełniał wszelkie wymagania dotyczące mrozoodporności i nośności. Dziś dawne kamienie zastąpiły cegły, oraz bloczki betonowe o wymiarach 14/25/38 cm.
REKLAMA
Charakterystyka ławy murowanej
Ławy z cegieł lub bloczków muruje się w postaci trzech warstw na zaprawie minimum M8. Ławy wymagają wykonania zgodnie ze sztuką murarską, czyli z odpowiednim przewiązaniu ½ cegły na podkładzie z chudego betonu gr. min. 5 cm. Dodatkową niedogodnością takiego rozwiązania jest przymus stosowania, tzw. „odsadzek” poszerzających wykop fundamentu. Odsadzki wynikają z warunków wiązania i odpowiedniej redystrybucji naprężeń od ścian nośnych.
Ściany fundamentowe z pustaków zasypowych
Innym rozwiązaniem mogą być ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Ten sposób jest często wybierany przez inwestorów wykonujących budynek metodą gospodarczą. Trzon stanowią pustaki o dwóch, trzech otworach szerokości 20, 25, 30 cm, wysokości 20–25 cm i długości 40–60 cm. Można je układać na sucho lub na zaprawie, przy zachowaniu zasad murowania i przesunięcia spoin pionowych w kolejnej warstwie o ½ pustaka. W celu wyrównania nośności podłoża układa się je na wstępnie wyrównanej warstwie z chudego betonu. Spód i wierzch takiego fundamentu (dodatkowo środek) należy zazbroić dwoma prętami o średnicy min. 10 mm, połączonych strzemionami o średnicy 6 mm co 30 cm. Co drugi, trzeci otwór należy uzupełnić szkieletem zbrojeniowym oraz wszystkie otwory wypełnić keramzytobetonem C12/15 – C16/20.
Zobacz także: Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?
Budynek bez piwnic
W budynkach bez piwnic fundament realizowany jest za pomocą ścian fundamentowych. Taki fundament stanowi mur z cegieł lub bloczków o wysokości 50–150 cm, zależnie od strefy przemarzania gruntu i szerokości około 50 cm. Ściany takie należy ocieplić oraz zaizolować przeciwwilgociowo oraz docieplić za pomocą styropianu, od zewnątrz, w celu uniknięcia mostów termicznych. Grubość takiej izolacji wynosi efektywnie 15 cm. Dodatkowo należy wykonać izolację przeciwwilgociową na ścianie i ewentualnie na warstwie styropianu.
Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?
REKLAMA
REKLAMA