REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Paweł Nawrocki
Ława fundamentowa obecnie jest rzadko spotykana ze względu na pracochłonność. W przeszłości była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego.
Ława fundamentowa obecnie jest rzadko spotykana ze względu na pracochłonność. W przeszłości była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego.

REKLAMA

REKLAMA

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Obecnie ława murowana jest rzadko spotykana, głównie ze względu na pracochłonność jej wykonania. W przeszłości ława murowana była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego. Taki fundament spełniał wszelkie wymagania dotyczące mrozoodporności i nośności. Dziś dawne kamienie zastąpiły cegły, oraz bloczki betonowe o wymiarach 14/25/38 cm.

REKLAMA

Charakterystyka ławy murowanej

Ławy z cegieł lub bloczków muruje się w postaci trzech warstw na zaprawie minimum M8. Ławy wymagają wykonania zgodnie ze sztuką murarską, czyli z odpowiednim przewiązaniu ½ cegły na podkładzie z chudego betonu gr. min. 5 cm. Dodatkową niedogodnością takiego rozwiązania jest przymus stosowania, tzw. „odsadzek” poszerzających wykop fundamentu. Odsadzki wynikają z warunków wiązania i odpowiedniej redystrybucji naprężeń od ścian nośnych.

Ściany fundamentowe z pustaków zasypowych

Innym rozwiązaniem mogą być ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Ten sposób jest często wybierany przez inwestorów wykonujących budynek metodą gospodarczą. Trzon stanowią pustaki o dwóch, trzech otworach szerokości 20, 25, 30 cm, wysokości 20–25 cm i długości 40–60 cm. Można je układać na sucho lub na zaprawie, przy zachowaniu zasad murowania i przesunięcia spoin pionowych w kolejnej warstwie o ½ pustaka. W celu wyrównania nośności podłoża układa się je na wstępnie wyrównanej warstwie z chudego betonu. Spód i wierzch takiego fundamentu (dodatkowo środek) należy zazbroić dwoma prętami o średnicy min. 10 mm, połączonych strzemionami o średnicy 6 mm co 30 cm. Co drugi, trzeci otwór należy uzupełnić szkieletem zbrojeniowym oraz wszystkie otwory wypełnić keramzytobetonem C12/15 – C16/20.

Zobacz także: Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Budynek bez piwnic

W budynkach bez piwnic fundament realizowany jest za pomocą ścian fundamentowych. Taki fundament stanowi mur z cegieł lub bloczków o wysokości 50–150 cm, zależnie od strefy przemarzania gruntu i szerokości około 50 cm. Ściany takie należy ocieplić oraz zaizolować przeciwwilgociowo oraz docieplić za pomocą styropianu, od zewnątrz, w celu uniknięcia mostów termicznych. Grubość takiej izolacji wynosi efektywnie 15 cm. Dodatkowo należy wykonać izolację przeciwwilgociową na ścianie i ewentualnie na warstwie styropianu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA