REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nietypowe rozwiązania konstrukcji fundamentu

Paweł Nawrocki
Ława fundamentowa obecnie jest rzadko spotykana ze względu na pracochłonność. W przeszłości była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego.
Ława fundamentowa obecnie jest rzadko spotykana ze względu na pracochłonność. W przeszłości była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego.

REKLAMA

REKLAMA

O nietypowych fundamentach mówimy np. w sytuacji, kiedy chcemy posadzić budynek w nietypowym miejscu np. na skarpie lub tuż obok budynku już istniejącego. Do fundamentów nietypowych, możemy zaliczyć np. ławę murowaną.

Obecnie ława murowana jest rzadko spotykana, głównie ze względu na pracochłonność jej wykonania. W przeszłości ława murowana była wykonywana z kamienia, w szczególności pochodzenia magmowego. Taki fundament spełniał wszelkie wymagania dotyczące mrozoodporności i nośności. Dziś dawne kamienie zastąpiły cegły, oraz bloczki betonowe o wymiarach 14/25/38 cm.

REKLAMA

Charakterystyka ławy murowanej

Ławy z cegieł lub bloczków muruje się w postaci trzech warstw na zaprawie minimum M8. Ławy wymagają wykonania zgodnie ze sztuką murarską, czyli z odpowiednim przewiązaniu ½ cegły na podkładzie z chudego betonu gr. min. 5 cm. Dodatkową niedogodnością takiego rozwiązania jest przymus stosowania, tzw. „odsadzek” poszerzających wykop fundamentu. Odsadzki wynikają z warunków wiązania i odpowiedniej redystrybucji naprężeń od ścian nośnych.

Ściany fundamentowe z pustaków zasypowych

Innym rozwiązaniem mogą być ściany fundamentowe z pustaków zasypowych. Ten sposób jest często wybierany przez inwestorów wykonujących budynek metodą gospodarczą. Trzon stanowią pustaki o dwóch, trzech otworach szerokości 20, 25, 30 cm, wysokości 20–25 cm i długości 40–60 cm. Można je układać na sucho lub na zaprawie, przy zachowaniu zasad murowania i przesunięcia spoin pionowych w kolejnej warstwie o ½ pustaka. W celu wyrównania nośności podłoża układa się je na wstępnie wyrównanej warstwie z chudego betonu. Spód i wierzch takiego fundamentu (dodatkowo środek) należy zazbroić dwoma prętami o średnicy min. 10 mm, połączonych strzemionami o średnicy 6 mm co 30 cm. Co drugi, trzeci otwór należy uzupełnić szkieletem zbrojeniowym oraz wszystkie otwory wypełnić keramzytobetonem C12/15 – C16/20.

Zobacz także: Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?

Budynek bez piwnic

W budynkach bez piwnic fundament realizowany jest za pomocą ścian fundamentowych. Taki fundament stanowi mur z cegieł lub bloczków o wysokości 50–150 cm, zależnie od strefy przemarzania gruntu i szerokości około 50 cm. Ściany takie należy ocieplić oraz zaizolować przeciwwilgociowo oraz docieplić za pomocą styropianu, od zewnątrz, w celu uniknięcia mostów termicznych. Grubość takiej izolacji wynosi efektywnie 15 cm. Dodatkowo należy wykonać izolację przeciwwilgociową na ścianie i ewentualnie na warstwie styropianu.

Zobacz także: Na jakim fundamencie postawić dom?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA