REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekt domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. od października

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. będzie można pobrać od października br. ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - podał resort rozwoju. Szef MRiT Waldemar Buda dodał, że bezpłatne projekty domów do 70 m kw. okazały się "hitem" – pobrano ich prawie 62 tys.

Domy budowane przez Polaków w 2022 [GALERIA]

Typowy nowopowstający dom w Polsce w 2022 roku miał metraż między 101 m² a 150m² i został zbudowany techniką murowania. Do pokrycia dachów chętniej wybierano dachówki ceramiczne, które swoją popularnością wyprzedziły blachodachówki. Nowe obiekty powstawały najczęściej na bazie gotowego projektu zakupiony u architekta – wynika z badania przeprowadzonego przez serwis Oferteo.pl, w ramach najnowszej edycji Raportu o budowie domów w Polsce. Zobacz więcej w galerii!

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Część 1.

Jakie domy budowano w Polsce w 2022 roku? Jakie powierzchnie były najczęściej wybierane, jaka technika budowania, czy jaki rodzaj dachówki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

REKLAMA

Darmowe projekty domów do 70 m2 do pobrania

Darmowe projekty domów do 70 m2 można pobrać ze specjalnej platformy. Gdzie ją znaleźć?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę - od kiedy?

Domy do 70m2 bez pozwolenia na budowę. Myślę, że na przełomie roku ustawa ws. domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy) wejdzie w życie - ocenił 30 września 2021 r. w Sejmie wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Zapewnił, że "domy bez formalności" nie będą powstawać w szczerym polu i nie spowodują nieładu architektonicznego.

Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Relacja inwestor – architekt w budownictwie mieszkaniowym wczoraj i dziś [WYWIAD]

Budownictwo mieszkaniowe w ciągu ostatnich trzydziestu lat przeszło ogromną transformację. Wyniknęła ona przede wszystkim z wielu zmian społecznych, technologicznych i kulturowych. O tym, jak zmieniło się projektowanie dużych założeń wielorodzinnych, opowiada architekt Bogdan Kulczyński z renomowanej warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, działającej na rynku od początku lat 90.

REKLAMA

Jak koronawirus wpływa na projektowanie mieszkań i osiedli

Pandemia COVID-19 ma wpływ na wszystkie dziedziny gospodarki, dotyczy to także branży nieruchomości - sposobu planowania i projektowania nowych budynków. Czy z powodu koronawirusa deweloperzy modyfikują projekty nowych inwestycji mieszkań i osiedli? Czy zmienia się aranżacja przestrzeni wspólnych w osiedlach albo rozplanowanie i metraż mieszkań? Jakie są dziś preferencje kupujących nieruchomości?

Odstąpienie od umowy przedwstępnej z powodu wad projektowych

Czy deweloper ma możliwość skutecznej obrony przed odstąpieniem od umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu mieszkalnego z powodu rażącego naruszenia zasad przez projektanta? Kto ponosi odpowiedzialność za błędy projektanta budynku?

Szybkie i tanie domy szkieletowe

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

Taras na gruncie - budowa. Krok po kroku

"Taras na gruncie" to szybki sposób budowy tarasu. "Taras na gruncie" czasami mylony jest z "tarasem na płycie" - są między nimi znaczne różnice. Budowa "tarasu na płycie"trwa ok. miesiąca, taras na gruncie można wykonać znacznie szybciej, ponadto "taras na gruncie: jest o połowę tańszy w wykonaniu, niż "taras na płycie".

Jak zapewnić przestrzeń na poddaszu?

Nie od razu podejmujesz decyzję o mieszkalnym poddaszu. Czasem decyzję te odwlekasz w czasie, a kiedy przychodzi dobry moment – zaczyna się walka o każdy centymetr powierzchni na poddaszu.

Ile składników potrzeba na 1 m³ zaprawy?

Sprawdź, ile będziesz potrzebować składników na 1 m3 zaprawy.

Jak zamontować system odstraszający gołębie?

Jesteśmy czołowym polskim producentem modułów mechanicznych, służących odstraszaniu gołębi. Zwierzęta te już z daleka widzą, że odcięto im dostęp do ewentualnego miejsca odpoczynku, dlatego nasze rozwiązanie jest tak skuteczne. Cieszę się, że możemy w ten sposób pomagać rozwiązać problemy wielu mieszkańców” – komentuje przedstawiciel naszej firmy.

Co powinieneś wiedzieć o betonowych posadzkach?

Rozwój nowoczesnych technologii, możliwości wykorzystywania materiałów w warunkach domowych sprawiły, że posadzki przemysłowe, kiedyś stosowane w fabrykach i dużych wnętrzach użyteczności publicznej, z powodzeniem zastępują płytki we wnętrzach, stając się powierzchnią podłóg i ścian.

Gdzie postawić szambo na działce?

Własne szambo jest niezbędnym elementem wyposażenia działki i budynku jednorodzinnego w sytuacji, gdy nie masz dostępu do kanalizacji zbiorczej. Wielkość szamba najlepiej dobrać pobieżnie do objętości szambiarki obsługującej rejon.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

Mając kocioł na dane paliwo można ocenić ilość wymaganej energii poprzez ocenę jej strat w czasie ogrzewania. Wśród potencjalnych elementów, które mogą mieć wpływ na dobór mocy kotła można wyróżnić kubaturę i bryłę budynku.

Orientacyjna żywotność elementów blach stalowych

Jeśli chcesz obliczyć orientacyjną żywotność elementów blach stalowych, wystarczy, że skorzystasz z jednego wzoru.

Orientacyjna grubość izolacji termicznej budynku

Oblicz w szybki i prosty sposób orientacyjną grubość izolacji termicznej budynku.

Liczba worków potrzebnych do wykonania określonej powierzchni tynku

Chcesz obliczyć, ile worków będziesz potrzebować do wykonania określonej powierzchni tynku? Skorzystaj ze wzoru.

Nacisk porywów wiatru prostopadle do połaci dachu dwuspadowego

W prosty sposób możesz policzyć nacisk porywów wiatru prostopadle do połaci dachu dwuspadowego dla budynku posadowionego w terenie otwartym o nachyleniu połaci alfa większa od 20 stopni.

Masa wybranych detali budowlanych

Chcesz sprawdzić, ile waży zużyty przez Ciebie beton, piasek albo drewno? Skorzystaj z prostego wzoru.

Sumaryczny ciężar prostopadły do krokwi czapy śniegowej

Jeśli chcesz obliczyć sumaryczny ciężar prostopadły do krokwi czapy śniegowej, wystarczy, że skorzystasz z jednego prostego wzoru.

Liczba cegieł w 1 m² muru w zależności od grubości

Chcesz sprawdzić, ile cegieł będziesz potrzebować na każdy 1 m2 muru? Skorzystaj z naszej tabelki.

Jak działa odkurzacz centralny?

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, którą stanowi właściwy odkurzacz oraz sieć rur z gniazdami przyłączeniowymi. Podłączenie rury ssącej uruchamia jednostkę centralną wyposażoną w wydajne turbiny, podczas gdy pozostałe zawory pozostają hermetycznie zamknięte.

Jakie są alternatywy dla budynków jednorodzinnych?

Wiele osób, w ogólnym zarysie, wie w jakiej technologii wznosi się dziś budynki jednorodzinne. Tradycyjna technologia jest dość popularna z uwagi na cenę inwestycji, jak i dostępność wykwalifikowanej siły roboczej potrzebnej do jej wykonywania.

Jak dobrać i montować elementy okienne?

Każde okno składa się z szyby, ramy oraz uszczelki. Szyby powinny zapewniać nie tylko właściwą ilość docierającego światłą oraz odpowiedni poziom izolacyjności termicznej, ale nierzadko powinny charakteryzować się parametrami wytrzymałościowymi zbliżonymi do ścian w ujęciu poziomu odporności na włamania.

Jakie są parametry ścian zewnętrznych?

Ściany zewnętrzne z uwagi na swoją funkcję zwykle konstrukcyjną powinny odznaczać się kilkoma ważnymi parametrami funkcjonalnymi. Pierwszym z nich jest akumulacyjność cieplna.

Jaki powinien być ogrodowy domek na narzędzia

Denerwuje Cię bałagan w ogrodzie? Chowanie foteli ogrodowych za każdym razem do domu? Brak miejsca na rowery czy kosiarkę? Jeśli tylko masz w ogrodzie trochę wolnej przestrzeni, to możesz rozwiązać te problemy budując funkcjonalne pomieszczenie.

Jakie są zalety i wady dachówek cementowych?

Jeśli szukasz trwałego i niedrogiego pomysłu na pokrycie swojego dachu, to śmiało możesz wziąć pod uwagę dachówki cementowe. Powinny wytrzymać około 70 lat i są dużo tańsze, niż na przykład ceramiczne.

Jakie są zalety i wady dachówek bitumicznych?

Wiele jest materiałów, którymi można pokryć dach. Jednym z nich są dachówki bitumiczne. Tak jak każdy materiał mają swoje wady i zalety. Sprawdź, czy jest to materiał dla Ciebie.

Ile mocy potrzebuje dom?

Korzystasz ze zmywarki, telewizora, radia, dwóch komputerów, mikrofalówki? A może wystarczy Ci lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy? Pytania wydawałoby się prozaiczne, ale musisz się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ są to niezbędne informacje dla obliczenia zapotrzebowania na moc Twojego domu.

Jak działa graficzna wyszukiwarka projektów domów?

Znalezienie projektu domu, który w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom to spore wyzwanie. Ten proces ułatwia graficzna wyszukiwarka projektów, która w prosty sposób umożliwia przeglądanie liczącej prawie 10 tys. projektów.

Czym zajmuje się hydraulik?

Praca hydraulika związana jest z rurami – tymi doprowadzającymi wodę ciepłą i zimną do domu, jak i tymi, które odprowadzają z domu ścieki.

Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

Instalacje wodociągowa, instalacja ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania mogą być wykonywane w różny sposób.

Z czego składa się instalacja wewnętrzna wodociągowa i grzewcza?

Instalacje: wodociągowa i grzewcza składają się z kilku elementów.

Zasady prowadzenia instalacji wodociągowej

Zasadniczo przewody instalacji wodociągowych powinny przebiegać ortogonalnie w stosunku do stropów i ścian.

Jadalnia usytuowana w kuchni

Jeżeli w układzie funkcjonalnym mieszkania brakuje pomieszczenia, które spełniałoby warunki do adaptacji na jadalnię, a jednocześnie wnętrze kuchenne jest wystarczająco przestronne - stół do wspólnego spożywania posiłków można usytuować w kuchni. Przy rozwiązaniach tego rodzaju zróżnicowanie stref funkcjonalnych odpowiednim oświetleniem i innymi elementami architektury między kuchnią a częścią jadalni, nabiera szczególnego znaczenia.

Otwarta przestrzeń w mieszkaniu

Współczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz zmierzają do tworzenia otwartych, wieloplanowych przestrzeni, łączenia w jednym pomieszczeniu różnych funkcji. Jednak jak zaaranżować otwartą przestrzeń w mieszkaniu?

Pokrycie dachów stromych w zarysie

Konstrukcja dachów charakteryzuje się dosyć dużą elastycznością modelowania. Nawet w trakcie wznoszenia może być łatwo zmieniona.

Konstrukcja dachów stromych

Konstrukcja dachów stromych charakteryzuje się dużą swobodą kształtów i rozwiązań konstrukcyjnych. Jednak nadmierną kreatywność ograniczają warunki zabudowy.

Konstrukcja szkieletowych ścian działowych

Ściany działowe tego typu są stosowane, gdy ciężar ścian działowych murowanych jest pewną niedogodnością, lub kłóci się z konstrukcją budynku. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się szkieletowe ściany działowe z gips-kartonowych płyt.

Ułatwienia na zimę

Lato nie sprzyja myśleniu o zimowych problemach, tymczasem jest to najlepsza pora, aby wprowadzić kilka rozwiązań, które uproszczą zimowe trudy.

Wybór projektu

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Światło przed domem

Sposobów na oświetlenie wejścia do domu jest bardzo wiele. Wyboru najlepiej dokonać już na etapie projektowania. Wtedy najwygodniej przygotować odpowiednie przewody i kable.

Prace przygotowawcze

Kiedy znajdziesz już działkę pod budowę wymarzonego domu, kolejnym krokiem powinno być przygotowanie tego terenu. Zanim rozpoczniesz prace budowlane działkę należy uporządkować, wyrównać, doprowadzić media, itd.

Uważaj na służebność

Służebności nie możesz odmówić, a może się ona wiązać z dużymi konsekwencjami w codziennym użytkowaniu nieruchomości. Warto wiedzieć, na czym polega służebność, z czym się wiąże i kiedy może wygasnąć.

Pomieszczenia gospodarcze

Marząc o nowym domu przeważnie myśli się o takich jego elementach jak: duża sypialnia, piękny ogród czy taras. Tymczasem jest wiele rozwiązań, na które często przy projektowaniu nie zwraca się uwagi, a które mają ogromny wpływ na funkcjonalność domu i komfort wykonywania wielu prozaicznych czynności.

Stropy w budynkach jednorodzinnych

Stropy to poziome przegrody, których zadaniem jest podział budynku na kondygnacje.

REKLAMA