Wybór projektu
REKLAMA
REKLAMA
Wiele osób planujących budowę domu myśli o projekcie indywidualnym, w każdym calu dopasowanym do swoich wyobrażeń i potrzeb – niestety, takie projekty są drogie. Tańszym rozwiązaniem jest projekt gotowy, który także można dopasować do swoich potrzeb. Na rynku dostępnych jest cała masa projektów, wielu firm. Wystarczy odszukać właściwy projekt dopasowany do naszych potrzeb i z pomocą architekta dopasować go do swoich wymagań.
REKLAMA
Adaptacja projektu
Wybór właściwego projektu jest ważny nie tylko ze względu na własne oczekiwania, ale jest również istotny podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wybór projektu powinien być zgodny z warunkami lokalnej zabudowy. Przystosowanie musi objąć przede wszystkim lokalizację na konkretnej działce. Konieczność niektórych zmian w projekcie jest z góry zakładana przez projektantów i nie ma potrzeby składania wniosku o zmiany w projekcie (np. dostosowanie do warunków gruntowych, podpiwniczenie, zmiany instalacji). Na inne zmiany w projekcie, które wynikają z chęci dopasowania go do własnych potrzeb i upodobań, należy uzyskać zgodę architekta – projekt gotowy jest bowiem dokumentem chronionym prawem autorskim.
Przy adaptacjach architektonicznych projektów gotowych, można swobodnie zmieniać rozmieszczenie okien, drzwi lub ścian działowych. W pierwszej kolejności adaptowane są fundamenty, instalacje wewnętrzne i przyłącza uzgodnione z dostarczycielami mediów. Zmiany w konstrukcji mogą być dość skomplikowane i powodować spory wzrost kosztów.
Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?
Pamiętaj! Adaptację należy zlecić specjaliście – musi posiadać on uprawnienia do projektowania oraz zaświadczenie od Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.
Odpowiedzialność projektanta
Projektant w adaptacji projektu powinien wziąć pod uwagę decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązujące normy oraz przepisy. Inwestor nie musi się o to martwić, ponieważ to projektant ponosi pełną odpowiedzialność za poprawność projektu architektonicznego oraz jego zgodność z przepisami, staje się też autorem projektu budowlanego.
Zobacz także: Kto jest kim na budowanie - zadania projektanta
Podstawowe elementy projektu to:
• projekt domu i przyłączy instalacji na mapie w skali 1:500 (1:1000),
• opis do projektu zagospodarowania i wyliczeń powierzchni terenu,
• dodatkowe dokumenty wymagane przez urząd i przepisy.
REKLAMA
REKLAMA