REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Budując dom do wyboru mamy projekt indywidualny albo gotowy.
Budując dom do wyboru mamy projekt indywidualny albo gotowy.

REKLAMA

REKLAMA

Planując budowę domu, do wyboru mamy projekt indywidualny – stworzony specjalnie dla inwestora, lub też projekt gotowy – z katalogu. Projekty gotowe są powtarzalne ale jest ich na tyle dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze są tanie. Projekty indywidualne są drogie, a różnica w cenie między projektem gotowym a indywidualnym może wynosić od kliku do kilkunastu tysięcy złotych.

Wiele osób planujących budowę domu myśli o projekcie indywidualnym, w każdym calu dopasowanym do swoich wyobrażeń i potrzeb – niestety, takie projekty są drogie. Tańszym rozwiązaniem jest projekt gotowy, który także można dopasować do swoich potrzeb. Na rynku dostępnych jest cała masa projektów, wielu firm. Wystarczy odszukać właściwy projekt dopasowany do naszych potrzeb i z pomocą architekta dopasować go do swoich wymagań.

REKLAMA

Adaptacja projektu

Wybór właściwego projektu jest ważny nie tylko ze względu na własne oczekiwania, ale jest również istotny podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wybór projektu powinien być zgodny z warunkami lokalnej zabudowy. Przystosowanie musi objąć przede wszystkim lokalizację na konkretnej działce. Konieczność niektórych zmian w projekcie jest z góry zakładana przez projektantów i nie ma potrzeby składania wniosku o zmiany w projekcie (np. dostosowanie do warunków gruntowych, podpiwniczenie, zmiany instalacji). Na inne zmiany w projekcie, które wynikają z chęci dopasowania go do własnych potrzeb i upodobań, należy uzyskać zgodę architekta – projekt gotowy jest bowiem dokumentem chronionym prawem autorskim.
Przy adaptacjach architektonicznych projektów gotowych, można swobodnie zmieniać rozmieszczenie okien, drzwi lub ścian działowych. W pierwszej kolejności adaptowane są fundamenty, instalacje wewnętrzne i przyłącza uzgodnione z dostarczycielami mediów. Zmiany w konstrukcji mogą być dość skomplikowane i powodować spory wzrost kosztów. 

Zobacz także: Jak wybrać idealny projekt domu?

Pamiętaj! Adaptację należy zlecić specjaliście – musi posiadać on uprawnienia do projektowania oraz zaświadczenie od Izby Architektów lub Inżynierów Budownictwa.

Odpowiedzialność projektanta

Projektant w adaptacji projektu powinien wziąć pod uwagę decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązujące normy oraz przepisy. Inwestor nie musi się o to martwić, ponieważ to projektant ponosi pełną odpowiedzialność za poprawność projektu architektonicznego oraz jego zgodność z przepisami, staje się też autorem projektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kto jest kim na budowanie - zadania projektanta

Podstawowe elementy projektu to:

• projekt domu i przyłączy instalacji na mapie w skali 1:500 (1:1000),
• opis do projektu zagospodarowania i wyliczeń powierzchni terenu,
• dodatkowe dokumenty wymagane przez urząd i przepisy.

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA