REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Kowalski
Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym.
Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym.

REKLAMA

REKLAMA

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

Kiedy decydujemy się na budowę domu to jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć jest wybór projektu. Od niego będzie zależał nasz komfort życia, samopoczucie jak i późniejsze koszty utrzymania domu.

REKLAMA

Katalogowy nie znaczy zły

Do zalet projektu katalogowego można zaliczyć na pewno niską cenę, oraz szybką realizacje (projekt dostajemy często już po dniu). Plusem jest także ich ogromny wybór. W ofercie projektu znajdziemy ponadto kosztorysy i certyfikaty energetyczne. Co zrobić kiedy w wybranym projekcie czegoś nam jednak brakuje; gdy chcemy powiększyć salon, zmienić wielkość łazienki kosztem pokoju albo dobudować garaż? Otóż wszystkie pracownie architektoniczne oferujące nam gotowe projekty domów, mają w swojej ofercie także możliwość ich przeprojektowania.

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

Każda zmiana w projekcie gotowym w zależności od skomplikowania jest płatna. Przy istotnych zmianach, cena projektu może wzrosnąć parokrotnie. Rozwiązaniem jest znalezienie projektu idealnego na nasze potrzeby. Przy wyborze, musimy wystrzegać się jeszcze jednej rzeczy. Zmiany w projekcie nie są powodowane tylko przez nasze zachcianki ale wynikają także z warunków zagospodarowania naszej działki oraz jej geometrii, warto więc dowiedzieć się wcześniej, jaką działką dysponujemy i co możemy na niej wybudować.

Bądź indywidualistą

REKLAMA

Projekt indywidualny choć droższy, daje nam większą dowolność niż projekt z katalogu. W tym przypadku mamy możliwość dopasowania projektu do własnych potrzeb i wielkości działki. Kreujemy nasz dom poprzez bryłę, ustalamy ilość i wielkości pomieszczeń, wszelkich zastosowanych materiałów czy wielkość okien. Nasz dom staje się wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Czas realizacji takiego projektu trwa ok. 1,5 miesiąca. W porównaniu z nanoszeniem poprawek na projekt gotowy, okres oczekiwania może być taki sam.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy wyborze projektu indywidualnego musimy brać pod uwagę nasze większe zaangażowanie się w proces projektowy. W krótkim czasie trzeba podjąć wiele kluczowych decyzji, w których pomocny będzie nam nasz architekt. Projektant sprawi że nasze pomysły, staną się realne, a także połączy je z funkcjonalnością, przepisami i estetyką. Zmieniając projekty gotowe często traci się piękno i estetykę - jaką widzimy na zdjęciach przed zmianami, co powoduje, że w późniejszym etapie jesteśmy zawiedzeni.

Zobacz także: Jak wprowadzać zmiany w trakcie budowy?

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA