Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy decydujemy się na budowę domu to jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć jest wybór projektu. Od niego będzie zależał nasz komfort życia, samopoczucie jak i późniejsze koszty utrzymania domu.
REKLAMA
Katalogowy nie znaczy zły
Do zalet projektu katalogowego można zaliczyć na pewno niską cenę, oraz szybką realizacje (projekt dostajemy często już po dniu). Plusem jest także ich ogromny wybór. W ofercie projektu znajdziemy ponadto kosztorysy i certyfikaty energetyczne. Co zrobić kiedy w wybranym projekcie czegoś nam jednak brakuje; gdy chcemy powiększyć salon, zmienić wielkość łazienki kosztem pokoju albo dobudować garaż? Otóż wszystkie pracownie architektoniczne oferujące nam gotowe projekty domów, mają w swojej ofercie także możliwość ich przeprojektowania.
Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?
Każda zmiana w projekcie gotowym w zależności od skomplikowania jest płatna. Przy istotnych zmianach, cena projektu może wzrosnąć parokrotnie. Rozwiązaniem jest znalezienie projektu idealnego na nasze potrzeby. Przy wyborze, musimy wystrzegać się jeszcze jednej rzeczy. Zmiany w projekcie nie są powodowane tylko przez nasze zachcianki ale wynikają także z warunków zagospodarowania naszej działki oraz jej geometrii, warto więc dowiedzieć się wcześniej, jaką działką dysponujemy i co możemy na niej wybudować.
Bądź indywidualistą
REKLAMA
Projekt indywidualny choć droższy, daje nam większą dowolność niż projekt z katalogu. W tym przypadku mamy możliwość dopasowania projektu do własnych potrzeb i wielkości działki. Kreujemy nasz dom poprzez bryłę, ustalamy ilość i wielkości pomieszczeń, wszelkich zastosowanych materiałów czy wielkość okien. Nasz dom staje się wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Czas realizacji takiego projektu trwa ok. 1,5 miesiąca. W porównaniu z nanoszeniem poprawek na projekt gotowy, okres oczekiwania może być taki sam.
Przy wyborze projektu indywidualnego musimy brać pod uwagę nasze większe zaangażowanie się w proces projektowy. W krótkim czasie trzeba podjąć wiele kluczowych decyzji, w których pomocny będzie nam nasz architekt. Projektant sprawi że nasze pomysły, staną się realne, a także połączy je z funkcjonalnością, przepisami i estetyką. Zmieniając projekty gotowe często traci się piękno i estetykę - jaką widzimy na zdjęciach przed zmianami, co powoduje, że w późniejszym etapie jesteśmy zawiedzeni.
Zobacz także: Jak wprowadzać zmiany w trakcie budowy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.