REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Kąt nachylenia dachu budynku, musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę.
Kąt nachylenia dachu budynku, musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się kupić gotowy projekt domu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kąt nachylenia dachu w wybranym przez ciebie projekcie domu musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę. Jeżeli, nie spełnisz ich – to nie otrzymasz zezwolenia na budowę. Sprawdź, czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Standardy dotyczące kąta nachylenia dachu

Na ogół kąt nachylenia dachu powinien wynosi od 30º do 45º. Jest to istotna kwestia. Bowiem, jeżeli nie dostosujemy się to wymagań stawianych przez gminę, nie otrzymamy pozwolenia na budowę domu. Jeśli tego typu rozwiązanie nie odpowiada inwestorom z wielu przyczyn, np. z powodu zmiany wyglądu domu, należy pomyśleć o innej działce. Dom ma służyć na wiele lat, dlatego też warto przed zakupem działki uzyskać informacje na temat panujących standardów w danej gminie.

REKLAMA

Możliwości związane ze zmianą kąta nachylenia dachu

REKLAMA

Jeśli, zdecydujemy się na zmianę kąta nachylenia dachu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wygląd domu zmieni się. Na ogół okazuje się, że w domach parterowych bez użytkowego poddasza są małe kąty nachylenia dachu. Z reguły wynosi on od 20º do 25º. Często projekty tego typu nie spełniają wymagań stawianych przez gminy. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmiana kąta nachylenia dachu.

Warto pamiętać o tym, iż koszty związane z przebudową kąta nachylenia dachu wyniosłyby około 8 tyś zł. Jednakże, należy wiedzieć o tym, że koszty te mogą ulec zmianie w zależności od wzrostu cen materiałów lub kosztów poniesionych na ekipę budowlaną.

Kto może dokonać zmiany kąta nachylenia dachu

Jedyny wyjściem w sytuacji, kiedy dom został wybudowany niezgodnie z panującymi standardami w danej gminie – jest zmiana kąta nachylenia dachu. Zapewne w takiej sytuacji, zastanawiamy się, do kogo możemy się zwrócić z pomocą. Osobą kompetentną do tego typu zmian jest architekt. Architekt w tym celu musi dostosować cały projekt do standardów lokalnych. Jednakże przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w projekcie, musi on najpierw otrzymać zgodę autora projektu.

Zobacz również: Czy warto zdecydować się na montaż dachu wielospadowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komplikacje związane ze zmianą kąta nachylenia dachu

REKLAMA

Istotnym problemem związanym ze zmianą kąta nachylenia dachu jest wymóg stworzenia nowej konstrukcji dachu i przeprojektowania poprzedniej konstrukcji. Proponowanych rozwiązań jest kilka, a do najczęstszych z nich należą:
- wydłużenie słupów podtrzymujących wiązary, aby zmienić kąt nachylenia dachu o kilka stopni,
- przeprojektowanie prostej konstrukcji krokwiowej na bardziej skomplikowaną,
- może także okazać się, iż należy od początku przeliczyć obciążenia, a potem powinno się przestawić słupy oraz wykonać dodatkowe wzmocnienia w stropie.

Podsumowują, warto pamiętać o tym, że zanim podejmiemy decyzję o zakupie wybranego projektu wymarzonego domu, należy udać się do gminy w celu zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi kąta nachylenia dachu. Dlatego też, zaleca się, aby na początku wybrać odpowiedni kąt nachylenia dachu domu, ponieważ zmiana kąta nachylenia połaci łączy się z licznymi trudnościami – zarówno w sferze estetycznej, jak i konstrukcyjnej.

Zobacz również: Rodzaje dachów

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA