REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zmienić kąt nachylenia dachu?

Kąt nachylenia dachu budynku, musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę.
Kąt nachylenia dachu budynku, musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się kupić gotowy projekt domu, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Kąt nachylenia dachu w wybranym przez ciebie projekcie domu musi spełnić określone warunki wymagane przez gminę. Jeżeli, nie spełnisz ich – to nie otrzymasz zezwolenia na budowę. Sprawdź, czy można zmienić kąt nachylenia dachu w projekcie gotowym?

Standardy dotyczące kąta nachylenia dachu

Na ogół kąt nachylenia dachu powinien wynosi od 30º do 45º. Jest to istotna kwestia. Bowiem, jeżeli nie dostosujemy się to wymagań stawianych przez gminę, nie otrzymamy pozwolenia na budowę domu. Jeśli tego typu rozwiązanie nie odpowiada inwestorom z wielu przyczyn, np. z powodu zmiany wyglądu domu, należy pomyśleć o innej działce. Dom ma służyć na wiele lat, dlatego też warto przed zakupem działki uzyskać informacje na temat panujących standardów w danej gminie.

REKLAMA

Możliwości związane ze zmianą kąta nachylenia dachu

REKLAMA

Jeśli, zdecydujemy się na zmianę kąta nachylenia dachu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że wygląd domu zmieni się. Na ogół okazuje się, że w domach parterowych bez użytkowego poddasza są małe kąty nachylenia dachu. Z reguły wynosi on od 20º do 25º. Często projekty tego typu nie spełniają wymagań stawianych przez gminy. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zmiana kąta nachylenia dachu.

Warto pamiętać o tym, iż koszty związane z przebudową kąta nachylenia dachu wyniosłyby około 8 tyś zł. Jednakże, należy wiedzieć o tym, że koszty te mogą ulec zmianie w zależności od wzrostu cen materiałów lub kosztów poniesionych na ekipę budowlaną.

Kto może dokonać zmiany kąta nachylenia dachu

Jedyny wyjściem w sytuacji, kiedy dom został wybudowany niezgodnie z panującymi standardami w danej gminie – jest zmiana kąta nachylenia dachu. Zapewne w takiej sytuacji, zastanawiamy się, do kogo możemy się zwrócić z pomocą. Osobą kompetentną do tego typu zmian jest architekt. Architekt w tym celu musi dostosować cały projekt do standardów lokalnych. Jednakże przed dokonaniem jakichkolwiek zmian w projekcie, musi on najpierw otrzymać zgodę autora projektu.

Zobacz również: Czy warto zdecydować się na montaż dachu wielospadowego?

Komplikacje związane ze zmianą kąta nachylenia dachu

REKLAMA

Istotnym problemem związanym ze zmianą kąta nachylenia dachu jest wymóg stworzenia nowej konstrukcji dachu i przeprojektowania poprzedniej konstrukcji. Proponowanych rozwiązań jest kilka, a do najczęstszych z nich należą:
- wydłużenie słupów podtrzymujących wiązary, aby zmienić kąt nachylenia dachu o kilka stopni,
- przeprojektowanie prostej konstrukcji krokwiowej na bardziej skomplikowaną,
- może także okazać się, iż należy od początku przeliczyć obciążenia, a potem powinno się przestawić słupy oraz wykonać dodatkowe wzmocnienia w stropie.

Podsumowują, warto pamiętać o tym, że zanim podejmiemy decyzję o zakupie wybranego projektu wymarzonego domu, należy udać się do gminy w celu zapoznania się z wymaganiami dotyczącymi kąta nachylenia dachu. Dlatego też, zaleca się, aby na początku wybrać odpowiedni kąt nachylenia dachu domu, ponieważ zmiana kąta nachylenia połaci łączy się z licznymi trudnościami – zarówno w sferze estetycznej, jak i konstrukcyjnej.

Zobacz również: Rodzaje dachów

Zamów bezpłatny katalog projektów gotowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA