REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować dom energooszczędny?

Paweł Nawrocki
Dom energooszczędny to dom, który ma niskie zapotrzebowanie na energię.
Dom energooszczędny to dom, który ma niskie zapotrzebowanie na energię.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

Materiały

Pierwszym aspektem jest zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Należy jednak uwzględnić ich stosunek energooszczędności do ceny. Dom ocieplony pianką poliuretanową niewątpliwie miałby niezwykle niski współczynnik przenikania ciepła, ale koszt ocieplenia tą metodą były niezwykle wysoki. Niezwykle istotną kwestią jest wykorzystywanie odnawialnej energii, takiej jak energia słoneczna. Aby móc najkorzystniej pozyskiwać taką energię nie bez znaczenia jest usytuowanie budynku względem stron świata. Solary należy umieszczać na południowej i zachodniej elewacji, które gwarantują najlepsze doświetlenie.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Ilość narożników-nie bez znaczenia

Budynek nie powinien posiadać zbyt rozbudowanego rzutu poziomego. Sytuacja ta jest związana z ilości narożników. Każdy dodatkowy narożnik to potencjalne miejsce kondensacji pary wodnej. Projekt domku powinien już na etapie projektowania uwzględniać potencjalne miejsca występowania mostków termicznych.

Okna

Kolejnym elementem poprawiającym energooszczędność są odpowiednie okna. Niestety nie można wybudować domku bez okien, więc planując zakup należy przyjrzeć się ich współczynnikowi przenikania ciepła. Zastosowanie okien o współczynniku przenikania ciepła U w przedziale <1;1,2> W(m2K) dla ramy oraz U = 0,5÷0,6 dla szyb przy odpowiednim zamontowaniu okien na ścianie powinno istotnie zabezpieczyć mieszkaniem przed nadmiernym wychłodzeniem.

Zobacz także: Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Izolacja

Również ściany powinny posiadać odpowiednie ocieplenie. Zastosowanie izolacji np. wełny mineralnej o grubości ponad 18 cm powinno nadać ścianom wartość współczynnika U>0,15, co jest dwukrotnie mniejsze od wymagań normowych. Podobnie należy zadbać o izolację podłóg oraz, co jest niezwykle istotne, ocieplenie połaci dachowej do poziomu co najmniej izolacyjności ścian.

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Dovi
  2022-07-27 19:01:34
  Zgodnie z projektem, stosując odpowiedniej jakości materiały. Nie muszą to być materiały po prostu z najwyższej półki, ale takie, dzięki którym izolacja domu będzie po prostu ciągła i nie będzie sprawiać kłopotów, nie będzie mostków termicznych. Co do fasady - wykończenia, polecam system Foveo-Tech S5 na styropian. Bardzo przyjemny i dający dobry efekt materiał
  0
 • lunak
  2022-11-26 16:10:47
  Jak dla mnie bardzo ważne jest to, aby kupić dobrej klasy drzwi. Polecam stalowe KMT Supertherm90. Mają dobre parametry, dodatkowe uszczelki, zarówno skrzydło o grubości 90 mm, jak również futryna są wypełnione pianą, a to gwarantuje szczelność i ciepło. Drzwi też skutecznie izolują od hałasu
  0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

REKLAMA

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA