REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zbudować dom energooszczędny?

Paweł Nawrocki
Dom energooszczędny to dom, który ma niskie zapotrzebowanie na energię.
Dom energooszczędny to dom, który ma niskie zapotrzebowanie na energię.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dom energooszczędny to dom, który dzięki nowym rozwiązaniom ma niskie zapotrzebowanie na energię. Z kolei niskie zapotrzebowanie przekłada się na ekonomikę użytkowania.

Materiały

Pierwszym aspektem jest zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Należy jednak uwzględnić ich stosunek energooszczędności do ceny. Dom ocieplony pianką poliuretanową niewątpliwie miałby niezwykle niski współczynnik przenikania ciepła, ale koszt ocieplenia tą metodą były niezwykle wysoki. Niezwykle istotną kwestią jest wykorzystywanie odnawialnej energii, takiej jak energia słoneczna. Aby móc najkorzystniej pozyskiwać taką energię nie bez znaczenia jest usytuowanie budynku względem stron świata. Solary należy umieszczać na południowej i zachodniej elewacji, które gwarantują najlepsze doświetlenie.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Ilość narożników-nie bez znaczenia

Budynek nie powinien posiadać zbyt rozbudowanego rzutu poziomego. Sytuacja ta jest związana z ilości narożników. Każdy dodatkowy narożnik to potencjalne miejsce kondensacji pary wodnej. Projekt domku powinien już na etapie projektowania uwzględniać potencjalne miejsca występowania mostków termicznych.

Okna

Kolejnym elementem poprawiającym energooszczędność są odpowiednie okna. Niestety nie można wybudować domku bez okien, więc planując zakup należy przyjrzeć się ich współczynnikowi przenikania ciepła. Zastosowanie okien o współczynniku przenikania ciepła U w przedziale <1;1,2> W(m2K) dla ramy oraz U = 0,5÷0,6 dla szyb przy odpowiednim zamontowaniu okien na ścianie powinno istotnie zabezpieczyć mieszkaniem przed nadmiernym wychłodzeniem.

Zobacz także: Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

Izolacja

Również ściany powinny posiadać odpowiednie ocieplenie. Zastosowanie izolacji np. wełny mineralnej o grubości ponad 18 cm powinno nadać ścianom wartość współczynnika U>0,15, co jest dwukrotnie mniejsze od wymagań normowych. Podobnie należy zadbać o izolację podłóg oraz, co jest niezwykle istotne, ocieplenie połaci dachowej do poziomu co najmniej izolacyjności ścian.

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA