REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Energooszczędny dom w krótkim czasie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ekspert firmy Xella Polska
Eksperci Budowy SILKA YTONG.
Poza podstawowymi materiałami budowlanymi, producenci mają w swojej ofercie również inne elementy np. nadproża lub zaprawę systemową. Fot. Xella Polska
Poza podstawowymi materiałami budowlanymi, producenci mają w swojej ofercie również inne elementy np. nadproża lub zaprawę systemową. Fot. Xella Polska

REKLAMA

REKLAMA


Poza podstawowymi materiałami budowlanymi, producenci mają w swojej ofercie również inne elementy np. nadproża lub zaprawę systemową. Dzięki wykorzystaniu wszystkim elementów charakterystycznych dla danej technologii, możemy w krótkim czasie zbudować energooszczędny dom.

Czym są i do czego służą nadproża?

REKLAMA

Nadproża to elementy (w kształcie belki), które pełnią funkcję podtrzymującą konstrukcję budynku nad otworami okiennymi lub drzwiowymi. Nadproże, jako element nośny, narażone jest na silne obciążenia. Z jednej strony powinno więc być wykonane z wytrzymałych materiałów, z drugiej zaś powinno charakteryzować się izolacyjnością termiczną zbliżoną do parametrów całej ściany.

REKLAMA

– Gotowe belki nadprożowe, dopasowane do szerokości ściany, która została wymurowana, cechują się szybkim i prostym montażem oraz bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Można je stosować na otworach o rozpiętości do 175 cm. Ten typ nadproża często stosowany jest w przypadku otworów okiennych o nietypowych kształtach – wyjaśnia Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

Zanim inwestor wybierze rodzaj nadproża, powinien wziąć pod uwagę kilka czynników: przede wszystkim jednorodność materiałową, parametry cieplne ściany oraz szybkość i łatwość montażu.

Nadproża systemowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastosowanie elementów nadprożowych w ścianach z betonu komórkowego zapewnia lepszą współpracę obu elementów, ponieważ są one wykonane z takiego samego (jednorodnego) materiału. Wybór takiego rozwiązania zmniejsza ryzyko powstawiania spękań oraz ułatwia prace wykończeniowe na ścianie. Nadproża prefabrykowane o szerokości 11,5 cm można wykorzystać do przekrywania otworów w ściankach działowych .

Systemowe nadproża charakteryzują się również niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a przez to nie stanowią znaczącego mostka termicznego.

REKLAMA

– Nadproża YTONG można stosować do przekrywania otworów bez wykonywania dodatkowej izolacji termicznej, nawet w nieocieplanych ścianach jednowarstwowych – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska, producenta materiałów budowlanych SILKA i YTONG.

– Dla porównania, nadproża żelbetowe mają wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, przez co mogą tworzyć mostek termiczny w murach zewnętrznych. Zastosowanie tego typu nadproży wymaga więc montażu dodatkowej warstwy izolacji termicznej, która ograniczy straty ciepła – dodaje Piotr Harassek.

Montaż gotowych elementów nadprożowych zajmuje zazwyczaj kilka minut. Nie wymaga bowiem ułożenia dodatkowych podpór montażowych oraz zalania części nadproża betonem.

Zobacz także: Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

– Szybkość układania i dostępność wielu gotowych elementów nadprożowych YTONG zdecydowanie usprawnia prace na budowie – mówi Jacek Szafran, z poznańskiej firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA YTONG.

Szeroki wybór nadproży jest dla inwestora bardzo wygodny. Pozwala na dopasowanie danego elementu systemowego do konkretnych rozwiązań projektowych zastosowanych w jego domu.

Czym są kształtki U?

Innym elementem systemowym, w którym można wykonywać wieńce, belki lub słupy żelbetowe, są kształtki U. Tworzą one tak zwane deskowanie tracone. Kształtki U układa się na podporach montażowych, które służą jako tymczasowe wsparcie dla nadproża lub innego wykonywanego w danej chwili elementu. Wewnątrz kształtek zostaje ułożone odpowiednio dobrane zbrojenie oraz izolacja cieplna, które następnie zalewane są betonem.

– Przy otworach nad oknami lub drzwiami szerszymi niż 2,5 metra najlepiej zastosować kształtki U, w których zamieszczone zostanie nadproże żelbetowe – radzi Bogumił Bard z poznańskiej firmy wykonawczej BARD, certyfikowany wykonawca SILKA YTONG.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

– Takie rozwiązanie pomaga bowiem zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Kształtki U wyprodukowane są z tego samego materiału, z którego jest wybudowany dom (z betonu komórkowego YTONG), a więc razem tworzą kompatybilny system, którego istotą jest jednolita pod względem termicznym ściana – wyjaśnia Bogumił Bard.

Rozwiązania systemowe nie tylko gwarantują lepszą ochronę cieplną i jednorodność materiałową ściany, ale także lepiej zmniejszają ryzyko powstawania pęknięć w murze. Warto więc zdecydować się na wybór kompletnego rozwiązania oferowanego przez producenta.

Montaż nadproża. Fot. Xella Polska
Fot. Xella Polska
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA