Jak zapewnić przestrzeń na poddaszu?
REKLAMA
REKLAMA
Zagospodarowanie powierzchni poddasza jest zadaniem o tyle wymagającym, że w czasie postępujących prac miejsca na poddaszu ubywa: trzeba ocieplić strop, położyć podłogę, wyrównać ściany, zakryć miejsca przebiegu instalacji. Poza tym ważną kwestią jest to, czy poddasze ma służyć Tobie i Twojej rodzinie jako miejsce wypoczynku, czy też ma być miejscem do pracy. Masz do wyboru – pozostawić wolną przestrzeń lub podzielić ją na pokoje i łazienki.
REKLAMA
Ważne rady
Zanim zaczniesz dzielić powierzchnię poddasza na małe klitki spróbuj wyobrazić sobie efekt końcowy – odejmij od widzianej przestrzeni znaczną część. Przecież nie chodzi o to, by pomieszczeń było wiele lecz by były funkcjonalne.
Czasem zamiast dzielenia powierzchni całymi ścianami lepiej jest wykonać pomieszczenia z aneksem – z obszernego pokoju wydziel część do czytania lub relaksu stosując dekorację ścian.
Zastanów się co zrobić z pustą przestrzenią między skosami a podłogą – dostęp do tych zakamarków jest utrudniony, więc pozbądź się złudzenia dużej ilości metrów kwadratowych podłogi.
Miejsca, w których dorosła osoba uderza głową o skos zagospodaruj na schowki lub elementy dekoracyjne.
Szlaki komunikacyjne rozmieść tak, by poruszanie się po nich nie nastręczało trudności.
Kieruj się symetrią dachu i do niej dopasuj wykończenie stropu poddasza – nie osiągniesz dobrego efekty szatkując strop drobnymi w miarę prostymi fragmentami.
Polecamy: Jak ocieplić strych?
Pamiętaj, by płaskim sufitem zamaskować więźby lub efekt zbyt wysokiego pomieszczenia. Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie nieużytecznej podłogi na złączeniu ze stropem – oddziel ja pionową ścianką.
Zadbaj o to, by drewniane elementy konstrukcji były estetyczne – w razie niemożności zamaskowania ich staną się ciekawym elementem aranżacji wnętrz.
Zadbaj o światło
Rolą okna jest doświetlanie pomieszczenia jak również umożliwienie domownikom kontaktu wzrokowego z zaokiennym otoczeniem. Jeśli możesz montuj zwykłe okna w ścianach i lukarnach. Możesz też wybrać okna kolankowe.
Jeśli montujesz okna dachowe – niech ich dolna krawędź znajduje się na wysokości od 80 do 115 cm.
Czytaj także: Drobne naprawy instalacji elektrycznej
REKLAMA
REKLAMA