REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybkie i tanie domy szkieletowe

 Tooba.pl
Projekty domów gotowych i garaży
main image

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

REKLAMA

Polacy z trudem przekonują się do domów szkieletowych. W powszechnym odbiorze uchodzą one za mniej solidne od tradycyjnego budownictwa murowanego. Nie raz słyszy się, że są „nie na nasz klimat”. Tego rodzaju opinie mogą dziwić tym bardziej, że przecież budynki szkieletowe od lat doskonale sprawdzają się w nie mniej wymagającym klimacie Kanady czy Skandynawii. Dlaczego więc w Polsce są wciąż niedoceniane? Na reputacji domów szkieletowych zaciążyły błędy, jakie popełniano w latach 90., gdy technologia szkieletowa na dobre zawitała do Polski. Nagły boom niestety nie szedł w parze z wiedzą i doświadczeniem ekip budowlanych, wiele do życzenia pozostawiała także jakość drewna, które wykorzystywano do stawiania domów. Szybko więc okazało się, że realizowane budynki są obarczone błędami i w efekcie przylgnęła do nich łatka nietrwałych, kłopotliwych w eksploatacji i wymagających licznych napraw.

Zobacz także: Dział - PROJEKT

Mity i fakty

Po przeszło dwóch dekadach od tych trudnych początków sytuacja na rynku znacząco zmieniła się.

- W bazie gotowych projektów jest wiele interesujących propozycji domów szkieletowych, są firmy wykonawcze, które wyspecjalizowały się w tej technologii, nie brakuje też odpowiednio przygotowanego drewna budowlanego. A mimo to domy szkieletowe wciąż stanowią jedynie margines w budownictwie jednorodzinnym mówi Przemysław Klein z firmy Tooba.pl oferującej gotowe projekty domów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Jednym z powodów tego stanu rzeczy są utrwalone po dziś dzień mity z lat 90. A tymczasem dom szkieletowy to idealny pomysł dla inwestorów, którzy jak najszybciej chcieliby zamieszkać w nowym lokum. Powstaje nawet pięć razy szybciej niż budynek murowany. W tym przypadku do minimum są ograniczone prace mokre, budowa może więc być prowadzona niezależnie od pogody, nawet zimą. Budynki szkieletowe wyróżniają się przy tym niewielką grubością ścian. W rezultacie obiekt wykonany w technologii szkieletowej posiada powierzchnię użytkową o około 10% większą niż identyczny dom murowany. Co przekłada się na niższe koszty budowy. Często słyszy się o dokuczliwej akustyce w domach szkieletowych. Ale to także efekt popełnianych błędów. Prawidłowo wykonany „kanadyjczyk” jest równie cichy jak jego murowany odpowiednik. Dodatkowo drewniany dom szkieletowy zapewnia korzystny mikroklimat, charakterystyczny dla budynków wykonanych z naturalnego, ekologicznego materiału. Lekka konstrukcja stwarza przy tym lepsze warunki dla ewentualnej rozbudowy, łatwiejsze jest także rozmieszczenie instalacji. Nic, tylko budować, a potem wygodnie mieszkać.

Zobacz także: Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Tooba.pl
Tooba.pl
Tooba.pl
Tooba.pl
Tooba.pl
Tooba.pl
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA