Zagospodarowanie działki budynku jednorodzinnego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przeważnie gdy przystępujemy do zagospodarowania działki budynku jednorodzinnego mamy do czynienia z podziałem terenu na dwie części. Jedną z nich stanowi działka od strony drogi, drugą – z tyłu budynku. W zależności od tego w jaki sposób rozplanujemy elementy, które mają się znaleźć wokół naszego domu, możemy uzyskać miejsca do odpoczynku i do pracy.
Zagospodarowanie działki od strony ulicy
Działka od strony ulicy ma z reguły charakter gospodarczy – umieszczamy tutaj dojazd do garażu i alejki prowadzące do wejścia do naszego domu. Oprócz tego ze względu na wygodę poleca się ustawienie koszy na śmieci także od strony drogi dojazdowej do posesji. Wówczas nie będziemy musieli przestawiać pojemnika za każdym razem gdy będzie zbliżał się termin ich wywozu. Ta część działki powinna także pełnić funkcje reprezentatywne, ze względu na to, że jest najlepiej widoczna z ulicy. Warto postawić na dużą ilość ozdobnej zieleni i kolorowych kwiatów, które urozmaicą i upiększą wygląd naszego ogródka. Jeśli nasz dom leży dość daleko od drogi dojazdowej i mamy do dyspozycji znaczną ilość terenu od frontu, warto zainwestować w wyższe krzewy lub niewysokie drzewa – te elementy zmniejszą ilość hałasu docierającego do naszej posesji a oprócz tego będą stanowiły piękną dekorację. Warto także pomyśleć o ogrodzeniu z bramą i furtką lub o żywopłocie. Pamiętajmy, że ogrodzenie ma oddzielać nas od ulicy a tym samym również eliminować hałas.
Zobacz też: Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik
Zagospodarowanie działki na tyłach domu
Zupełnie inaczej aranżuje się działkę na tyłach domu – ma ona stanowić część rekreacyjną lub być idealnym miejscem na przydomowy ogródek warzywny. Warto także pomyśleć o połączeniu domu z ogrodem jakie możemy uzyskać poprzez zamontowanie dużych drzwi balkonowych w salonie na parterze. Takie drzwi pozwolą na bezpośrednie wyjście na taras i dalej na ogród. Ciekawym rozwiązaniem jest również budowa oranżerii, która pozwoli na cieszenie się pięknym widokiem ogrodu przez cały rok. Oranżerie mogą także stanowić kolejne pomieszczenie w domu. Pamiętajmy o tym, że w niewielkich ogródkach nie warto sadzić wysoko rosnących drzew – w przyszłości będą dawały cień przysłaniający widok z okien. Lepiej zainwestować w niewielkie krzewy lub po prostu ładnie zagospodarowane rabaty kwiatowe. Warto także pomyśleć o miejscu na schowek gospodarczy, w którym będziemy umieszczać potrzebne nam narzędzia lub o wydzielonej przestrzeni na kompostownik. Jeśli stawiamy na ciekawe rozwiązania, pomyślmy o altanie albo oczku wodnym, które zdecydowanie uatrakcyjnią naszą przestrzeń wokół domu.
Zobacz też: Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym
Zobacz też: Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego – jak zaprojektować część dzienną?
Zobacz też: Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik
REKLAMA
REKLAMA