Czy warto wykonać strop gęstożebrowy w domu jednorodzinnym?
REKLAMA
REKLAMA
Wszystkie stropy gęstożebrowe charakteryzuje jeden model bardzo prostej budowy – belki nośne, na których układamy pustaki lub bloczki wypełniające oraz betonowa nadlewka, która wypełnia szczeliny. Każdemu znany jest, chociażby z nazwy, system stropów Akerman czy Ceram.
REKLAMA
Różnice w systemach
Podstawowymi różnicami pomiędzy oferowanymi systemami, są istotne parametry, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze dopuszczalna rozpiętość, czyli odległość pomiędzy dwoma skrajnymi podporami stropu. Do zadań projektanta należy dobranie ewentualnych podpór pośrednich, gdy rozpiętość jest duża, jednak należy pamiętać, że łączna grubość takich stropów zawsze pozostanie taka sama, z powodu korzystania z systemów modułowych. Grubość stropu również pełni ważną rolę, w przypadku ceramicznych stropów gęsto żebrowych. Mieści się ona w przedziale 24–34 cm, i zależy od wybranego systemu, jest to wysokość pustaków z nadlewką betonową.
Izolacyjność
Ważną rolą stropu jest izolacyjność akustyczna, co jest nierozerwalnie związane z wysokością stropu, układem otworów w pustakach oraz ich ciężarem. Dopuszczalne obciążenia danych stropów przeważnie wahają się około 400 kg/m2.
Łatwość w montażu
REKLAMA
Dużą zaletą stropów gęstożebrowych jest brak potrzeby pełnego deskowania, co likwiduje część kosztów oraz usprawnia prace na budowie. Montaż nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu budowlanego, ze względu na mały ciężar belek i pustaków oraz małą pracochłonność wykonywanych prac na budowie. Dzięki wykorzystaniu gotowych elementów prefabrykowanych i prostym montażu, wiele osób decyduje się na wykorzystanie właśnie tego typu rozwiązań - systemów stropów gęsto żebrowych.
Nie należy zapominać, że owe systemy najlepiej sprawdzają się w warunkach nieskomplikowanej bryły obiektu budowlanego, ponieważ w przeciwnym razie ów system traci swoją podstawową zaletę – prostotę i szybkość wykonania.
Właściwie zaprojektowana wysokość stropu, to taka która pozwoli osiągnąć minimum ogólnego kosztu, dlatego też każdy przyszły inwestor powinien dokładnie przemyśleć swój wybór pod względem własnych możliwości i zapotrzebowania, decydując się na dany strop w konsultacji z projektantem.
REKLAMA
REKLAMA